Dzisiaj jest: Sobota, 20.04.2024 Imieniny: Czesława i Agnieszki



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Wpływ wątroby na nadwagę i otyłość


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Wpływ wątroby na nadwagę i otyłość


   Wątroba jest najważniejszym organem ludzkiego ciała. Spełnia wiele funkcji jednocześnie i posiada zdolność do samoregeneracji. Jej praca ma bezpośredni wpływ na pozostałe narządy i układy. Zaburzenia wątroby odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu mózgu, układu krążenia, narządów jamy brzusznej oraz gospodarki hormonalnej i tłuszczowej. Wątroba jest organem wpływającym na ogólną kondycję organizmu.



   Zaburzenia gospodarki tłuszczowej powodują otyłość. Źródłem nieprawidłowej  przemiany tłuszczów jest przeciążenie wątroby. Narząd, o którym mowa,  odpowiada jednocześnie za usuwanie z organizmu trujących substancji chemicznych oraz prawidłową gospodarkę tłuszczową. Nie jest w stanie trawić i wydalać tłuszczu, jeżeli jest przeciążona toksynami i usuwaniem ich z ciała. Odkładanie się nadmiaru tłuszczu w organizmie jest mniej groźne od nadmiaru toksyn, dlatego wątroba zajmuje się regulacją gospodarki tłuszczowej dopiero po usunięciu szkodliwych substancji.





   W procesie rozkładu komórki tłuszczowe są rozbijane do postaci, w której mogą być łatwo usunięte z organizmu. Wątroba produkuje żółć, która wspomaga soki trawienne. Ma postać zielonkawo - brunatnego, lepkiego płynu. Zawiera między innymi kwasy żółciowe i sole kwasów tłuszczowych. Jeżeli wątroba wydziela za mało żółci, prawidłowe trawienie tłuszczów nie jest możliwe. Płyn, o którym mowa, jest niezbędny do emulgowania tych składników odżywczych. Proces zachodzący w dwunastnicy polega na rozbijaniu tłuszczu w drobną zawiesinę, co umożliwia jego strawienie w dalszej części układu pokarmowego.



   Wątroba będzie przez długi czas prawidłowo pełnić swoje funkcje, jeżeli otrzyma wsparcie w postaci odpowiedniej diety. Organizmy naszych przodków były zdolne do efektywnego samooczyszczania, ponieważ nie miały do czynienia z substancjami chemicznymi. Współcześnie wątroba jest przeciążona związkami zawartymi w przetworzonych pokarmach. Konserwanty i syntetyczne produkty nie mają żadnej wartości odżywczej. Stanowią zagrożenie dla organizmu. Jeżeli nie zostaną wydalone, odłożą się w tkance tłuszczowej, bo natura nie przygotowała ludzi na ich trawienie.



   Ważnego odkrycia potwierdzającego związek wątroby z nadwagą i otyłością dokonał zespół kierowany przez portugalskiego uczonego dr Albino Oliveira Maia. Jego zespół badawczy z amerykańskiego uniwersytetu w Duke udowodnił, że ograniczenie działania receptora w żyle wrotnej wątroby jest kluczem do walki z otyłością. Po zarejestrowaniu podwyższonej ilości cukru we krwi, receptor wysyła do mózgu sygnały pobudzające łaknienie" - wynika z badań opublikowanych przez lizboński dziennik "Diario de Noticias". Doświadczenia zespołu dr Oliveiry Mai potwierdziły, że zwiększona ilość glukozy we krwi jest rejestrowana w wątrobie i raportowana do mózgu, który wytwarza więcej dopaminy, tzw. hormonu szczęścia. Efektem komunikacji między tymi organami jest wzrost apetytu. "Kilka serii eksperymentów przeprowadzanych na myszach dowiodło, że przy redukcji działania receptora można ograniczyć tycie, bez konieczności wprowadzania surowej diety. Podobnych rezultatów należy się spodziewać w przypadku ludzi. Pracujemy już nad środkiem, który mógłby powstrzymać wysyłany do mózgu komunikat o zwiększonej obecności cukru w organizmie" - ujawnił dr Oliveira Maia. Według portugalskiego badacza, odkrycie przyczyni się w przyszłości do ograniczenia liczby kuracji odchudzających, w tym szczególnie zabiegów chirurgicznego usuwania tłuszczu u osób z dużą nadwagą i otyłością.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.50 Ocen: 6


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE