Dzisiaj jest: Czwartek, 25.04.2024 Imieniny: Marka i Jarosława



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Aktywność fizyczna w ciąży


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Aktywność fizyczna w ciąży


   Wokół aktywności fizycznej w ciąży narosło już naprawdę mnóstwo mitów. Mówi się absolutnie wszystko: że treningi mogą zaszkodzić dziecku, że kobieta powinna na siebie bardzo uważać (i w związku z tym raczej leżeć niż ćwiczyć). Krytykuje się kobiety, które w ciąży chodzą na siłownię, czy też biegają w parku. A jakie są fakty?

   Jeśli ciąża nie jest zagrożona (i jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań), aktywność fizyczna jest nawet wskazana! Poznaj powody, dla których warto ćwiczyć w ciąży.





Jak ćwiczyć w ciąży?

   Kobiety boją się ćwiczyć. I nic dziwnego - noszą pod sercem nowe życie, chcą więc troszczyć się nie tylko o siebie, ale też o dziecko. Dobra wiadomość jest taka, że aktywność fizyczna nie szkodzi dziecku. Oczywiście są pewne ćwiczenia, których nie powinno się wykonywać w ciąży - przykładowo, w pierwszym trymestrze nie zaleca się robić treningu brzucha, ponieważ możesz odczuwać mocne zawroty głowy. Nie powinno robić się też głębokich przysiadów i dynamicznych wykroków. Poza tym jednak nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń.

   Bezpieczne ćwiczenia w ciąży to m.in.: pływanie. W wodzie nie odczuwasz ciężaru, więc możesz odciążyć kręgosłup, dodatkowo nie będziesz też naciskać na stawy. Pływanie w ciąży poprawia przemianę materii i pozwala się odprężyć. Ponadto możesz też biegać (ale raczej nie powinny to być biegi mocno forsujące, a raczej takie w stylu joggingu). Dobra wiadomość jest taka, że jeśli lekarz wyrazi zgodę, biegać możesz niemalże do samego rozwiązania.



Zalety ćwiczenia w ciąży

   Dzięki ćwiczeniom będziesz bardziej świadomie odczuwać swoje ciało, co przyda ci się w trakcie porodu. Dodatkowo będziesz też bardziej panować nad swoim oddechem, co również możesz wykorzystać później, gdy zaczną się już pierwsze skurcze. Warto wiedzieć, że regularna aktywność fizyczna w ciąży może skrócić czas porodu, ponieważ organizm będzie lepiej przygotowany do zniesienia ogromnego bólu. Wyćwiczony organizm szybciej wróci też do formy po porodzie. Dodatkowo nie będziesz mieć problemu ze zbyt mocnym rozstąpieniem się mięśni i luźnym brzuchem - organizm, którego mięśnie regularnie pracują szybciej wraca do normy, dzięki czemu już po kilku tygodniach możesz bez problemu odzyskać swoją dawną figurę. Ćwiczenia mogą też zapobiec cukrzycy ciążowej, do której zresztą przyczynia się siedzący tryb życia ciężarnej! To kolejny argument za tym, by włączyć aktywność fizyczną w ciąży. Jeśli mimo wszystko obawiasz się i nie chcesz wykonywać ćwiczeń na siłowni czy też joggingu, postaraj się sporo spacerować czy też wykonywać delikatniejsze ćwiczenia, na przykład jogę czy pilates.

   Treningi mogą też wzmacniać mięśnie dnia miednicy, choć warto ćwiczyć je dodatkowo - dzięki temu one również szybciej wrócą do formy po porodzie. Co ciekawe, aktywność fizyczna może też znacząco poprawiać samopoczucie przyszłej mamy. Jeśli ciąża powoduje u ciebie stany depresyjne i apatię, ćwiczenia mogą pomóc powrócić ci również do formy psychicznej. Dlaczego? Ruch sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia. To ważne zwłaszcza dla tych mam, które przed ciążą były aktywne fizyczne i myśl o dziewięciu miesiącach bez ruchu jest dla nich przygnębiająca.



   Podsumowując: odpowiednio dobrane ćwiczenia w ciąży nie zaszkodzą, a za to mogą pomóc usprawnić poród oraz przyspieszyć twój powrót do formy. Jeśli obawiasz się ćwiczyć samodzielnie, skorzystaj z usług wykwalifikowanego trenera personalnego, który pomoże ci dobrać ćwiczenia bezpieczne dla ciebie i twojego maluszka.




Zobacz więcej na temat:

aktywność fizycznaciąża


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE