Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Nawyki prowadzące do otyłości


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Nawyki prowadzące do otyłości


   Otyłość jest problemem, który ma swe źródło w niezdrowym stylu życia. Przedstawiamy podstawowe złe nawyki przyczyniające się do utraty kontroli nad masą ciała.

   Otyłość jest stanem, w którym masa ciała przekracza o 20% górną granicę prawidłowej wagi. Otyłości przyczynia się do wielu zaburzeń fizjologicznych. Otyłe osoby wykazują większą skłonność do zachorowań na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie oraz choroby serca. Otyłość sprzyja rozwojowi kamicy pęcherzyka żółciowego, chorobom wątroby, bezpłodności oraz schorzeniom kręgosłupa i chorobom nowotworowym. Opisane poniżej nawyki nieuchronnie doprowadzą do utraty smukłej sylwetki i zdrowia, jeżeli nie zostaną zastąpione zdrowymi przyzwyczajeniami.





Unikanie śniadań i obfite kolacje

   Zdaniem dietetyków niejedzenie śniadań jest najgorszym nawykiem, który zamiast doprowadzić do schudnięcia, powoduje tycie. Zmuszenie organizmu do kilkugodzinnej głodówki nie jest problemem rano, kiedy wiele osób ma mały apetyt i nie odczuwa głodu. Niemniej w ciągu dnia utracone kalorie zostaną uzupełnione. Zwykle osoby niejedzące śniadań zajadają się przekąskami, albo jedzą bardzo obfite posiłki w godzinach wieczornych. Poranna głodówka zmusza organizm do reakcji obronnej, która przejawia się wzmożonym apetytem. Ciało uruchamia mechanizm gromadzenia zapasów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że pożywienie spożyte w ciągu dnia zostanie zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Apetyt jest najsilniejszy wieczorem, co przyczynia się do spożycia bardziej obfitej kolacji. Ostatni posiłek nie powinien obciążać układu trawiennego, ponieważ nocą przemiana materii przybiera wolne tempo. Kalorie, których organizm nie wykorzysta, zostaną zmagazynowane w formie tłuszczu.



Jedzenie obfitych posiłków w długich odstępach czasu

   Poważnym błędem popełnianym przez wiele osób jest spożywanie dwóch lub trzech obfitych posiłków w ciągu dnia. Jeżeli organizm zbyt długo czeka na składniki odżywcze, staje się ospały. Podobnie jest w przypadku spożycia zbyt obfitego dania. Brak energii świadczy o tym, że należy rozłożyć codzienną porcję pożywienia na około cztery lub pięć posiłków. Mniejsze dania nie spowodują obciążenia układu trawiennego. Dostarczanie odpowiedniej dawki składników odżywczych w regularnych odstępach czasu nie dłuższych niż 3-4 godziny spowoduje, że organizm będzie efektywnie czerpał energię ze spalanych kalorii.



Słodkie napoje gazowane i niedostateczna ilość wody

   Dostarczanie organizmowi płynów ma na celu zaspokojenie pragnienia. Słodkie napoje gazowane nie wywiązują się z tego zadania. Co więcej, wraz z nimi do ciała dostają się sztuczne barwniki, konserwanty i dużo cukru. Napoje tego rodzaju potęgują uczucie pragnienia, co przekłada się na ich wyższe spożycie. Organizm potrzebuje wody mineralnej, która nie dostarcza kalorii i najlepiej gasi pragnienie. Niedostateczne spożycie wody powoduje, że zostaje aktywowany mechanizm obronny. Tempo metabolizmu zostaje zmniejszone, aby nie doszło do utraty wody. W rezultacie składniki odżywcze dostarczane wraz z pokarmem odkładają się w formie tkanki tłuszczowej.



Niedobór zdrowych tłuszczy w diecie

   Tłuszcze można podzielić na nasycone i nienasycone. Pierwszy rodzaj powinien być spożywany w ograniczonych ilościach, natomiast drugi musi być w nim stale obecny. Nienasycone tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Częstym przyzwyczajeniem jest unikanie tłuszczów w trosce o smukłą sylwetkę. Stałe unikanie orzechów, ryb i innych źródeł niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. omega 3, omega 6) powoduje ich niedobór. Konsekwencją niedostatecznej ilości tych składników w organizmie jest rozwój zaburzeń metabolizmu, które mogą prowadzić do otyłości. Zdrowe kwasy tłuszczowe są potrzebne do zachowania szczupłej sylwetki. W jadłospisie powinny się znaleźć ryby morskie, olej lniany, orzechy włoskie i oliwa z oliwek, oczywiście w rozsądnej ilości.



Zajadanie smutków i jedzenie z nudów

   Jedzenie sprawia ogromną przyjemność, dlatego wiele osób sięga po ulubione przekąski w okresie przygnębienia i smutku. Należy pamiętać o tym, że celem jedzenia jest odżywienie organizmu, a nie poprawa nastroju. Wiele osób sięga po czekoladę, która pobudza produkcję serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Efekt poprawy samopoczucia jest krótkotrwały i przyczynia się do przejadania, a w konsekwencji do przyrostu masy ciała. Drugim nawykiem prowadzącym do otyłości jest jedzenie z nudów. Jedzenie słonych przekąsek podczas oglądania filmu, albo słuchania muzyki nie jest zdrowym przyzwyczajeniem dietetycznym. Poza tym, posiłki powinny być spożywane w powolnym tempie. Szybkie zajadanie się smakołykami w nudne wieczory, albo dla lepszego samopoczucia powoduje przeoczenie momentu uczucia sytości. Objadanie się nie jest dobre dla układu trawiennego i może przyczynić się do kłopotów z żołądkiem.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE