Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Pogaduszki



powrót

Jeść czy nie jeść na nocnej zmianie?

eRZet




Dołączył: 03.03.2016
Posty: 1

Witam.

Wiadomym jest fakt, że jedzenie w nocy nie jest wskazane. Ale ja się chciałbym dowiedzieć czy idąc na nocną zmianę do pracy lepiej jest zabrać ze sobą posiłek i go skonsumować mimo późnej pory, czy lepiej poczekać do rana do powrotu do domu i zjeść normalne śniadanie, po którym się zaraz pójdzie spać?

- Odpowiedź jest niby prosta, ale jednam mnie zastanawia jedno... Mówi się, aby w nocy nie jeść, bo nocą się nie spala kalorii tak jak za dnia. Ale na nocnej zmianie jest ruch fizyczny, a po powrocie z pracy zjadając śniadanie, po którym się idzie odespać pracowitą noc jednak ruchu tego nie ma.

Często wśród znajomych poruszam ten temat i każdy jednak uważa, że lepiej jest zjeść śniadanie po powrocie z nocki. Z tym że nie każdy potrafi uzasadnić tak do końca czy jednak ma się nie myli. Dlatego postanowiłem zaczerpnąć opini na forum ?

eRZet

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Zdecydowanie trzeba jeść regularnie. Nie ważne, że pracuje się w nocy. W ciągu powiedzmy 16 godzin aktywności, powinno spożyć się co najmniej 3 a optymalnie 5 posiłków. i nie ważne, że dla Ciebie dzień trwa wtedy powiedzmy od 14 do 6. "Machina" musi mieć chociaż "małe co nieco" do trawienia, bo inaczej zaczyna wariować i zaczyna przechodzić w tryb oszczędnościowy, co skutkuje zmniejszeniem wartości Podstawowej Przemiany Materii (PPM), co z kolei prowadzi do tego, że jedząc  w ciągu dnia mniej, z długimi przerwami między posiłkami -  tyjemy. Ponadto skąd będziesz czerpał siły do pracy - jak nie włożysz do "pieca" to nie "wyjmiesz". Oczywiście zwracamy uwagę na to co jemy - na jakość kalorii, bo fakt faktem , że zgodnie z zasadami okołodobowego rytmu biologicznego wszystkie narządy odpowiedzialne na trawienie mają "labę" i odpoczywają. Ewidentnym błędem natomiast byłoby jedzenie tuż przed spaniem i zapewne byłyby to duże ilości, aby nadrobić "zaległości" z nocy.

brette




Ostrzeżenia: 3
Skąd: Tu i tam
Dołączyła: 15.02.2017
Posty: 78


A no właśnie sama się nad tym zastanawiałam. Najgorsze jest to,że często nie mam sobie czego przygotować wczęsniej. Jak radzicie sobie z tym gdy chcecie coś zjeść na ciepło w pracy? 

arya




Dołączył: 16.02.2017
Posty: 1



Na nocnej zmianie będzie Ci jednak ciężko coś zamówić ( no chyba,że znajdziesz jakiegos fast fooda - ale przecież nie o takie jedzenie Ci chyba chodzi ;)). Sama staram się sobie przygotować świeże kanapki codziennie do pracy. Czasami robię sobie jakiś makaron.

 Jak nie mam akurat na to czasu to biorę sobie jakieś danie gotowe. Mam totalną słabość do chińszczyzny. Świetna jest na przykład japońska wołowina od firmy Oyakata .  


Kristin




Dołączyła: 13.02.2017
Posty: 9


Ja czasami mam późne spotkania biznesowe - takie kolacje, czasami organizujemy wieczorami imprezy firmowe w Warszawie  i też mam dylemat czy powinnam jeść. Z jednej strony jestem głodna, a poza tym wypada coś przekąsić, z drugiej chciałabym bardziej dbać o swoją figurę. 

Imbryczek_net




Dołączyła: 15.09.2017
Posty: 48


Tutaj mogę się zgodzić ze należy odżywiać się regularnie tak aby nasz organizm miał określony rytm, warto się tego trzymać i nocą również jeść, ponieważ potem odbijasz sobie to w dzień gdzie w Twoim przypadku- zwyczajnie odsypiasz. Podstawa jest ułożenie dobrego jadłospisu.
Imbryczek.net.pl

skakanka1970




Dołączyła: 20.09.2017
Posty: 3

Oczywiście że tak przecież nie śpisz wtedy więc spalisz to co zjesz

Aromatika




Dołączyła: 23.10.2017
Posty: 13


Twój organizm ma inny rytm, a ściślej biorąc to zamian nicy zdaniem, więc moim zdaniem nawet powinieneś jeść i to normalnie, oczywiście wybierając te zdrowe i dobre produkty.

B.Sadowska80




Dołączyła: 01.09.2017
Posty: 29


Pewnie, że tak! Przecież musisz dostarczać swojemu organizmowi paliwo, by miał jak pracować :) Możesz robić sobie jakieś energetyczne batoniki, żeby nie było spadku energii albo jakiś owocowy shake, żeby nie chciało się spać, a człowiek był syty :)
Zapraszam na moją stronę: http://cake-time.pl/