Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Nurkowanie - jak, gdzie i dlaczego warto


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Nurkowanie - jak, gdzie i dlaczego warto


   Nurkowanie należy do rodzajów aktywności fizycznej, które najchętniej wybierają turyści. W wielu kurortach nadmorskich, gdzie są warunki do uprawiania tego sportu, działają szkółki nurkowania, w których każdy może zapisać się na kurs.

   Standardowy kurs nurkowania obejmuje nie tylko część praktyczną dotyczącą samego nurkowania, ale również część teoretyczną, w ramach której przyszły nurek uzyskuje informacje o tym, jak korzystać z tabel dekompresyjnych, jaka jest budowa układu oddechowego i układu krążenia (w ramach profilaktyki urazów, których można doznać podczas nurkowania), a nawet jak dochodzi do zmiany ciśnienia wraz ze wzrostem głębokości, w jakiej się nurkuje. Większość kursów przewiduje również przedstawienie pokrótce historii nurkowania. Po zakończeniu kursu nurek otrzymuje certyfikat, na podstawie którego może nurkować w przeznaczonych do tego miejscach.





Stopnie nurkowe - zdobywanie podstawowej wiedzy

   Początkujący nurek uzyskuje najniższy stopień nurkowy. Można pogłębiać i rozwijać swoje umiejętności uzyskując kolejne stopnie. Prawdziwi amatorzy nurkowania zdobywają także specjalizacje (np. nurkowie, którzy fotografują podwodny świat). Podstawowym stopniem nurkowym jest Open Water Diver. Wiedza uzyskana na tym etapie wystarcza do opanowania elementarnych umiejętności nurkowych i bezpiecznego nurkowania do głębokości 15-20 m. Żeby móc nurkować do głębokości 30 m trzeba uzyskać stopień zaawansowany - Advanced Open Water Diver.



Samemu się nie nauczysz

   Nurkowanie nie jest dyscypliną, którą można nauczyć się samodzielnie - potrzebujesz pomocy i wskazówek instruktora. W Polsce szkoleniem nurków zajmują się takie organizacje, jak:

- Professional Association Diving Instructor (PADI)
- Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques (CMAS)
- International Association of Nitrox and Technical Divers (IANTD)
- Narodowe Stowarzyszenie Instruktorów Nurkowania (NAUI)
- Scuba Schools International (SSI)

   Żeby przystąpić do kursu nurkowania musisz umieć pływać na dystansie 200 metrów w dowolnym czasie i dowolnym stylem. Nurkowanie nie jest sportem odpowiednim dla osób cierpiących na choroby psychiczne, nadciśnienie tętnicze i padaczkę. Nikt nie uwierzy uczestnikowi kursu "na słowo" - każda organizacja wymaga wypełnienia ankiety odnośnie stanu zdrowia, a także przedstawienia zaświadczenia lekarskiego z informacją, że osoba jest zdolna do nurkowania.



Snorkeling czy free diving?

   Nurkowanie może występować w różnych odmianach. Do najbardziej popularnych należą snorkeling oraz free diving. Podstawową i najłatwiejszą formą nurkowania jest snorkeling. Nazwa pochodzi od słowa fajka (ang. snorkel). Płetwonurek potrzebuje maski i fajki oraz płetwy. Utrzymuje się on na powierzchni wody zanurzając głowę i obserwując podwodny świat. Fajka umożliwia oddychanie, a płetwy ułatwiają pływanie. Z kolei free diving polega na nurkowaniu na większych głębokościach. Niestety jest to bardziej ryzykowne. Doświadczeni płetwonurkowie przestrzegają przed zbyt forsownymi bezdechami oraz ryzykiem zaśnięcia pod wodą. Przyjmuje się, że maksymalna głębokość bezpiecznego nurkowania wynosi 30 m. Osoby zainteresowane nurkowaniem na większych głębokościach powinny ukończyć kursy nurkowania technicznego (tzw. Tec Rec).



Logbook - rejestr nurkowań

   Każdy płetwonurek posiada swój logbook, który jest swoistym rejestrem nurkowań. Należy wpisywać do niego nie tylko szkoleniowe nurkowania, ale także te, które są wykonywane już po ukończeniu kursu. Na podstawie treści logbooka można określić, jakie doświadczenie ma jego właściciel oraz jakie są jego umiejętności.



Raje dla płetwonurków

   Nie w każdym akwenie można nurkować i temperatura wód nie ma tu wyłącznego znaczenia. Amatorów nurkowania spotyka się zarówno w wodach Morza Karaibskiego, jak i w zimnych wodach morskich na północy globu. Niektóre miejsca cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem, np. Fernando de Noronha (Brazylia), Wyspy Similan (Tajlandia) i Tobermory (Kanada). Wiele miejsc atrakcyjnych dla płetwonurków kryją wody oblewające terytorium państwa Papua Nowa Gwinea. Między połaciami rafy koralowej i znajduje się wiele wraków statków pochodzących z okresu II wojny światowej. Amatorzy wraków napływają także do Morehead City (Północna Karolina, USA).

   Wiele osób decyduje się na naukę nurkowania podczas wakacji, np. w Egipcie. Kurs nurkowania to prosty sposób na to, aby zobaczyć rafy koralowe w okolicy Półwyspu Synaj. Bogactwo podwodnego świata płetwonurkowie chętnie podziwiają także na Bali (Indonezja) oraz na Kostaryce. Najwięcej raf koralowych kryją ciepłe morza Australii i Oceanii. Wśród najczęściej odwiedzanych miejsc oprócz Queensland (Wielka Rafa Koralowa, Australia) należy Palau (Mikronezja) - wyspa, która powstała z wapiennych rad koralowych. Wśród rajów dla płetwonurków można wymienić Cozumel (Meksyk), Belize, Wyspy Galapagos (Ekwador). Kajmany - raj podatkowy - jest także rajem dla płetwonurków.



Elementy treningu siłowego i aerobowego

   Gdyby przyporządkować nurkowanie do określonego rodzaju ćwiczeń, to mielibyśmy nie lada problem - ta forma aktywności łączy w sobie elementy ćwiczeń aerobowych i siłowych. Obciążenie stawów jest niewielkie. Nurkowanie jest polecane szczególnie osobom, które chcą pozbyć się nadwagi, albo wzmocnić mięśnie. Poza tym, ta forma aktywności jest doskonała dla osób, które nie chcą uszkodzić sobie stawów poprzez aktywność fizyczną. Regularne nurkowanie wzmacnia płuca. Płetwonurek uczy się specjalnej techniki oddychania w ramach kursu. Pozwala ona na wykorzystywanie tlenu w bardziej efektywny sposób.



Moc rozrywki i niezapomniane wrażenia

   Nurkowanie jest sportem, który wbrew pozorom odpręża i relaksuje. Osoby, które obawiają się pływania i nurkowania (ryzyko utopienia), prawdopodobnie nigdy nie doświadczyły swoistego stanu nieważkości pod wodą. Alternatywnym rozwiązaniem jest nurkowanie przy brzegu z rurką / fajką (wspomniany już snorkeling). Pod wodą płetwonurek pływa jednak nie tylko w towarzystwie barwnych rybek i rafy koralowej, ale czasami także w towarzystwie delfinów, orki i rekinów. Dlatego też tak ważne jest nurkowanie w wyznaczonych do tego miejscach, które są sprawdzone i bezpieczne. Nurkowanie, podobnie jak inne rodzaje aktywności fizycznej, jest doskonałą formą wypoczynku, który pozwala na odstresowanie się.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE