Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

O czym (nie) mówi nam wskaźnik BMI


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


O czym (nie) mówi nam wskaźnik BMI


   BMI jest powszechnie wykorzystywanym wskaźnikiem, z którym każdy z nas z pewnością kiedyś się spotkał, a prawdopodobnie i go sobie dla siebie wyliczał. Zbyt wysokie powoduje stres i sugeruje, iż powinniśmy schudnąć, podczas gdy zbyt niskie świadczy np. o tym, iż w walce o szczupłą sylwetkę posunęliśmy się trochę za daleko. Jego interpretacji może być jednak wiele i zawsze zależeć powinny od partykularnej sytuacji, w której znajduje się dana osoba. Sprawdźmy więc, o czym BMI nam mówi, a o czym nie.





Czym jest BMI?

   BMI to skrót oznaczający wskaźnik (indeks) masy ciała (ang. Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez kwadrat wysokości (w metrach), stąd np. BMI osoby ważącej 70 kilogramów i mierzącej 1,70 m wzrostu wynosi 70/(1,7x1,7), czyli 24,22. W przypadku dzieci i młodzieży wynik obliczamy za pomocą kalkulatora BMI dzieci i młodzieży. Obliczanie wskaźnika masy ciała odbywa się tak samo jak w przypadku dorosłych, jednakże interpretacja wyników jest bardziej skomplikowana - w obliczeniach BMI dzieci i młodzieży stosuje się dane z tzw. siatek (per)centylowych. 



Przedziały BMI

   Po obliczeniu kalkulatorem BMI sprawdza się wynik i przedział, do którego należy wynik. I tak, zgodnie z podstawową klasyfikacją:

- BMI niższe niż 18,5 oznacza niedowagę
- BMI mieszczące się w przedziale od 18,5 do 25 oznacza wagę prawidłową (stąd osoba z wcześniejszego przykładu, jak łatwo można stwierdzić, byłaby niemalże na granicy nadwagi)
- BMI większe niż 25 oznacza nadwagę.

   Jako że tak niedowaga, jak i nadmiar kilogramów są pojęciami dość ogólnymi, podstawowa klasyfikacja została jednak rozszerzona i uwzględnia różne ich stopnie. Zgodnie z nią:

- BMI niższe niż 15 oznacza skrajne wygłodzenie
- BMI znajdujące się w przedziale między 15 a 17 oznacza wychudzenie
- BMI znajdujące się w przedziale między 17 a 18,5 oznacza lekką niedowagę
- BMI znajdujące się w przedziale między 18,5 a 25 oznacza wartość prawidłową
- BMI znajdujące się w przedziale między 25 a 30 oznacza nadwagę
- BMI znajdujące się w przedziale między 30 a 35 oznacza otyłość I stopnia
- BMI znajdujące się w przedziale między 35 a 40 oznacza otyłość II stopnia
- BMI większe niż 40 oznacza otyłość III stopnia (otyłość skrajną).



O czym (nie) mówi nam BMI?

   Przede wszystkim pamiętać należy o tym, iż BMI ma swoje zastosowanie jedynie w przypadku osób dorosłych i nie oblicza się go dla dzieci. To jednak nie jedyne jego ograniczenie - BMI nie jest wiarygodne również w wielu innych przypadkach. Nie ma sensu wyliczanie go również przez kobiety w ciąży oraz sportowców, których masa mięśniowa jest na tyle duża, iż może sprawić, że BMI danej osoby będzie wskazywało na np. nadwagę, podczas gdy ilość jej tkanki tłuszczowej jest bądź na normalnym poziomie, bądź jest nawet zbyt niska.

   No właśnie? Zbyt wysokie BMI, tak samo zresztą, jak i zbyt wysoka waga, w niektórych przypadkach może spędzać komuś sen z powiek, podczas gdy okazuje się, iż nie trzeba być profesjonalnym sportowcem, aby mieć na tyle rozbudowane mięśnie, by wynik opisanego wcześniej działania nie był nijak wiarygodny (zakładając oczywiście, że wskazuje np. na lekką nadwagę, a nie skrajną otyłość?).

   Warto również zaznaczyć, iż zbyt niskie BMI nie zawsze wskazuje również na problemy zdrowotne. Istnieją bowiem osoby, których metabolizm jest na tyle szybki, iż nie są w stanie przybierać na wadze. Wówczas nawet gdy prowadzą zdrowy tryb życia, ich BMI będzie sugerowało coś zupełnie innego.

   Podsumowując, BMI mówi nam tylko o tym, ile wynosi stosunek naszej masy ciała do kwadratu naszego wzrostu. Jest w pewnym sensie wyznacznikiem, którym można się kierować, kontrolując masę ciała, by wiedzieć, czy nie należy przejść na dietę, niemniej nie uwzględnia ani poziomu otłuszczenia ciała, ani stopnia, w jakim jesteśmy umięśnieni, ani zatrzymywanej w organizmie wody, ani naturalnych cech, w tym np. budowy szkieletu, stąd nigdy nie jest w 100% wiarygodne. Czy oznacza to, iż nie należy się nim przejmować? Nie do końca. Pewne jego przedziały, głównie te skrajne, zawsze będą niepokojące i żadne minimalne różnice w budowie ciała nie sprawią, iż ktoś, kto jest zdrowy i odżywia się prawidłowo, się w nich ze swoim BMI znajdzie.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE