Dzisiaj jest: Środa, 17.04.2024 Imieniny: Roberta i Patrycego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

kwas chlebowy zdrowy?

kiwi




Dołączyła: 08.09.2010
Posty: 1

Witam.
Może zadam dziwne pytanie, ale jest pewna rzecz, która nie daje mi spokoju. Codziennie pijam kwas chlebowy (ok. 0, 6 l), ostatnio przeczytałem, że własnie w tym napoju moze znajdować się pewna ilośc alkoholu, dlatego pytam, czy picie kwasu naprawde do konca jest takie zdrowe.

Na etykiecie kwasu, który piję jest nastepująca adnotacja producenta:"Tradycyjny kwas chlebowy wytwarza się w procesie fermentacji pełnoziarnistego chleba, po zmieszaniu go z wodą, z dodatkiem m.in. cukru. Po zmieszaniu go z wodą i cukrem powstaje w wyniku czystej fermentacji kwasu mlekowego, bez dodatku alkoholu."
Zastanawiam sie czy jest to mozliwe (brak obecnosci alko przy fermentacji kwasu mlekowego). Niestety, z chemii i biologii prymusem nie byłem, więc proszę o wytłumaczenie.

Pozdrawiam.

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

kwas chlebowy ostatnio stał się bardzo popularny. ma to swoje zalety ale i ma zdecydowane wady. zalety są takie, ze jest to napój zdrowy, bezalkoholowy i orzeźwiający. jest świetnym zamiennikiem tak oranżady jak i piwa, ma wiele substancji odżywczych i ogólnie in plus.

ale jest też in minus - z racji popularności napoju powstało wiele różnych kwasów i podpiwków z których wiele nafaszerowanych jest konserwantami i cukrem, zatem do zdrowia im bardzo daleko. No i oczywiście na każdym, nawet tym najbardziej chemicznym jest napisane "tradycyjny"

zatem jeśli masz naprawdę tradycyjny kwas chlebowy (a najlepiej taki na miodzie) to masz zdrowy napój, jednak sięgając po chemiczne substytuty to równie daleko im do zdrowia jak i do kwasu chlebowego ;)

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Picie czystego kwasu chlebowego jest zdrowe (bez dodatków chemicznych)!

Nawiasem kefir jest produktem otrzymanym w wyniku fermentacji mlekowo alkoholowej, a więc zawiera troszkę alkoholu i jest produktem zdrowym.

Ale do rzeczy:
Fermentację mlekową można podzielić na dwa typy:

Fermentacja mlekowa. Wywoływana przez bakterie mlekowe Fermentacją niewłaściwą; wywoływaną przez różne rodzaje bakterii, np. Escherichia, Micrococcus, Microbacterium, licznie rozpowszechnione w przyrodzie.
Właściwa fermentacja mlekowa jest wywoływana przez bakterie mlekowe homofermentatywne. Jej przebieg można przedstawić za pomocą następującego równania sumarycznego:

C6H12O6 → 2CH3 • CHOH • COOH [kwas mlekowy] + 94 kJ [energia]

Bakterie właściwej fermentacji mlekowej fermentują przede wszystkim cukry proste (heksozy) i dwucukry, a nie fermentują z reguły pentoz oraz cukrów złożonych.


Fermentacja pseudomlekowa. Fermentacja wywołana przez bakterie pseudomlekowe charakteryzuje się tym, że kwas mlekowy jest tylko jednym z produktów, a ponadto powstaje tlenek węgla IV, kwas octowy, alkohol etylowy i inne.

Żródło: nauka.rk.edu.pl/w/p/mikrobiologia-zywnosci/