Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Smalec

spacefly




Dołączyła: 24.01.2010
Posty: 112

Czy można czasami zjeść chleb ze smalcem? Bo czytałem wielokrotnie, że to najgorszy tłuszcz. Przeanalizowałem skład na tych stronach:
http://www.jedzdobrze.pl/tabele/produkt/178/tluszcze_smalec_wieprzowy
http://www.jedzdobrze.pl/tabele/produkt/38/tluszcze_maslo_extra
Stwierdziłem, że masło jest bardziej szkodliwe niż smalec.
Masło:
Kw. tł. nasycone 54.72 g
Kw. tł. jednonienasycone 22.41 g
Kw. tł. wielonienasycone 1.16 g
Smalec:
Kw. tł. nasycone 46.54 g
Kw. tł. jednonienasycone 42.48 g
Kw. tł. wielonienasycone 6.52 g
Masło nie dość, że zawiera więcej tłuszczów nasyconych niż smalec, to zawiera zdecydowanie mniej tłuszczów jednonienasyconych niż smalec.

alpha




Dołączyła: 19.01.2010
Posty: 107

masło masłu nierówne, smalec smalcowi też.

spacefly




Dołączyła: 24.01.2010
Posty: 112

A tak generalnie to jak to jest z tym smalcem? Jak często można go jeść? Raz na pół roku? Raz w tygodniu? Bo czasami rodzice zrobią smalec (kilka razy w roku), a mi smakuje chleb ze smalcem.

alpha




Dołączyła: 19.01.2010
Posty: 107

Trochę w dziwny sposób zadajesz pytania. :D
To, czy człowiek może coś jeść czy nie, ocenia się na podstawie jego organizmu. Nie ma ogólnych zaleceń - smalec można jeść tylko raz w miesiącu najlepiej między poniedziałkiem a środą trzeciego tygodnia każdego miesiąca, a masło raz na dwa dni. Jeśli rodzice zrobią i ci smakuje to ci się nic nie stanie jak zjesz. I skoro nie robią go regularnie - np co tydzień, tylko kilka razy w roku to nie sądzę aby od takich ilości i częstotliwości coś złego ci się stało. Nie popadajmy w przesadę, człowiek nie musi jeść tylko i wyłącznie zdrowego jedzenia, bo to już ortoreksja. To chyba oczywiste, że nie można smalcu jeść na kilogramy ze względu na to, iż jest niezdrowy, ale póki jesteś młody i zdrowy nie musisz go sobie odmawiać. I naprawdę pytanie "jak często można jeść..., raz na miesiąc czy raz na tydzień" nie powinno się znaleźć tu - można na nie odpowiedzieć tylko w przypadku spotkania z dietetykiem i ustalenia na podstawie twojego zdrowia, formy, upodobań. :)