Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Aktywność fizyczna a miesiączka. Ćwiczyć, nie ćwiczyć?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Aktywność fizyczna a miesiączka. Ćwiczyć, nie ćwiczyć?


   Wiele pań zdaje sobie pytanie, czy mogą ćwiczyć podczas menstruacji. Warto rozprawić się z mitami. Krwawienie to naturalny etap cyklu miesięcznego. Zdania co do tego, czy można uprawiać aktywność fizyczną podczas miesiączki są jednak podzielone. Niektórzy uważają, że ćwiczenia pomagają rozluźnić się mięśniom i dzięki temu łagodzą bóle brzucha, inni, że nasilają krwawienie. A jaka jest prawda?





Co się dzieje w ciele podczas miesiączki?

   Dla wielu pań argumentem przemawiającym za zrezygnowaniem z ćwiczeń jest po prostu złe samopoczucie. Nie bierze się ono znikąd. Gdy organizm jest już kilkanaście dni po owulacji, to błona śluzowa przygotowuje się do złuszczania. Efektem tego może być nieprzyjemne napięcie w dolnych partiach brzucha, a czasem też przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dodatkowo przez zaniknięcie ciałka żółtego spada poziom hormonów, estrogenów i progesteronu. To sprawia, że wiele pań obserwuje u siebie tzw. "zespół napięcia przedmiesiączkowego", który objawia się między innymi rozdrażnieniem, bólami, wrażliwością piersi czy zwiększonym apetytem. Wówczas spada chęć do wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej - wiele pań chętniej dosłownie zakopałoby się pod kocem i zostało tam do czasu, aż ból minie. Co więc robić w takie sytuacji? Ćwiczyć podczas miesiączki?



Wpływ ćwiczeń na menstruację

   Warto na początku ustalić jedną rzecz: jeśli masz naprawdę silne miesiączki, które często kończą się wizytami na SOR-ze, wiadomo, że ćwiczenia nie są opcją dla ciebie. Niektóre panie cierpią na szczególnie silne bóle, które wymagają leczenia farmakologicznego. W takiej sytuacji ćwiczenia oczywiście odpadają, ponieważ wiele kobiet po prostu nie będzie w stanie fizycznie wykonać jakiejkolwiek aktywności.

   Nad kwestią ćwiczeń powinny jednak zastanowić się te panie, które czują się w miarę dobrze lub ew. towarzyszy im ból, który nie wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych. Umiarkowany wysiłek może nawet polepszyć samopoczucie. Mowa tu zwłaszcza o jeździe na rowerze, spacerach, jodze. Dodatkowo dzięki ćwiczeniom można zmniejszyć apetyt na słodycze, który często idzie w parze z menstruacją. Łagodne ćwiczenia mogą pomóc rozluźnić napięcie mięśni, dzięki czemu znikną skurcze podbrzusza. Oczywiście to wszystko teoria, warto jednak obserwować swój organizm. Jeśli delikatne ćwiczenia czy rozciąganie rzeczywiście pomagają, to jak najbardziej można je włączyć do planu dnia. Jeśli jednak czujesz, że nawet niewielkie ćwiczenia wywołują u ciebie jeszcze mocniejsze skurcze - odpuść. Nic się nie stanie, jeśli ominiesz trening w ciągu tych kilku dni - zresztą u większości kobiet to zwykle 2-3 pierwsze dni miesiączki lub czas przed nią są szczególnie bolesne, później już wraca normalne samopoczucie.

   Pozostaje jeszcze kwestia hormonów - zdecydowanie najlepiej kobietom ćwiczy się wtedy, gdy progesteron i estrogen są na najwyższym poziomie. W momencie, gdy spadają, panie tracą chęć do działania, zrozumiałe jest więc, że również ochota na aktywność fizyczną jest mniejsza.



Jeśli nie ćwiczenia, to co?

   Jak dbać o siebie podczas miesiączki? Nie zajadaj dnia wolnego od aktywności fizycznej - słodycze w żaden sposób nie pomogą Ci się rozluźnić. Sięgnij raczej po termofor z ciepłą wodą, który nieco złagodzi napięcie mięśni brzucha. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zjedz trochę gorzkiej czekolady albo sięgnij po owoce. Postaraj się pić dużo wody, by uniknąć puchnięcia - to niestety częsta przypadłość kobiet przed i w czasie okresu.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE