Dzisiaj jest: Czwartek, 18.04.2024 Imieniny: Bogusławy i Bogumiły



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Diety dedykowane


«   | 1 | 2 |  

powrót

Dobór diety

Parówkowy Potwór




Dołączyła: 22.05.2016
Posty: 2

Witajcie,

potrzebuję diety dla mojego chłopaka. Pracuje fizycznie, ale po pracy poza standardowym obiadem głównie żywi się wodą gazowaną, zupkami chińskimi, fast – food, chipsy, pizza plus ocet i kwasek cytrynowy. Ostatnio był na wizycie u neurologa, który w trakcie rozmowy stwierdził, że to co je jest bardzo niezdrowe i powoduje szybsze wyniszczenie organizmu. Zaproponował przejście na dietę, ale wpierw trzeba z niej wyrzucić (według lekarza tak na szybko) m. in.: kopytka, makarony, biały chleb i bułki, piersi z kurczaka (bo są nafaszerowane antybiotykami i hormonami), wodę gazowaną.

Zalecił za to jedzenie dużej ilości warzyw i owoców . Ale niestety jest problem, ponieważ mój chłopak jest dużym niejadkiem. Ma bardzo mały zasób składników, więc nieraz muszę się konkretnie nakombinować, żeby coś przyrządzić do zjedzenia. Ryby odpadają, z mięs je tylko pierś z kurczaka plus mięso na kotlety mielone i wołowina. Sosy, gulasze, gołąbki, zrazy, udka kurczaka też odpadają.

A jak jest z gotowanymi ziemniakami, twarożkami, serkami (homogenizowanymi)?

W pierwszej kolejności trzeba by zastosować dietę odkwaszającą organizm a później taką, aby przy okazji zrzucić kilka kilogramów i utrzymać w miarę zdrowy styl życia. Nie chcę, żebyście mi podawali jakieś konkretne diety, tylko pomysły co można zmienić i skomponować tak, aby było zjadliwe i przystosowane do wykonywanej pracy, ćwiczeń i jazdy na rowerze.  


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Dieta odkwaszająca polega na spożywaniu produktów alkalizujących - a takimi są tylko warzywa i owoce, żaden produkt pochodzenia zwierzęcego oraz opierające się na mące i cukrze  (w kontekście opisywanych przez Ciebie spożywanych produktów przez Twojego chłopaka) nie jest alkalizujący, a są zakwaszające. Tak więc aby odkwasić organizm, to nie ma szans tego zrobić bez warzyw i owoców, co "gorsza " musi być ich przewaga w diecie - nawet 80%. Oczywiście można się suplementować proszkami zasadowymi, ale powinny być one tylko dodatkiem. Niestety wymienione fast-foody oraz żywność wysoko przetworzona są oczywiście zakwaszające i zawierają bardzo mało wartości odżywczych, za to dużo związków odpowiadających za pogorszenie zdrowia.

Kopytka, makarony itd to po ugotowaniu węglowodany proste , praktycznie pozbawione wartości odżywczych, więc w zdrowiu nie pomogą, a pogorszą go.

Woda gazowana, a tym bardziej napoje gazowane są również zakwaszające.

Jeśli spożywa się względnie zdrowe  jedzenie i kondycja organizmu jest OK, to nie widzę problemu, aby pozwalać sobie od czasu do czasu na niezdrowe produkty.

Gotowane ziemniaki. Ziemniaki są kontrowersyjne, dlatego aby się ich pozbyć należy spożywać ziemniaki gotowane jako ziemniaki w mundurkach.

Produkty mleczne (również są kwasotwórcze)  jeśli nie są  fermentowane i z dodatkiem cukru to w zdrowej diecie można o nich zapomnieć. Jogurty i kefiry naturalne są neutralne - czyli ani kwaśne, ani zasadowe.

Jedyną rzeczą jaką mogę Ci zaproponować do kupno wyciskarki do soków i masowe sporządzanie soków warzywnych, owocowych, warzywno-owocowych, z dodatkiem świeżych ziół, itd., ale należy pamiętać - bez dodatku cukru !


Parówkowy Potwór




Dołączyła: 22.05.2016
Posty: 2


Dziękuję za informacje :)

To  w takim razie co on ma jeść, żeby miał siłę pracować i ćwiczyć? Czasem się śmieję, że niedługo będzie jadł trawę, skoro praktycznie wszystko jest niezdrowe. Chociaż trawa nawożona, więc i  też niezbyt zdrowa :D

Czy białko jako suplement diety do rozrabiania z mlekiem na poprawę masy jest dobry? Czy trzeba go jakoś zdobyć z pożywienia?


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Są weganie którzy jedząc odpowiednio skomponowane dania mają siłę i energię i oczywiście zdrowie, ale są też osoby, które źle się czują na takiej diecie.

Wszystkie fast-foody, żywność wysoko przetworzona, napoje tak naprawdę odbierają energię, dlatego, że są to prawie puste kalorie, pozbawione witamin, składników mineralnych, antyoksydantów itd, bez nich organizm nie ma składników nawet do  odpowiedniego metabolizmu nie mówiąc o innych rzeczach.

Proponuję przyjąć zasadę na początek co najmniej 70% pożywienia pochodzenia warzywno - owocowego - w postaci soków wyciskanych (nie mylić z tymi w kartonikach, butelkach itd), surówek, sałatek, przystawek, przekąsek, zup warzywnych, ziemniaków w mundurkach, kasz (jaglanej i białej niepalonej gryczanej), ryżu brązowego, solo owoców. orzechów, pestek.

Z nabiału tylko  fermentowane naturalne jogurty i kefiry (bez cukru).

Do picia w oda (nie gazowana) z dodatkiem np. listka cytryny czy pomarańczy, herbata zielona, czerwona.

 Z mięs pod wszelkimi odmianami wołowinę, mięso z kurczaka i kur wiejskich, kaczki, gęsi, króliki, mięso zwierząt dzikich, pasztety, dobrej jakości drogie wędliny. Oczywiście ryby - jeśli nie lubi to przemycać.

Jeśli makarony (ale tylko sporadycznie) to tylko z pszenicy durum (semoliny).

Pieczywo. Jak najmniej. Jeśli mam polecić jakie - to razowe na zakwasie (nie mylić z powszechnie występującymi chlebami z mąki razowej z drożdżami i np. suchym zakwasem -to są dwa różne produkty) - taki jednak jest bardzo trudno kupić - trzeba szukać taki jest jest ciężki, pachnie kwasem, zachowuje świeżość nawet do tygodnia, jest gliniasty i podczas krojenia się rozpada. 

Spokojnie można jeść jajka (ale wiejskie, nie klatkowe) najlepiej w formie gotowanej na miękko .

Tłuszcze. Do pieczywa masło 82%. Do smażenia (minimalizować) tylko tłuszcze stałe - masło klarowane, smalec, tłuszcz kokosowy. Oleje płynne (np. rzepakowy) nie nadają się do smażenia . Do sałatek stosować oliwę z oliwek extra vergine i oleje tłoczone na zimno - lniany, konopny, rzepakowy.

 

Parówkowy Potwór napisał/a:
Czy białko jako suplement diety do rozrabiania z mlekiem na poprawę masy jest dobry? Czy trzeba go jakoś zdobyć z pożywienia?
Raczej trzeba zdobyć z pożywienia. Jeśli chce robić masę, to najpierw trzeba zmienić styl odżywiania - dobrze zacząć się odżywiać, potem zacząć ćwiczyć. Sam suplement nie nie da, mleko jest produktem kontrowersyjnym, ponadto obydwa produkty są zakwaszające (zwłaszcza białko), więc tak jak pisałam najpierw odżywianie - tam jest pełnowartościowe białko.

Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



Białko jest potrzebne do rozwoju masy mięśniowej. Zażywanie białka bez ćwiczeń mija się z celem, bo w ten sposób będziemy mieli mniejsze zapotrzebowanie niż dostarczymy go z zewnątrz. Pełnowartościowe białko pochodzi jedynie z mięsa i produktów odzwierzęcych. Wegetarianie lub weganie muszą balansować braki różnorodnością.
hardcorowo

Fitslife076




Dołączyła: 13.12.2016
Posty: 1


Wg mnie podczas wyboru diety najlepiej jest kierować się tym co lubi się jeść na śniadanie, obiad, itp. I dopiero później dostosowywać swój jadłospis. Ważne jest aby jeść dużo zdrowego jedzenia, które samo w sobie jest mało tuczące i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.

Pozdrawiam


Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



No nie zawsze warto jeść to co się lubi. Wiele osób przepada za niezdrowym jedzeniem, które całkiem często spożywane jest choćby na śniadanie. Jeżeli ktoś takie rzeczy lubi jeść na śniadanie, to może mieć problem. ;)
hardcorowo

Marcelinkaa22




Dołączyła: 16.06.2016
Posty: 40

Ale tu nie ma co układać jakiejś super diety, przy pracy fizycznej potrzebuje dużo białka to przede wszystkim. No oczywiście chipsy i zupki powinny wylecieć z menu
Forum o tematyce odchudzania, porady specjalistów. Jeżeli zależy ci na spadku wagi to wypróbuj Tabletki na otyłość medicot

Kamilalomzycka




Dołączył: 27.01.2018
Posty: 1


Najlepszym wyjściem będzie chyba wizyta u dietetyka. Ja dostałem dobra dietę, parę porad a świadomość że ktoś postarał się abym miał dietę dobraną specjalnie dla mnie dała mi motywacje której trochę mi brakowało. Ja korzystałem z pomocy Pani Skoczylas. To dobry dietetyk w Krakowie. tu masz linka: dietetyk.pl/joanna.skoczylas

Marysia88




Dołączył: 23.03.2018
Posty: 1


W takim razie musi spróbować polubić warzywa i owoce, bo inaczej zdrowej diety ułożyć się nie da ;) Ja pisano wyżej, tutaj nie potrzeba specjalistycznej diety a jedynie zdrowe, racjonalne odżywianie. Powodzenia!

«   | 1 | 2 |