Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Czy sauna jest kluczem do lepszego zdrowia?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Czy sauna jest kluczem do lepszego zdrowia?


   Sauna była znana już w starożytności. Korzystało z niej wiele różnych nacji i ludów; wskazać tu można chociażby Turków czy ludy słowiańskie, choć mówi się, że tradycja ta pochodzi z krajów nordyckich, a konkretniej - od Finów. Co ciekawe, dziś ponad połowa saun znajdujących się w Finlandii umiejscowiona jest w prywatnych domostwach! To pokazuje, jak ogromne znaczenie sauna odgrywa w życiu Finów.

   Sauna dawniej była nie tylko formą oczyszczania, ale też miejscem społecznym. To właśnie tu ludzie spotykali się by porozmawiać i odpocząć. Dziś sauna została nieco zapomniana, ewentualnie czasem korzystamy z niej będąc na basenie. Dlaczego warto korzystać z sauny częściej i czy faktycznie jest ona kluczem do zdrowia?





Typy sauny

   Istnieją różne typy saun, jednak do najpopularniejszych należą sauny mokre, suche, parowe i infrared. Te pierwsze są lepsze dla osób początkujących oraz dla tych, które z różnych powodów nie mogą przebywać w zbyt wysokich temperaturach. Saunę mokrą cechuje duża wilgotność (nawet do 40%) i umiarkowana temperatura (do 55 stopni Celsjusza). Sauna sucha jest idealna dla osób bardziej doświadczonych; panuje tam niska wilgotność, na ogół nieprzekraczająca 15% oraz bardzo wysoka temperatura (nawet do 90 stopni Celsjusza).



Zalety korzystania z sauny

1. Hartowanie organizmu

    Nie zaleca się korzystania z sauny wtedy, gdy nasz organizm jest zainfekowany, ponieważ możemy mu dodatkowo zaszkodzić. Za to gdy jesteśmy zdrowi, sauna może wspomóc nasz układ immunologiczny. Dlaczego? Stosowanie na zmianę gorącego powietrza (w saunie) i zimnej wody (po saunie) doskonale hartuje i uodparnia organizm. Dzięki temu lepiej znosimy upały latem i mrozy zimą. Lodowaty prysznic po wyjściu z sauny może być dla niektórych bardzo nieprzyjemny, dlatego warto stopniowo przyzwyczajać organizm, zaczynając np. od oblewania poszczególnych partii ciała chłodną wodą.


2. Oczyszczanie z toksyn

   Zmiana temperatury wymusza w organizmie pracę, której efektem jest pocenie się. Pod tym względem sauna daje podobny efekt do ćwiczeń - wraz z potem usuwane są toksyny, dzięki czemu organizm szybciej się oczyszcza. Wysoka temperatura oddziałuje też na nasz układ oddechowy i sprawia, że musimy brać głębsze oddechy. Wówczas zaczyna pracować przepona, która z kolei pobudza układ limfatyczny. Limfa także odpowiada za oczyszczanie ciała z toksyn, dlatego właśnie mówi się, że sauna wspiera układ immunologiczny nie tylko przez hartowanie, ale też przez szybsze wydalanie drobnoustrojów.


3. Gładsze ciało

   Gorące powietrze sprawia, że pory w ciele otwierają się, by ułatwić organizmowi oczyszczanie. Dzięki temu można pozbyć się też zanieczyszczeń i wągrów, co dodatkowo wygładza skórę. Ponadto stosowanie naprzemiennie ciepłej i zimnej wody jest korzystne dla organizmu. Z jednej strony poprawia się krążenie, z drugiej ciało staje się bardziej napięte. Dodatkowo może to zapobiegać cellulitowi i poprawiać koloryt skóry.

   Dzięki temu, że sauna dogłębnie oczyszcza skórę, bywa też zalecana przed przeprowadzeniem zabiegów kosmetycznych. Wszelkie specyfiki nałożone na twarz po wyjściu z sauny lepiej się wchłaniają, dlatego szczególnie wtedy warto stosować kremy o bogatym składzie odżywczym, maseczki nawilżające itd.


4. Wsparcie dla układu oddechowego

   W naszym codziennym życiu bardzo istotną rolę odgrywa wspomniana wcześniej przepona. Jako dzieci odruchowo oddychamy przy użyciu przepony, ale wraz z upływem lat zatracamy tę umiejętność na rzecz szybkich, płytkich oddechów, które nie są szczególnie dla nas zdrowe. Temperatura w saunie wymusza na układzie oddechowym zwiększoną pracę, co może być przydatne dla osób, które mają problemy z płucami lub nie są przyzwyczajone do głębokich oddechów. Warto jednak taką terapię skonsultować z lekarzem, ponieważ przy niektórych chorobach, na przykład przy poważnych stanach astmatycznych, korzystanie z sauny jednak nie jest zalecane.



   Na koniec niestety trzeba rozprawić się z jednym mitem: sauna nie odchudza! Prawdą jest, że w saunie organizm traci sporo wody (którą później trzeba uzupełnić), ale to wciąż zgromadzone w ciele płyny, a nie tłuszcz. Z pewnością za to korzystanie z sauny przynosi korzyści naszemu ciału; skóra wygląda ładniej, ciało się oczyszcza, a my jesteśmy bardziej zrelaksowani na skutek powstawania endorfin. Dobra wiadomość taka, że dzięki saunie można szybciej zniwelować skutki przetrenowania (pozwala usunąć nadmiar kwasu mlekowego), dzięki czemu szybciej możemy wrócić do pracy nad swoją sylwetką.




Zobacz więcej na temat:

saunazdrowielimfa


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE