Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności



powrót

Czy Słowiański żeń-szeń ma pozytywne właściwości dla zdrowia?

Przemko




Skąd: Wrocław
Dołączył: 08.04.2012
Posty: 70

Cześć. Dzisiaj trochę inna forma przekazu, mianowicie Prezentacja. Ciekawi mnie czy taki sposób spodoba Ci się bardziej niż standardowy artykuł. Po przeczytaniu koniecznie podziel się zemną swoimi odczuciami w komentarzu. :)

Dalszą część Artykułu znajdziesz tutaj.
http://expertdiet.pl - Jak Fantastycznie Byłoby Spać 2 Godziny Krócej I Mieć Energię Na Cały Dzień? Recepta Na 2x Silniejszą Odporność I Efektywną Regeneracje Organizmu. Kiedy Będziesz Gotowy Poznać Sekret Czytaj Dalej.

Jutt123




Dołączył: 26.10.2014
Posty: 1

Po przeczytaniu koniecznie podziel się zemną swoimi odczuciami w komentarzu
Kool

Amadeo




Dołączyła: 09.10.2014
Posty: 3

Chrzan jest naturalnym antybiotykiem. Ma działanie antywirusowe i bakteriobójcze. W szczególności jest stosowany przy przeziębieniu czy stanie zapalnym dróg oddechowych.

Wpływa na poprawienie stanu zdrowia całego organizmu. Chrzan wspomaga układ trawienny, pobudza apetyt, pozytywnie wpływa na metabolizm oraz funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Łagodzi również bóle reumatyczne. Warto wiedzieć, że chrzan rozrzedza również krew i skutecznie obniża zły cholesterol.

Jest bombą witaminową. Jego korzeń obfituje w witaminy: A, B, B1, B2, C, E, a także wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, mangan, sód, cynk, siarka, jod oraz chlor. W chrzanie ilość witaminy C przewyższa tę, która znajduje się w cytrynach i pomarańczach!


Otylia




Dołączyła: 28.10.2014
Posty: 26


To widzę, że chrzan ma podobne właściwości jak imbir :) 

KarinaK




Dołączyła: 12.11.2014
Posty: 2


Tylko w jaki sposób stosować chrzan, aby nie brakowało go w naszej diecie, by dostarczyć do organizmu w odpowiedniej ilości, w smacznej postaci? Oczywiście mowa najbardziej naturalnej wersji, czyli  o korzeniu.