Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Antykoncepcja hormonalna na diecie - jak to jest z tym tyciem?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Antykoncepcja hormonalna na diecie - jak to jest z tym tyciem?


   Z antykoncepcją hormonalną są związane pewne kontrowersje - zdaniem jednych pomaga ona w zrzuceniu nadmiaru kilogramów, a zdaniem innych wręcz przeszkadza. I jedni i drudzy mają trochę racji. Pigułka antykoncepcyjna, która pojawiła się w XX wieku wywołała prawdziwą rewolucję. Niemniej pierwsza generacja tabletek zawierających dwa hormony nie była tak idealna, jak się początkowo wydawało. Pigułki powodowały szereg skutków ubocznych znacznie częściej, niż tabletki drugiej i trzeciej generacji.





Antykoncepcja hormonalna wiele zmienia

   Należy jasno powiedzieć, że kiedy kobieta zaczyna zażywać pigułki antykoncepcyjne, zmienia się funkcjonowanie jej organizmu do tego stopnia, że nie jest w stanie zajść w ciążę. Nie bez powodu antykoncepcja hormonalna jest dostępna tylko na receptę. Przed przepisaniem odpowiedniego leku ginekolog przeprowadza wywiad i wykonuje badanie, żeby upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania.



Wzrost masy ciała jako potencjalny skutek uboczny

   U niektórych kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dochodzi do przyrostu masy ciała. Efekt ten należy do szerokiego grona skutków ubocznych. Nie jest to bowiem jedyne możliwe działanie niepożądane. Tytułem przykładu można wskazać na trądzik i łojotok, nudności i wymioty, a także bóle głowy i sutków. U kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne często dochodzi także do obniżenia libido. Większość kobiet unikających antykoncepcji hormonalnej obawia się właśnie przybrania na wadze.



Zatrzymywanie sodu w organizmie

   Tabletki hormonalne zawierają progestageny, które powodują zatrzymanie wody w organizmie w cyklu owulacyjnym. Progestagen prowadzi do zatrzymania jodów sodu, co może prowadzić do nieznacznego zwiększenia masy ciała. Jony przyciągają cząsteczki wody, która podążając za nimi nie zostaje wydalona. W konsekwencji dochodzi do powstania lekkich obrzęków oraz nieznacznego zwiększenia masy ciała.

   Do lekkich obrzęków dochodzi nawet u kobiet, które nie stosują tabletek antykoncepcyjnych - jest to naturalny efekt wzrostu poziomu progesteronu przed krwawieniem menstruacyjnym, w drugiej fazie cyklu. W tym okresie dochodzi także do zwiększonego apetytu. Nie każda kobieta zmaga się z takimi dolegliwościami w drugiej fazie cyklu - nie u każdej kobiety stosującej antykoncepcję hormonalną pojawią się tego typu objawy.



Tycie nie jest bezpośrednim skutkiem DTA

   Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (DTA) nie są bezpośrednią przyczyną przybierania na wadze. Kobieta tyje, ponieważ spożywa więcej pokarmu w związku ze wzmożonym apetytem powodowanym przez DTA. Wpływ tabletek na tycie ma zatem charakter pośredni. Z jednej strony to źle, bo jest pewne ryzyko przybrana na wadze. Niemniej z drugiej strony, staranne kontrolowanie swojej diety umożliwi trzymanie linii.

   Jeżeli przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej kobieta nie potrafiła powściągnąć apetytu i zapanować nad jadłospisem, to problem ten nasili się podczas stosowania antykoncepcji. Do żywieniowych przyzwyczajeń powinno się wprowadzić regularne posiłki o małej objętości oraz produkty o niskiej kaloryczności, z dużą zawartością błonnika.



No dobrze, a co z zatrzymywaniem wody?

   Oddziaływanie tabletek antykoncepcyjnych na sylwetkę może mieć dwukierunkowy charakter. Z jednej strony DTA mogą powodować wzmożony apetyt, a z drugiej - przyczynić się do zatrzymywania wody w organizmie. Na to też jest jednak sposób. Wielu kobietom pomaga ograniczenie stosowania soli kuchennej. Najlepiej w ogóle nie używać soli kuchennej, która jest głównym źródłem sodu w diecie. Dużo sodu znajduje się również w wysoko przetworzonych pokarmach, dlatego lepiej ich unikać.



Tabletki nie są jedyną i główną przyczyną tycia

   Naukowe dowody przemawiają za tym, że tabletki antykoncepcyjne wcale nie są jedyną, ani nawet podstawową przyczyną przybierania na wadze. Przeprowadzono wiele badań nad wpływem tabletek antykoncepcyjnych na przyrost masy ciała, ale żadne nich nie wykazało, że mogą one powodować istotne zwiększenie wagi. Naukowcy przyjrzeli się także efektom zatrzymania wody w organizmie oraz wzrostowi apetytu. Badania kliniczne wykazały coś zupełnie odmiennego, niż się spodziewano. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej doprowadziło u wielu kobiet do zmniejszenia dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym właśnie zatrzymania płynów czy wzrostu apetytu. Badania te dotyczyły jednak uczestniczek, u których lek był dobrze tolerowany - nie powodował skutków ubocznych.



Nie wszystkie DTA są dobrze tolerowane

   Na rynku farmaceutycznym są dostępne różnego rodzaju doustne tabletki antykoncepcyjne. Mogą się one różnić pod względem dawki estrogenów. Do najbardziej popularnych i najczęściej polecanych należą środki zawierające niskie dawki estrogenów. Ich zaletą jest to, że są lepiej tolerowane przez organizm - rzadko powodują skutki uboczne.



Jedz zdrowo i ruszaj się

   Za wzrost masy ciała odpowiadają przede wszystkim niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna w okresie stosowania DTA zapobiega przybieraniu na wadze, a przy tym zapobiega chorobom żył i zmniejsza cellulit. Najbardziej polecane są sporty kardio, które znacznie przyspieszają metabolizm tłuszczów, a przy tym poprawiają kondycję układu krążenia. Ćwiczenia są też bardzo istotnym elementem profilaktyki chorób żył, na które kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne są bardziej narażone. Drugim filarem zachowania prawidłowej masy ciała jest dieta, która opiera się na niskim spożyciu cukru i tłuszczu.



Działania niepożądane zgłoś lekarzowi

   Na liście potencjalnych działań niepożądanych można znaleźć również informację o tym, że pigułki mogą doprowadzić także do zmniejszenia wagi. Bez względu na to, jakie skutki uboczne pojawiają się w następstwie stosowania tabletek dwuskładnikowych, kobiety powinny konsultować się z lekarzem. Ginekolog może przepisać inny preparat, albo zaproponować inną, skuteczną metodę zapobiegania ciąży.




Zobacz więcej na temat:

antykoncepcjahormonytycie


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE