Dzisiaj jest: Sobota, 20.04.2024 Imieniny: Czesława i Agnieszki



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Domowe maseczki na włosy


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Domowe maseczki na włosy


   Domowe maseczki na włosy, choć dziś mało kto o tym wie, z powodzeniem mogą zastąpić kupne kosmetyki. Co ciekawe, wielokrotnie okazują się one być nawet zdecydowanie bardziej skuteczne od tych oferowanych przez liczna drogerie!

   Naturalne i świeże składniki, jak np. awokado, jajka czy olej kokosowy, mają zbawienny wpływ na kondycję włosów - nie tylko wtedy, gdy włączymy je do codziennej diety, ale i wtedy, gdy zaczniemy stosować je zewnętrznie. Domowe maseczki na włosy są proste w przygotowaniu i aplikacji, tanie i bardzo skuteczne - czego więcej można wymagać od domowych kosmetyków?





Domowe maseczki na włosy - sposób użycia

   Domowe maseczki na włosy stosujemy dokładnie tak jak te typowe, kupne - nakładamy na włosy po ich umyciu, następnie zawijamy je w turban i ponownie płuczemy lub myjemy po jakimś czasie (dokładne wytyczne znajdują się przy recepturach na konkretne maseczki). Oczywiście, jeśli nie mamy czasu, zawsze możemy nałożyć je po umyciu głowy i spłukać po zaledwie kilku minutach, nawet bez zawijania włosów w ręcznik, ale nie przyniesie to oczywiście tak spektakularnych efektów jak trzymanie się standardowych zasad.



Domowe maseczki wzmacniające i regenerujące włosy

   Domowe maseczki regenerujące i wzmacniające włosy przygotujemy na bazie np. żółtek jaj (bez białka). Dodajemy do nich np.:

- oliwę z oliwek
- jogurt naturalny
- banana (wspaniale dodaje włosom elastyczności)
- awokado
- miód.

   Składniki te możemy tak naprawdę dowolnie ze sobą łączyć, w zależności od tego, czym akurat dysponujemy, jakie zapachy nam najbardziej odpowiadają itd. Jeśli zrobiona przez nas maseczka jest za rzadka, możemy dodać do niej trochę mąki, która zagęści mieszankę.

   Silne działanie odżywcze wykazuje również olej kokosowy. Możemy stosować go jako samodzielną maseczkę lub łączyć z wymienionymi wyżej składnikami. Pamiętajmy jednak, że olej kokosowy ma stałą konsystencję, stąd, by połączyć go z innymi produktami czy w ogóle nałożyć na włosy, należy go najpierw delikatnie podgrzać, aby się rozpuścił.

   Dodatek do maseczki soku z cytryny sprawi natomiast, że będzie ona pięknie pachnieć, a włosy, po jej nałożeniu, staną się delikatne. Warto pamiętać jednak o tym, że sok z cytryny ma działanie rozjaśniające, stąd nie należy przesadzać z jego wykorzystywaniem, jeśli nie zależy nam na właśnie takim efekcie. Rozjaśniające właściwości ma również napar z rumianku (połączony z oliwą rozświetla włosy), a przeciwne, czyli przyciemniające i dodające kolorowi głębi - napar z szałwii.



Domowe maseczki na porost włosów

   Maseczki, które można stosować w celu zwiększenia tempa porostu włosów, to w dużej mierze te same, które wykorzystuje się w ramach terapii regenerującej i odżywczej - zdrowe włosy rosną po prostu szybciej. Niemniej pewne składniki są szczególnie polecane osobom, które chcą jak najszybciej cieszyć się długimi składnikami. Są to:

- miód
- olej lniany
- siemię lniane
- piwo
- drożdże.

   Miód dodajemy do przygotowywanych z żółtek i innych wspomnianych składników maseczek. Olejem lnianym można z powodzeniem zastąpić oliwę, a siemię lniane rozprowadzamy na włosach i skórze głowy po jego zagotowaniu i wystygnięciu. Piwo wykorzystujemy natomiast w ten sposób, że moczymy w nim włosy, które następnie zawijamy w turban (maseczkę spłukujemy po około 20 minutach). Z 1/4 opakowania drożdży przygotowujemy typową, klasyczną maseczkę z dodatkiem:

- soku z cytryny
- łyżeczki oliwy z oliwek (lub oleju lnianego)
- żółtka jaja
- wody (lub tłustego mleka - nadaje włosom niepowtarzalną miękkość).

   Maseczki z drożdży nie spłukujemy, ale myjemy po jej nałożeniu, po 30 minutach, głowę szamponem.



Domowe maseczki na przetłuszczające się włosy

   Przetłuszczanie się włosów redukują:

- napar z pokrzywy
- aloes
- szpinak
- rzepa

   Maseczka z pokrzywy jest bardzo prosta. Podobnie jak w przypadku piwa, moczymy po prostu włosy w ostudzonym naparze z pokrzywy, a następnie zawijamy włosy w turban i przepłukujemy po upływie około 20 minut. Podobnie wykorzystujemy sok ze szpinaku oraz rzepy (trzeba go najpierw wycisnąć), ale w tych wypadkach spłukanie maseczki powinno nastąpić nie po 20 minutach, ale 2-3 godzinach. Maseczkę z aloesu przygotowujemy z dodatkiem miodu. Procedura jest bardzo prosta - wystarczy zmiksować liść aloesu z wodą mineralną (lub ewentualnie przegotowaną) oraz miodem.



Domowe maseczki a specjalne potrzeby

   By nadać blond włosom wspaniałe refleksy, niezależnie od tego, czy są one farbowane czy blond to ich kolor naturalny, najlepiej jest wykorzystywać wspomniany już rumianek oraz oliwę lub olej lniany. Włosy ciemne staną się jeszcze piękniejsze, gdy nałożymy na nie maseczkę z dodatkiem goździków, majeranku lub wspomnianej szałwii. Cynamon oraz suszona czerwona papryka to idealne dodatki do kosmetyków pielęgnacyjnych dla pań rudych (pamiętajmy jednak, iż cynamon podrażnia skórę, stąd nie wolno przesadzać z jego wykorzystywaniem - najlepiej sprawdzi się przygotowany na nim wody wywar, a nie sam proszek). Rozczesywanie włosów ułatwiają maseczki przygotowane z dodatkiem mąki ziemniaczanej.



Dodatki do maseczek

   By uprzyjemnić sobie korzystanie z domowych maseczek poprawiających wygląd włosów możemy dodawać do nich zapachowe olejki. Kilka kropel wystarczy, by mieszanka nabrała niezwykłego zapachu, którym "przejdą" nasze włosy. Opcji jest bardzo wiele, więc każda pani znajdzie swój ulubiony olejek, pasujący do pozostałych kosmetyków, których używa.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE