Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Lamblie w bananach

natallie




Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Do tej pory byłam na 100% przekonana o ich obecności, ale znalazłam poniższą informację na stronie wybredni.pl:

Kto z nas nie słyszał, że należy odcinać końcówki bananów ze względu na znajdujące się w nich lamblie? Nie wiadomo kiedy i kto wymyślił tę bzdurę, choć większość przyjęła ją za prawdę oczywistą.

Otóż nic szczególnego nie siedzi w owych końcówkach. A już na pewno nie lamblie. Stąd te bardzo smaczne i pożywne owoce nie stanowią źródła zakażenia lambliozą.

Lamblioza (giardioza) to choroba wywołana przez lamblię jelitową. Jest zaliczana do tzw. chorób brudnych rąk. Zarazić się nią można przez zjedzenie cyst występujących w kale. Dlatego związek między chorobą a bananami jest dokładnie taki sam jak między innymi owocami, czy produktami spożywczymi, a tym schorzeniem. Winowajcą nie jest owoc, tym bardziej jego końcówka. Przyczyną może być tylko niezachowanie właściwej higieny. Człowiek najczęściej zaraża się cystami lamblii spożywając pokarmy zanieczyszczone kałem. Stąd należy pamiętać o dokładnym myciu żywności, tj. owoców i warzyw. Powinno się także dokładnie myć dłonie, czyścić paznokcie aby zapobiec kontaktowi intruza z naszą jamą ustną. W ten właśnie sposób najczęściej dochodzi do zakażenia wśród dzieci.

A tak na marginesie, banan z botanicznego punktu widzenia to … jagoda.
Jest owocem dość kalorycznym, bo 100 g banana dostarcza około 100 kcal. Jest przy tym bogaty w wartości odżywcze. Zawiera dużą ilość witamin i minerałów, zwłaszcza potasu. Z pewnością może stanowić bardzo zdrową przekąskę. Dlatego nie powinniśmy rezygnować z bananów ze względu na przesądy.

alpha




Dołączyła: 19.01.2010
Posty: 107

Ja nie słyszałam o lambliach, za to o innych egzotycznych paskudztwach, ale póki co nie zdążyłam zgłębić tego tematu na tyle, by powiedzieć coś bardziej wiarygodnego niż "prawdy" przekazywane z ust do ust... ;)

Jellybelly




Dołączyła: 07.05.2009
Posty: 37

Uwielbiam prawdy przekazywane z ust do ust! ;-) Szczegolnie ta z nieprzechodzeniem pod rozstawiona drabina mi sie podoba. Albo wykrakiwaniem. Rozkoszne... ;-)

Scrat07




Dołączył: 03.02.2014
Posty: 14

Przepisy: 301


Ja też słyszałem tą teorię z bananami i lambliami..;)

Adam Slownik




Skąd: Warszawa / Kalisz
Dołączył: 17.06.2015
Posty: 245


ja od małego odrywam tą część chociaż nie wiem co to jest;p teraz już wiem ;d
Doradzę w zdrowej suplementacji http://sklep.kenayag.com.pl