Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Pierwszy raz na siłowni - co robić?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Pierwszy raz na siłowni - co robić?


   Regularne ćwiczenia na siłowni potrafią dać naprawdę spektakularne efekty. W przeciwieństwie do treningu kardio, ćwiczenia siłowe nie tylko wyszczuplają, ale też wzmacniają i rzeźbią ciało. Dodatkowo dla wielu osób kupno karnetu na siłownię działa motywująco - jeśli z góry zapłacisz za miesięczny karnet, masz dodatkową motywację do tego, by pójść poćwiczyć.

   Wiele osób przed zakupem karnetu powstrzymuje jednak obawa przed samodzielnym wybraniem się pierwszy raz na siłownię. Jeśli nie wiesz, jak się przygotować i co zabrać ze sobą, ten tekst jest dla ciebie.





Po pierwsze: ubranie

   Sportowy strój to podstawa; warto wybrać ubrania uszyte z takiego materiału, który przepuszcza powietrze. Nie musisz inwestować w dodatkowe dresy, na początek zabierz ze sobą coś, co już posiadasz w szafie. Postaraj się wybrać strój wykonany z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny. Co zabrać ze sobą? Przede wszystkim przydadzą się elastyczne legginsy lub krótkie spodenki. Kobiety powinny obowiązkowo pamiętać o usztywniającym biustonoszu - biust bez topu podtrzymującego będą się szybciej deformować i w konsekwencji zacznie obwisać. Warto też założyć przewiewną bluzkę, najlepiej z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach; w trakcie ćwiczeń ciało się rozgrzewa, nie ma sensu więc zakładanie długiej bluzy. Możesz zabrać coś dłuższego ze sobą, żeby narzucić na ramiona po treningu (jeśli np. nie zamierzasz się przebierać, bo siłownia jest kilka kroków od twojego domu).

   Jakie obuwie wybrać? Jeśli początkowo nie zamierzasz podnosić dużych ciężarów, wystarczą zwykłe buty przeznaczone do fitness. Nie zaleca się ćwiczeń w trampkach - stopa nie ma wówczas odpowiedniej stabilizacji i łatwo skręcić kostkę. Jeśli twoje treningi są już na zaawansowanym poziomie, wybierz buty zwane lifterami. To specjalne obuwie przeznaczone dla osób dźwigających ciężary; mają lepszą przyczepność do podłoża, zawierają wkładkę antypoślizgową i przewiewną siatkę chroniącą stopę przed przegrzaniem.



Po drugie: sprzęt


   Rękawiczki sportowe na siłowni dla wielu osób są niezbędne. Rękawiczki ułatwiają podnoszenie ciężarów, ponieważ zapobiegają poceniu się dłoni i ewentualnym poślizgom. Dodatkowo odpowiednio dobrane rękawiczki mogą chronić przed obtarciami i powstawaniem pęcherzy. Nie zaleca się pożyczania rękawiczek od znajomego - może mieć inny rozmiar niż ty, co sprawia, że ręka będę ci wypadać z materiału.

   Ręcznik treningowy - na wielu siłowniach istnieje obowiązek przynoszenia własnego ręcznika treningowego. Wynika to z konieczności zachowania higieny - przed położeniem się na dany sprzęt warto wcześniej podłożyć pod siebie ręcznik, żeby zapobiec spływaniu potu bezpośrednio na maszynę. Warto wybierać ręczniki specjalistycznie, o większej chłonności wody.

   Pas do ćwiczeń na kręgosłup - pas odpowiada za lepszą stabilizację mięśni wokół kręgosłupa. Bardzo łatwo jest przeciążyć mięśnie przy podnoszeniu dużych ciężarów, co może zakończyć się nawet kilkumiesięczną kontuzją. Noszenie pasa do ćwiczeń zmniejsza szansę na uszkodzenia mięśni. Nie jest to sprzęt obowiązkowy dla osób początkujących, choć z pewnością warto w niego zainwestować.

   Poza tym przydadzą się również rzeczy na przebranie, klapki (jeśli zamierzasz brać prysznic), ewentualnie kosmetyki do kąpieli lub np. chusteczki odświeżające.



Jaką siłownię wybrać?

   Duże siłownie sieciowe zazwyczaj są lepiej wyposażone, a ich oferta jest bardziej rozszerzona. Z drugiej strony jednak takie siłownie są dużo droższe, jeśli więc nie masz pewności, czy ta forma ćwiczeń na pewno będzie ci odpowiadać, wypróbuj na początek siłownię bardziej kameralną. Mniejsze, osiedlowe siłownie są słabiej wyposażone, ale za to czasem dwu lub nawet trzykrotnie tańsze i bardziej elastyczne wobec klienta. Zresztą nie zawsze mała siłownia musi równać się gorszej jakości, warto każde miejsce ocenić indywidualnie. Większość siłowni oferuje darmowe wejściówki na pierwszy trening, dzięki czemu można porównać standardy i dokładnie wypytać obsługę o oferty kierowane dla klientów.



Pierwszy trening na siłowni

   W trakcie pierwszego treningu warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Dlaczego? O ile ćwiczenia w grupie także mogą być efektywne, o tyle pierwsze próby wykonywania treningów powinny być konsultowane ze specjalistą, który oceni technikę. Technika jest niezwykle istotnym elementem podnoszenia ciężarów - wystarczy źle ustawić stopy i można doprowadzić do poważnych kontuzji. Trener personalny skoryguje ewentualne błędy, doradzi, jaką pozycję przybierać przy konkretnych ćwiczeniach i pomoże ułożyć trening odpowiedni do twojej kondycji. Przy późniejszych wizytach na siłowni nie musisz już korzystać z pomocy trenera. Jeśli się wstydzisz, namów kogoś znajomego na wspólne treningi kilka razy w tygodniu. I pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał od zera.



Nie forsuj się

   Ćwiczysz dla siebie, nie dla innych - nawet jeśli znajomy podnosi większe ciężary, nie oznacza to, że ty również musisz zaczynać od profesjonalnego dźwigania. Trening powinien męczyć, ponieważ wtedy wiadomo, że był efektywny, ale męczenie się nie jest równe przemęczeniu. Podejmuj tylko taki wysiłek, jakiemu jesteś w stanie sprostać. Jeśli czujesz, że coś nie jest dla ciebie, odpuść i przejdź do innego ćwiczenia.




Zobacz więcej na temat:

siłowniaćwiczeniatrening


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE