Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Suplementacja na wypadające włosy


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Suplementacja na wypadające włosy


   Wypadanie włosów nie musi być niepokojące; dziennie tracimy ich około 100, a jest to powiązane z naturalnym cyklem wzrostu włosów. Problem zaczyna się wtedy, gdy włosów wypada coraz więcej, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe i staje się to dla nas zauważalne. Jeśli każde czesanie oznacza sporą garść martwych włosów, to warto rozważyć suplementację.

   Oczywiście włosy mogą wypadać z różnych powodów i nie zawsze suplementacja rozwiąże problem - szczególnie, gdy łysienie jest efektem zaburzenia pracy tarczycy czy hormonów. Wówczas w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się do endokrynologa, a suplementację możemy ewentualnie zastosować wspomagająco.





Przyczyny wypadania włosów

   Do najpopularniejszych przyczyn wypadania włosów zalicza się: stres, nieprawidłowe żywienie (np. katorżnicza dieta, uboga w witaminy i minerały), stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, niedoczynność / nadczynność tarczycy, choroby nadnerczy, farmakoterapię. Warto pamiętać o tym, że czasem włosy wypadają sezonowo, np. na wiosnę czy jesień, jednak jeśli nie trwa to dłużej niż kilka tygodni, nie powinno nas niepokoić. Włosy wypadają zwykle z 2-3 miesięcznym opóźnieniem, dlatego warto zanotować moment, w którym zauważyliśmy zwiększone wypadanie i przypomnieć sobie, co działo się 2 miesiące wcześniej. Zwiększony stres w pracy? Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych?

   Dużym problemem bywa łysienie androgenowe, które jest reakcją na zaburzenie równowagi hormonalnej. Jeśli w organizmie wzrasta poziom androgenów, to reaguje on wypadaniem włosów, które trudno jest zatrzymać. W takiej sytuacji najlepszym sposobem jest włączenie suplementów blokujących męskie hormony. Na początek warto jednak zadbać o odpowiednią suplementację, by uzupełnić ewentualne niedobory.



Witaminy i minerały, które warto suplementować przy wypadaniu włosów

   Cynk - buduje włosy i poprawia rogowacenie ich łodygi. Dodatkowo wpływa na elastyczność włosów. Najlepiej przyswajalny cynk można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątroba, wołowina, ostrygi), a poza tym występuje też w kiełkach pszenicy czy nasionach dyni. Dodatkowo warto też włączyć suplementację, szczególnie, gdy zmagamy się z chorobami tarczycy.

   Siarka - siarka organiczna (jako suplement w postaci MSM - metylosulfonylometanu) jest konieczna do syntezy białek, hormonów, tkanki łącznej oraz enzymów. Najważniejszym składnikiem tkanki łącznej jest kolagen (a jego głównym składnikiem jest siarka). Dzięki siarce organicznej włosy nie będą wypadać, staną się mocne i grubsze, będą też szybciej rosły.

   Witaminy z grupy B - mają wpływ na szybkość wzrostu włosów, ich odżywienie i kondycję. Niedobory tych witamin prowadzą do wypadania, zmatowienia i osłabienia włosów. Szczególnie istotne są tu witaminy B3 (niacyna), B5, B6 (pirodoksyna), H (B7 - biotyna) i B8 (inozytol).

   Witamina D - jej niedobory mogą być powiązane z pogorszeniem stanu cery i wypadaniem włosów. Witaminę D przyswajamy będąc na słońcu, ale z uwagi na klimat, w jakim mieszkamy, w okresie jesienno-zimowym zaleca się jej suplementację. Warto pamiętać o tym, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego dobrze jest spożywając w towarzystwie tłustszych pokarmów.



Naturalne suplementy dla poprawy stanu włosów

   Palma sabałowa. To zioło, które dodaje się głównie do leków na prostatę. Co ciekawe, palma sabałowa ma jednak znacznie szersze spektrum działania. Przede wszystkim sprawdzi się przy łysieniu androgenowym, ponieważ blokuje przemianę 5-alfa reduktazy, dzięki czemu testosteron nie przemienia się w dihydrotestosteron - DHT (aktywną formę, która sprzyja łysieniu i przerostowi gruczołu krokowego). To sprawia, że palma może też dobrze wpływać na zmniejszenie trądziku.

   Podobnie do palmy sabałowej działa wierzbownica drobnokwiatowa. Co ciekawe, czasem bywa tak, że na jedną osobę nie działa palma sabałowa, ale wierzbownica kwiatowa już tak (lub odwrotnie) - mimo tego, że ich sposób działania jest zbliżony. Dlatego jeśli jedno zioło nie działa na ciebie, wypróbuj kurację przy użyciu drugiego. Pamiętaj, że suplementy nie działają z dnia na dzień - u niektórych osób pierwsze efekty widać po trzech tygodniach, ale czasem muszą minąć nawet 2-3 miesiące, zanim zioło zacznie całkowicie oddziaływać na organizm. Wierzbownica również blokuje przemianę testosteronu w DHT, więc może zmniejszać trądzik i zatrzymywać wypadanie włosów. Wiele osób przyjmujących wierzbownicę zauważa też poprawę stanu skóry; przestaje ona tak szybko się przetłuszczać, dzięki czemu twarz nie błyszczy się nadmiernie, a na włosach nie zbiera się zbyt dużo łoju.

   Pokrzywa to zioło, które świetnie wspomaga skórę, włosy i paznokcie. Przy wypadaniu włosów może pomóc herbata z pokrzywy pita raz dziennie przez kilka miesięcy. Po zakończonej kuracji można zauważyć na głowie sporo tzw. "baby hair", czyli małych, nowych włosków, które rosną na miejsce tych, które wypadły. Co ciekawe, pokrzywa może też zmniejszać łupież i przetłuszczanie włosów. Uwaga! Nie zaleca się picia więcej niż jednej filiżanki pokrzywy dziennie. W nadmiarze może wypłukiwać minerały z organizmu.

   W suplementach na włosy coraz częściej pojawia się też bambus. Ta wschodnia roślina bardzo pozytywnie wpływa na nasz wygląd. Dlaczego? Bambus zawiera krzemionkę, dzięki której włosy są elastyczne i błyszczące. Dodatkowo bambus wpływa też na produkcję kolagenu, który ma duży wpływ na cebulki włosów. Regularne stosowanie suplementu z bambusem może też poprawić nawilżenie włosów oraz skóry głowy.

   Popularnym składnikiem suplementów jest również skrzyp polny. Warto go stosować w formie herbaty (można go łączyć z pokrzywą) raz dziennie; skrzyp zawiera dużo krzemionki i witamin, dzięki czemu zapobiega wypadaniu włosów. Skrzyp polny można kupić również w tabletkach lub w formie ampułek, które wciera się bezpośrednio w skórę głowy.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.67 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE