Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Bieganie zimą. Jak nie chorować i nie tracić chęci?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Bieganie zimą. Jak nie chorować i nie tracić chęci?


   Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie biegania zimą. Rano? Trudno się zmotywować, gdy za oknem ciemno, a na zewnątrz zimno. Wieczorem? Najczęściej marzymy już tylko o jak najszybszym powrocie do domu, żeby przykryć się ciepłym kocem.

   Są jednak biegacze, dla których zimowe treningi są rzeczą zupełnie normalną. Trenują bez przerwy, dzięki czemu utrzymują swoje organizmy w nienagannym zdrowiu i mają świetną kondycję niezależnie od pory roku. Jak biegać zimą, żeby nie chorować?





1. Dobierz odpowiedni strój

   Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, zadbaj o przygotowanie porządnego stroju do biegania. Może się okazać, że to właśnie będzie element kluczowy. Dlaczego? Przemarzanie lub przegrzewanie się to prosta droga do przeziębienia. Poza tym łatwo stracić chęci, gdy już przed wyjściem wiesz, że będziesz zamarzać w cienkich legginsach, w których ćwiczysz również latem.

   Zacznij od wyboru czapki. Gruba, wełniana czapa raczej się nie sprawdzi, bo szybko przegrzejesz głowę. Jeśli nie jest bardzo zimno (temperatura oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza lub wyżej) i nie lubisz czapek, możesz założyć na głowę ciepłą chustkę, która ochroni twoje uszy. Przy niższych temperaturach zaleca się jednak czapkę; wybierz taką, która odprowadza wilgoć (nie przegrzejesz się), ale też zawiera dodatkową warstwę ocieplającą. Postaraj się wybrać taki model, który zawiera elementy odblaskowe. Dzięki temu możesz biegać rano i wieczorem nawet gdy jest ciemno - wtedy środki bezpieczeństwa są szczególnie wskazane.

   Kolejną sprawą są buty. Nie musisz koniecznie kupować nowych butów do biegania na zimę, pod warunkiem, że te, których używasz obecnie, sprawdzą się również w innych warunkach. Przede wszystkim sprawdź, czy pozwalają utrzymać ciepło i nie przemakają (o ile bieganie po utwardzonym śniegu nie będzie problemem, o tyle ten roztapiający się śnieg lub błoto mogą zaszkodzić twoim butom). Jeśli obuwie spełnia podstawowe wymagania, wystarczy dokupić do nich kolce, które zapobiegną poślizgom w trakcie biegania (takie kolce można zrobić również samemu i przymocować je do podeszwy). Dodatkowo warto zaopatrzyć się w cieplejsze i dłuższe skarpety, żeby ochronić ścięgno Achillesa.

   Kurtki warto mieć dwie. Jedną przeciwdeszczową, na wyjątkowo nieprzyjazną pogodę, a drugą lżejszą, odprowadzającą pot. Dlaczego dwie? Kurtki przeciwdeszczowe są zwykle cieplejsze i łatwo się w nich przegrzać, dlatego jeśli deszcz lub śnieg nie pada, a jest po prostu zimno, lepiej zdecydować się na taki model, który przypomina wiatrówkę.

   Bezpośrednio na ciało najlepiej nałożyć koszulkę termoaktywną i ocieplane spodnie. Dodatkowo warto pamiętać o cieplejszej chustce lub szaliku na szyję (odsłonięte gardło to także prosta droga do przeziębienia), dobrym rozwiązaniem są także tzw. buffy, czyli chusty wielofunkcyjne, które w całości chronią szyję przed zimnem. Ostatni, choć nie mniej ważny element to rękawiczki - skóra na dłoniach jest bardzo delikatna, więc warto ją chronić przed popękaniem.



2. Pamiętaj o rozgrzewce w domu

   Przed treningiem obowiązkowo rozgrzewamy ciało. Zadbaj o to, żeby rozgrzać wszystkie mięśnie. Dzięki temu unikniesz kontuzji, na które zimą jeszcze bardzie jesteśmy narażeni przez zmienną powierzchnię. Rozgrzewka powinna być dynamiczna, żeby ciało faktycznie się rozgrzało. Jeśli wolisz wykonywać ćwiczenia rozgrzewające na zewnątrz, najlepiej zacznij od truchciku, który przyzwyczai ciało do późniejszego wysiłku. Wszelkie ćwiczenia, które wymagają stania w miejscu lepiej jest wykonywać w pomieszczeniu; przy niskich temperaturach powinniśmy unikać stania na mrozie (dlatego na zewnątrz wychodzimy dopiero na bieg). Unikaj szybkiego biegania - przy śliskiej nawierzchni to prosta droga do kontuzji - pamiętajmy bieganie musi być bezpieczne.



3. Miej świadomość, że czasem trzeba odpuścić

   Jeśli na dworze jest zamieć i temperatury oscylują w okolicach dwudziestu stopni na minusie, odpuść trening. W bieganiu nie chodzi o to, by trenować za wszelką cenę, kosztem swojego zdrowia. W takich chwilach lepiej wybrać się na siłownię i pobiegać na bieżni. Trening odbędziesz i tak, ale przynajmniej nie zachorujesz. Bieganie na zewnątrz warto zostawić na lepsze dni, gdy podłoże jest stabilne, temperatura odpowiednia i gdy nie wieje zbyt silny wiatr (ponieważ gdy wieje, temperatura odczuwalna jest o około siedem stopni niższa!).



4. Pamiętaj o zaletach

   Mroźne powietrze jest zdrowe, ponieważ zabija roztocza. Zimą bardzo dużo czasu spędzany w nagrzanych, często nieprzewietrzonych pomieszczeniach. Godzinna przerwa na bieganie i dotlenienie się będzie zbawienna dla naszego ciała, nie warto więc rezygnować z aktywności fizycznej, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań.

   Bieganie zimą hartuje, dzięki czemu będziemy mieć lepszą odporność. Poza tym pamiętaj, że biegając cały rok, utrzymujesz dobrą kondycję niezależnie od pogody. Ci, którzy zaczną biegać wiosną, będą zmagać się z powrotem do formy. Osoby, która biega cały rok, ten problem nie dotyczy - wprost przeciwnie, po przebieganej zimie możesz nawet zauważyć wzrost wydolności oddechowej na wiosnę, przy szybszych biegach.

   Zimowe bieganie kształtuje nie tylko ciało, ale też psychikę. Nie zawsze chce nam się wyjść z domu, nie zawsze mamy ochotę zmagać się z mrozem. Ale jeśli już wyjdziemy to czujemy dumę, że pokonaliśmy własne słabości. Stajemy się odporniejsi na wymówki.




Zobacz więcej na temat:

bieganiebuty do biegania


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE