Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Resweratrol - niezwykły antyooksydant w czerwonym winie

mamba




Skąd: Poznań
Dołączyła: 13.03.2009
Posty: 13

Naukowcy wierzą, że odkryli tajemnicę w jaki sposób antyoksydanty znajdujące się w winogronach i czerwonym winie przeciwdziałają powstawaniu i rozwojowi nowotworów. Najnowsze badania wykazują, że resweratrol, składnik, który działa jak antybiotyk chroniąc winogrona przed pleśnią może unieczynnić białko odpowiedzialne za ochronę komórek rakowych przed anty-nowotworową terapią jak np. chemoterapia. Odkryte właściwości tego składnika mogłyby zwiększyć możliwości leczenia nowotworów a nawet stworzenia "antyrakowej pigułki" stosowanej jak witaminy.

Korzyści płynące z picia szklanki czerwonego wina dziennie zostały odkryte w minionej dekadzie kiedy zaczęto się zastanawiać nad tzw. "francuskim paradoksem" - mimo wysokocholesterolowej diety Francuzi mieli niski wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążenia. Badania wykazywały, że związane jest to ze spożywaniem przez nich właśnie jednej lub dwóch szklanek czerwonego wina do obiadu. Kilka lat temu naukowcy odkryli, że resweratrol zapobiega powstawaniu nowotworów a także przerzutom nowotworów złośliwych. Hamuje on również stan zapalny prowadzący do powstania artretyzmu czy innych chorób.

Resweratrol występuje również w wielu innych produktach jak np. w morwach czy orzeszkach ziemnych. Wszystkie wina zawierają pewne ilości tego składnika jednak czerwone wino wydaje się być jego najbogatszym źródłem.

Badania prowadzone przez Lineberger Comprehensive Cancer Center wyjaśniają mechanizm działania resweratrolu. Oznaczono białko NF-kappa B umożliwiające komórkom rakowym przetrwanie chemioterapii. W momencie zablokowania białka NF-kappa B u myszy - jak wykazały badania prowadzone w zeszłym roku - komórki nowotworowe poddawały się chemioterapii.

Naukowcy (Holmes-McNary, Baldwin) przeprowadzali testy jak ludzkie i zwierzęce komórki nowotworowe reagują na resweratrol. Wyniki badań wskazywały, że efektywnie unieczynniał on białko NF-kappa B. Natomiast komórki nowotworowe nie poddane działaniu resweratrolu nadal intensywnie się namnażały.

Odkrycie i zrozumienie mechanizmu działania resweratrolu jako składnika anty-nowotworowego jest bardzo istotne w prewencji i leczeniu raka. Mechanizm ten jest bardzo złożony i wymaga jeszcze wielu badań jednak dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.

Artykuł pochodzi z Mediweb.pl
"Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść"

Jellybelly




Dołączyła: 07.05.2009
Posty: 37

Czyli co jesc zeby nie pic tyle winska codziennie? ;-) Winogronka, morwy... Tak sie tylko upewniam. ;-)

Robson




Skąd: Darłowo
Dołączył: 13.04.2009
Posty: 21

Przepisy: 1


Inny znaleziony artykuł

* Resveratrol jest naturalnie występującą fitoaleksyną wytwarzaną przez niektóre z roślin wyższych tj. roślin o zaawansowanej budowie i sposobach rozmnażania ( mszaki, paprotniki).
* Resveratrol jest reakcją na stres wywołany uszkodzeniami, infekcjami grzybowymi czy też konsekwencjami zanieczyszczenia środowiska a więc - krótko mówiąc - resveratrol jest substancją obronną, uaktywniającą się w chwili zagrożenia.
* Owocem o największym nasyceniu resveratrolem jest winogrono stąd – produkowane z winogron wina - szczególnie wina czerwone – zawierają tę tak cenną dla życia substancję.
* Resveratrolowi jak i również pozostałym polifenolom obecnym w winie przypisuje się wywołanie tzw. „francuskiego paradoksu”. Polega on na tym, że stopień śmiertelności z powodu chorób naczyń wieńcowych we Francji jest niższy niż w innych państwach o podobnym ryzyku występowania tych chorób. Wiąże się to najprawdopodobniej z ilością wypijanego przez Francuzów wina.
* Obecność Resveratrolu stwierdzono również w orzeszkach ziemnych, owocach morwy, zasuszonych łodygach rdestu japońskiego, który w medycynie wschodniej stosowany jest w profilaktyce i leczeniu chorób układu krwionośnego i infekcjach grzybiczych


Działanie Resveratrolu:

*
Ochrania naczynia krwionośne poprzez opóźnianie a nawet zahamowanie utleniania lipoprotein o niskiej gęstości LDL czyli złego cholesterolu, hamowanie procesu agregacji płytek krwi, zmniejszanie masy zakrzepów, spowalnianie procesu umierania komórek mięsni gładkich, zwiększanie poziomu tlenku azotu który - w świetle najnowszych badań - wpływa na pracę całego układu krwionośnego, likwidację stanów zapalnych, likwidację złogów cholesterolowych w układzie naczyniowo – żylnym, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych,
* Hamowanie procesów komórkowych związanych z inicjacją powstawania guzów nowotworowych i ich rozwoju,
* Zmniejszanie tempa rozpadu włókien kolagenowych w skórze, ścięgnach i więzadłach stawowych,
* Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się organizmu w efekcie czego – jest to najlepszy w tej chwili związek z grupy anti-aging,
* Zmniejszenie skutków niesprawności związanych z występowaniem chorób układu podporowo – ruchowego,
* Zmniejszanie procesów chorobowych przyzębia – chroni tkanki przed węglowodorami znajdującymi się w dymie tytoniowym,

Resveratrol, podobnie jak astaksantyna (Bioastin) jest jedną z niewielu substancji przenikających przez barierę „krew – mózg” a to oznacza, iż jest w stanie chronić przed wolnymi rodnikami również komórki mózgu.


Zastosowanie Resveratrolu

1. profilaktyka i leczenie schorzeń układu sercowo – naczyniowego,

2. chemoprewencja – zapobieganie chorobom nowotworowym,

3. wspomaganie leczenia chorób reumatycznych,

4. profilaktyka i leczenie w geriatrii,

5. łagodzenie konsekwencji sytuacji traumatycznych, stresów,

6. leczenie różnorodnych schorzeń o podłożu zapalnym,

7. w poprawie i usprawnianiu procesu pamięci,

8. w uszkodzeniach siatkówki u chorych na cukrzycę.

mirabelle




Skąd: Szczecin
Dołączyła: 05.08.2009
Posty: 23

Przepisy: 4


Odświeżę temat:

?ródło Rzeczpospolita

cytat:


Substancji tej wielu badaczy przypisuje istotny udział w tzw. francuskim paradoksie. Polega on na tym, że średnia życia populacji jedzących obficie i pijących wino jest – paradoksalnie – długa, a choroby serca i układu krążenia występują stosunkowo rzadko. Powodem jest m.in. resweratrol. Litr czerwonego wina zawiera około 8 mg tej substancji.

Istnieje naturalny związek chemiczny, który jest szansą na zlikwidowanie współczesnej plagi: otyłości

To resweratrol, organiczna substancja z grupy polifenoli, występujący w orzeszkach ziemnych, jeżynach, morwie, skórkach winogron, czerwonym winie. Ma on jeszcze korzystniejszy wpływ na zdrowie, niż dotychczas sądzono.

Naukowcy dowiedli już kilka lat temu, że resweratrol obniża poziom cholesterolu, wpływa korzystnie na układ krążenia, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Do tych zalet dochodzi jeszcze jedna: hamuje łaknienie i nadmierne przybieranie na wadze. Stwierdzili to francuscy badacze z Centre National de la Recherche Scientifique. Komunikat o wynikach ich prac zamieszcza BioMed Central Physiology.


Zimowe lenistwo

Wcześniejsze badania wykazały już, że resweratrol wpływa na zmniejszanie masy ciała myszy zmodyfikowanych genetycznie w ten sposób, aby nadmiernie nie przybierały na wadze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ resweratrol aktywuje enzym regulujący metabolizm – zużywanie glukozy i tłuszczów. Enzym ten, nazwany SIRT1 (badania Uniwersytetu Wisconsin), okrzyknięto zabójcą kalorii. Jednak dotychczas nie prowadzono takich badań na małpach naczelnych. Tym razem naukowcy przeprowadzili doświadczenie na lemurkach myszatych Microcebus murinus.

Zwierzęta te charakteryzują się tym, że otyłość występuje u nich sezonowo. Zimą lub w warunkach laboratoryjnych, gdy mają dostęp do światła dziennego tylko przez sześć – osiem godzin, w ciągu kilku tygodni ich waga podwaja się. Właśnie ze względu na tę cechę badacze wybrali do eksperymentu te zwierzęta. Stworzyli im sztuczne zimowe warunki – krótkie dni podczas pięciu tygodni. W tym czasie do pokarmu części zwierząt dodawany był resweratrol w ilości 200 miligramów dziennie na kilogram wagi. Inne nie otrzymywały tej substancji. Po pięciu tygodniach okazało się, że zwierzęta karmione resweratrolem przytyły pięciokrotnie mniej niż pozbawione tej substancji.


Złożony mechanizm

Badacze zaobserwowali, że na uzyskany efekt nałożyły się różne zjawiska fizjologiczne. Po pierwsze – resweratrol sprawił, że zmienił się podstawowy metabolizm, wydatek energetyczny zwierząt pozostających w stanie spoczynku wzrósł o 29 proc. Po drugie – wystąpił niespodziewany dla badaczy efekt, zmalał apetyt. Ilość zjadanego pokarmu zmniejszyła się o 13 proc. Ujawniły się też jeszcze inne mechanizmy fizjologiczne: wzrósł poziom hormonów zaangażowanych w zużywanie przez organizm zapasów tłuszczu. Jednocześnie wzrosła aktywność zwierząt, wyszły z zimowego odrętwienia sprzyjającego w przypadku tego gatunku oszczędzaniu energii.


Nadzieja

Czy to oznacza nadzieję w walce z otyłością? Badacze podkreślają, że konieczne są badania nad wpływem resweratrolu na fizjologię ludzi otyłych. Niemniej – jak stwierdza komunikat zamieszczony w BioMed Central Physiology – „stanowi to ważny etap na drodze do opracowania terapii przeciw otyłości u człowieka, w przypadku gdy jest ona wynikiem długotrwałego braku równowagi pomiędzy pobieraną i zużywaną energią”.

Nim jednak laboratoria farmakologiczne stworzą preparat resweratrolowy zapobiegający nadwadze, lekarze i dietetycy powtarzają do znudzenia jak mantrę: trzeba jeść rozsądniej, mniej, za to ruszać się więcej.


Substancji tej wielu badaczy przypisuje istotny udział w tzw. francuskim paradoksie. Polega on na tym, że średnia życia populacji jedzących obficie i pijących wino jest – paradoksalnie – długa, a choroby serca i układu krążenia występują stosunkowo rzadko. Powodem jest m.in. resweratrol. Litr czerwonego wina zawiera około 8 mg tej substancji.