Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Kiedy najpóźniej jeść?

kviatek




Dołączył:
Posty:

Witam
Kiedy najpóźniej w ciągu dnia mogę zjeść owoce/warzywa? Jeśli je zjem np. o 20 to organizm zdąży wchłonąć wszystkie witaminy? Słyszałem, że jedzenia wieczorem należy się wystrzegać. Jak wygląda sytuacja z tym?

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


W zasadzie powinno jeść się ostatni posiłek najpóźniej 2 godziny przed snem, ale jeśli ktoś chodzi spać o 1 w nocy, to jeść o godz 23, też nie jest za dobrze, ponieważ istnieje coś takiego jak okołodobowy rytm organizmu, gdzie różne narządy uczęstniczące w trawieniu i przyswajaniu mają swoje godziny największej i najmniejszej aktywności. Według mnie najlepiej jeść ostatni posiłek do godziny 20.

Z witaminami rozpuszczalnymi w wodzie, czyli takimi które w większości wystepują w warzywach i owocach jest tak, że bez trudu powinny się w większości wchłonąć, chyba, że jesz takie dawki jednorazowo owoców / warzyw bardzo bogatych w jakąś witaminę, że organizm nie jest w stanie wchłonąć takiej mega dawki . Wydaje mi się, że przykładem jest zjedzenie odrazu np. 20 cytryn :-P i zbyt duża jednorazowa ilość witaminy C. Najlepiej według mnie dawkę owoców spożywać na drugie śniadanie i podwieczorek, warzywa jako komponent i / lub dodatek podczas śniadania, obiadu i kolacji.

kviatek




Dołączył:
Posty:

Dzięki :-D

sol1984




Dołączyła: 23.01.2011
Posty: 13

Trzeba pamiętać, aby ostatni posiłek był łatwostrawny - lekki, zawierający głównie białko. Oczywiście spożywany około 2 godziny przed snem. Polecam nabiał, jajka, warzywka :-)
Zdrowe odżywianie, dieta, sport- zaglądnij na mój blog

natallie




Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Ja słyszałam, że nie powinno iść się spać głodnym (z burczącym brzuchem :P ), bo może to powodować zakłócenia metaboliczne i przez to odkładanie się tkanki tłuszczowej.

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120


natallie to prawda - dlatego właśnie jak ktoś wyżej napisał, ostatni posiłek zjedzony na 2 godziny przed snem powinien pomóc nam tego uniknąć.

sheisbounty




Dołączyła: 24.07.2013
Posty: 42


Tak, nie można ani się na noc najadać, ani chodzić spać na głodzie ;-) Ale te 2 godziny przed snem to wystarczająco? Bo ja dotąd słyszałam zawsze o 4 godzinach...
Smak Raju to ja, Ogień Piekielny to On :)

Neo8




Dołączył: 09.07.2014
Posty: 13

Przepisy: 149


Jeśli chodzi o jedzenie owoców to gdzieś słyszałem, że najlepiej jest je jeść w pierwszej połowie dnia, gdy enzymy trawienne są najbardziej aktywne. Natomiast jedzenie owoców na kolację może skutkować wzdęciami i odkładaniem się dodatkowej tkanki tłuszczowej.