Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki


«   | 1 | 2 |  

powrót

Kawa - pomaga czy szkodzi ?

krzysiek




Dołączył: 26.08.2009
Posty: 12

Po przeczytaniu artykułu i Waszej własnej wiedzy i doświadczeniu zapraszam do oddania głosu w sondzie Kawa - pomaga czy szkodzi ?

Prawdy i mity o pożytkach z picia kawy

Ogromna część z około 1200 składników chemicznych obecnych w kawie jest odpowiedzialna za jej odczucia smakowe i węchowe. Jednak jeden z nich, kofeina, jest szczególnie ważny ze względu na swój wpływ fizjologiczny na organizm, szczególnie na centralny układ nerwowy: pobudza, polepsza zdolność koncentracji i pamięć, zmniejsza czas odpowiedzi na zewnętrzne bodźce – refleks. Potrzeba jeszcze wiele lat obserwacji, aby w pełni zrozumieć wpływ kofeiny na zdrowie człowieka, ale pierwsze wnioski zostały jednak wyciągnięte.

• Kofeina powoduje zwiększenie ilości wapnia wydzielanego z moczem, aby uniknąć ryzyka zachorowania na osteoporozę wystarczą l lub 2 łyżki stołowe mleka dodane do kawy.

• Nie zaleca się picia kawy osobom z chorobą refluksową przełyku, co wynika z faktu, że kofeina zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, a to sprzyja zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku.

• Spożycie kawy może prowadzić do zmian o charakterze dysplazji, takich jak łagodne schorzenia gruczołu sutkowego i może też obniżać ogólną kondycję.

• Picie kawy w średnim wieku zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera i demencję.

• Kawa może zwiększać tętno człowieka, a przez to powodować chwilowe podniesienie ciśnienia krwi.

• Kawa pita w rozsądnych ilościach dotlenia organizm, przez co ułatwia koncentrację, pozytywnie wpływa na trawienie i krążenie, poleca się ją osobom cierpiącym na nadkwasotę i niedociśnienie tętnicze.

• Stwierdzono, że dwuterpeny (lipidowe związki mogące podwyższać poziom frakcji LDL cholesterolu oraz homocysteiny) są częściowo zatrzymywane przez bibułę stosowaną przy przygotowywaniu kawy filtrowanej i w ograniczonym stopniu przechodzą do naparu. Największe działanie hipercholesterolemiczne obserwowano u osób pijących kawę gotowaną, lub zalewaną wrzątkiem w filiżance, mniejsze u osób spożywających kawę filtrowaną.

• Kofeina jest odradzana osobom cierpiącym na nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz na zaburzenia sercowo-krążeniowe.

• Kawa zapobiega alergicznym atakom wywołanym np. przez kurz lub pyłki kwiatowe. U niektórych osób substancje takie powodują, że komórki wydzielają do tkanek histaminę, a właśnie kawa tłumi jej wydzielanie.

• Ostatnio pojawiły się doniesienia mówiące o tym, że wypijanie 2–4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni żółciowych, choroby Parkinsona i raka okrężnicy.

Wpływ spożycia kawy na powstawanie chorób układu krążenia czy też nowotworów jest wnikliwie analizowany od lat. Wyniki badań są jednak bardzo rozbieżne, ponieważ trzeba brać pod uwagę także zwyczaje żywieniowe ludzi, wiek, płeć, masę ciała, ogólną kondycję, palenie tytoniu, alkohol, przyjmowanie estrogenów, przynależność etniczną, rodzaj wykonywanej pracy, stres, zażywanie lekarstw, ogólny poziom cholesterolu oraz wiele innych czynników, którymi się różnimy.

Niektórzy po kawie odczuwają skutki niestrawności. Przejawiają się one jako: bóle żołądka, pieczenie w przełyku, skurcze jelit, nudności, kolki oraz ucisk w okolicy wątroby i woreczka żółciowego. Jedni ratują się medykamentami, inni odstawiają kawę. Rozwiązaniem jest zakup tzw. kawy niskodrażniącej, która w procesie obniżania poziomu C-5-HT (5-hydroksytryptamidów kwasów karboksylowych, pochodnych serotoniny) zachowuje nie tylko pełną zawartość kofeiny, ale jest dobrze tolerowana przez układ pokarmowy nawet w przypadku osób, którym inne rodzaje kawy szkodzą.

Zakłada się, że umiarkowane spożycie kawy to do 4 filiżanek dziennie, czyli 100–500 mg kofeiny. Ponad 1000 mg kofeiny dziennie może być dla organizmu toksyczne. Trzeba pamiętać, iż kofeina występuje również w wielu innych produktach poza kawą, np. w herbacie, czekoladzie, napojach colopodobnych i energetyzujących oraz w pewnych lekarstwach.

Przedstawiciele niektórych zawodów nie wyobrażają sobie bez niej życia i pracy. Już autorzy encyklopedii Larousse’a z XIX wieku utrzymywali: „Kawa zalecana jest zwłaszcza literatom, żołnierzom, marynarzom i wszystkim robotnikom, którzy przebywają w klimacie o wysokich temperaturach, a wreszcie wszystkim mieszkańcom kraju, gdzie panuje głupota”. Nic dodać, nic ująć.

artykuł znalazłem na stronie www.poradnia.pl, autor dr n. farm. Katarzyna Żurowska

Celine




Skąd: Elbląg
Dołączyła: 01.04.2009
Posty: 90

Przepisy: 26


Jedna dziennie z rana na pewno pomaga

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Celine napisał/a:

Jedna dziennie z rana na pewno pomaga


Całkowicie się z tym zgadzam. Jedna dziennie, zwłaszcza z rana, dobrego gatunku kawy nie zaszkodzi.

Myszka




Skąd: Kalisz
Dołączyła: 22.12.2008
Posty: 11

Nawet jeśli ma więcej pod względem odżywczym negatywów to jedna z rana na pewno nie zaszkodzi, bo ma duże działanie pobudzające. Wypicie jednej filiżanki kawy można zrekompensować organizmowi zjadając później jakiś owoc lub kostkę gorzkiej czekolady.

ekofan




Skąd: Kraków
Dołączył: 05.11.2009
Posty: 28

Raczej nie pomaga, poza stawianiem na nogi. Nie ma jednak w sobie praktycznie żadnych wartości odżywczych. Odżywczym sposobem stawiania na nogi jest kakao lub zielona herbata. One przynajmniej mają jakieś wartości.

herman85




Dołączyła: 13.04.2012
Posty: 3

Ja tam sądzę, że jednak szkodzi, a mam pytanie: bo nabyłem sobie zaparzacz do kawy i zastanawiam się jakie ziarna stosować, pomożecie?
Printshop, druk, gadżety reklamowe i obróbka ploterowa pod jednym adresem.

Celine




Skąd: Elbląg
Dołączyła: 01.04.2009
Posty: 90

Przepisy: 26


herman85 napisał/a:

zastanawiam się jakie ziarna stosować, pomożecie?


Spróbuj ziarnistej kawy organicznej, specyficzny smak i aromat.

Kamila87




Dołączyła: 27.02.2012
Posty: 5

herman85 napisał/a:

Ja tam sądzę, że jednak szkodzi, a mam pytanie: bo nabyłem sobie zaparzacz do kawy i zastanawiam się jakie ziarna stosować, pomożecie?


Zaparzacz kupiłam sobie jakieś 2 m-ce temu, wielką smakoszka kawy nie jestem, ale uzywając tego urządzenia jakoś tak lepiej smakuje ;) może to tylko w głowie jest. Od mamy wzięłam maszynkę do mielenia kawy, a kupuję Kolumbia Excelso 100% Arabika. Palenie średnio ciemne. Znajdziesz ja na stronie wiemcojem. Jak to się mówi jest jedwabista

tygryska




Skąd: Brzeg
Dołączyła: 20.04.2011
Posty: 24

Tak naprawdę mnóstwo rzeczy, które spożywamy, może nam szkodzić (gotowe fixy, zupki z papierka, napoje gazowane, słodycze), ale jeśli we wszystkim zachowamy umiar, to możemy i cieszyć się tymi przyjemnościami, i zdrowym być :)

benzulli




Skąd: Stalowa Wola
Dołączył: 06.06.2012
Posty: 7

Gdy wypijemy kawę po jakimś czasie kofeina pobudza wydzielanie cukru z wątroby no i co, więcej kortyzolu, adrenaliny, organizm przygotowany do pracy, czeka tylko aby człowiek gdzieś zaczął biec, poszedł rąbać drzewo, dźwigać coś ciężkiego a tu co - nic - siedzi przy komputerze. Co dalej? Impulsy z mózgu docierają do trzustki - hej koleżanko wypuść insulinę, za dużo cukru w organiźmie, musimy go zbić! Trzustka robi co mózg nakazał - cukru się zrobiło bardzo mało, człowiek zmęczony no i co dalej? Trzask - druga kawa - i tak cały dzień.

Lepiej już pić kawę zbożową - polecam :)
http://bezchemii.info - domowy chleb, życie bez chemii, zdrowy styl życia, ziołolecznictwo

«   | 1 | 2 |