Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Co jeść w przypadku profilaktyki nowotworowej?

Hekate




Dołączyła: 18.11.2014
Posty: 5

Chciałabym prosić o wszelkie wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania, ale w odniesieniu do profilaktyki nowotworowej. U mnie w rodzinie występowały nowotwory w tym żołądka i zastanawiam się czy istnieje jakaś uniwersalna dieta czy po prostu każdą dietę należy wzbogacać o jakieś składniki, jeżeli tak to jakie? Jeżeli macie jeszcze inne sugestie w temacie także bym o nie prosiła. 

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



W przypadku raka żołądka / prewencji przed nim należy unikać: produktów sztucznie konserwowanych, solonych i wędzonych oraz tych będących źródłem nitrozoamin. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholi, szczególnie wysokoprocentowych, w nadmiernych ilościach może zwiększać ryzyko rozwoju choroby. O żołądek należy również dbać, aby nie doszło do infekcji bakterią Helicobacter pylori - która jest czynnikiem ryzyka raka żołądka.

Podsumowując należy prowadzić zdrowy tryb życia, unikać używek, spożywać pokarmy bogate w witaminę C oraz inne antyoksydanty, świeże owoce i warzywa wydają się mieć wpływ ochraniający.

Hekate




Dołączyła: 18.11.2014
Posty: 5

Dziękuję za odpowiedź. Tylko czy tak naprawdę można w dzisiejszych czasach unikać tych "nitrozamin" i innych paskudstw? We wszystkim dziś pełno soli:/ Owoce i warzywa pryskane... Czy te "wadliwe" elementy, że tak to ujmę, są neutralizowane podczas smażenia, pieczenia czy gotowania? 

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Nitrozoaminy podczas smażenia, pieczenia a zwłaszcza grillowania kumulują efekt. Jak ognia trzeba wystrzegać się grillowania - nitrozaminy powstają podczas grillowania mięsa i kiełbas peklowanych czyli takich w których jako środek konserwujący zostały użyte azotany i azotyny mające oznaczenie od E249 do E252. Ono w ogóle nie powinno znaleźć się na ruszcie. Nitrozoaminy to też potencjalnie warzywa nowalijki :)

 

Hekate napisał/a:
Owoce i warzywa pryskane
Trzeba po prostu starać się kupować owoce i warzywa ze znanych źródeł, jest to ciężkie zadanie, ale wykonalne. Z drugiej strony pryskane owoce i warzywa wydają się być mniejszym złem niż alkohol i papierosy. Tutaj masz poradę jak pozbyć się pestycydów z owoców i warzyw.

Hekate




Dołączyła: 18.11.2014
Posty: 5

A gdzie w dzisiejszych czasach nie ma "E"?:) I jeszcze coś mnie bardzo zastanawia: Czy jedzenie surowej wołowiny jest zdrowe? I czy obecnie można jeszcze gdziekolwiek kupić mięso z nutrii (ponoć to najzdrowsze mięso)?

Myślałam trochę nad wykonaniem jakiś badań w kierunku nowotworów, żeby sprecyzować swoją potrzeby organizmu i podatność, bo mi Pani Dietetyk napisała, że "dieta" w profilaktyce rakowej to kropla w morzu potrzeb:/ 


Makalaka




Dołączyła: 24.11.2014
Posty: 1


Nie jestem przekonanana ze mozna jesc surowa wolowine , od czasu do czasu i tylko z zaufanego zrodla dodatkowo jezeli juz zamierzasz jesc na surowo to pamietaj zeby kupowac w kawalku (mielone paczkowane moze pochodzic od kilku roznych krow)

 W badanach zawsze pamietaj o samokontroli, z rakiem sie nie dyskutuje kilka minut poswieconych na badanie a mozna wczesnie wykryc dodatkowo markery nowotworowe mozna zrobic


Hekate




Dołączyła: 18.11.2014
Posty: 5

A jak to jest z tymi markerami nowotworowymi? Robi się w profilaktyce? Bo ostatnio wyczytałam, że takie badanie robi się po chemioterapii, aby sprawdzić czy wszystkiego się pozbyliśmy.

TomaszT




Skąd: Dębina
Dołączył: 19.11.2014
Posty: 10


Polecam zainteresoiwać się dietą Dr. Budwig stworzoną specjalnie na potrzeby nowotworów, a przy tym też innych chorób cywilizacyjnych. Jest to dieta oparta w znacznej mierze o pastę będącą połączeniem dobrego oleju lnianego z twarogiem i mlekim, czy jogurtem (chodzi tutaj o maksymalne korzyści płynące z kwasów omega-3). Do tego owoce, ważywa i minimalizacja spożycia mięsa. W razie wystapienia takiego problemu nie należy także zapominać o właściwościach leczniczych kanabinoidów, które elominują komórki rakowe niektórych typów (warto poczytać, chodzi o olej konopny o wysokiej zawartości kanabinoidów)

 

W tym wątku jest temat o oleju lnianym, który jest głównym składnikiem antynowotworowej diety Pani Budwig:

http://www.odzywianie.info.pl/pl/forum/zdrowe_odzywianie/cholesterol/ofs,30,goto,post_5497,lang,0,topic,1155.html


Teddy




Dołączył: 03.09.2014
Posty: 13

Przepisy: 136


Ja gdzieś czytałem, że pomidory i ich przetwory chronią nas przed nowotworami.

Hekate




Dołączyła: 18.11.2014
Posty: 5


Fu! Nie cierpię pomidorów:) Ale czego się nie robi dla zdrowia:)

 Słuchajcie, mam ważne pytanie i prosiłabym o możliwei szybką odpowiedź. Zdecydowałam się na zrobienie testów genetycznych (u mnie w rodzinie kilka osób chorowało) i dzwoniłam już do monogen.life i rozmawiałam z panem o tym jak, gzie, po co i dlaczego (w ogóle to dziękuję mu za cierpliwość:)) W każdym razie on powiedziała, że na podstawie wyniku oprócz badań dostanę także wskazówki na temat dedykowanej diety.

 I już mi było głupio się pytać, to może mi ktoś tu odpowie: czy tą dietę to ustali dietetyk, onkolog, genetyk? Bo nie wiem czy mam biegać z tym wynikiem od lekarza do lekarza czy to jeden ustala?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.