Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności



powrót

Jaki suplement z witaminą D?

aforndah




Dołączył: 18.03.2018
Posty: 23

Lato się skończyło, słońca praktycznie nie ma, a skądś trzeba czerpać witaminę D. Na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu witaminy D i jaki polecacie?

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Bez nazw, ale kilka porad:

1. Z lanoliny
2. W miękkiej kapsułce z żelatyny
3. W dobrym oleju - lnianym, konopnym, oliwie z oliwek
4. Bez żadnych niepotrzebnych dodatków (co najwyżej glicerol) - czysta witamina D3 - cholekalcyferol
5. Dawka w okresie jesień - zima - wiosna minimum 2.000 j.m. (IU) optimum 5.000 j.m.

Spożywać jedną kapsułkę dziennie w czasie obiadu

 

 


aforndah




Dołączył: 18.03.2018
Posty: 23


Bez witaminy k2? Gdzieś  chyba słyszałem, że powinno się brać właśnie z dodatkiem tej witaminy. 

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Jak najbardziej wskazana. I kilka tipów:

1. Na 2000-5000 j.m witaminy D - 100-200 mikrogramów witaminy K2
2. Oczywiście forma MK7
3. Tak jak witamina D - w dobrym oleju - lnianym, konopnym, oliwie z oliwek
4. Pozyskiwana z natto
5. W miękkiej kapsułce z żelatyny
6. Witamina K2 jest bardzo wrażliwa na światło więc powinna być kapsułka z ciemnym barwnikiem np. karmelem, tlenkiem żelaza

 Spożywać jedną kapsułkę dziennie w czasie obiadu razem z witaminą D


aforndah




Dołączył: 18.03.2018
Posty: 23



A czy ta witamina K jest  bardzo potrzebna przy suplentacji witaminą D? Bez witaminy K, witamina D będzie dużo mniej skuteczna? Pytam, bo witamina K jest stosunkowo drogim suplementem, a chcę jeszcze brać wspomnianą witaminę D, magnez, omege-3 i coś na oczy (jakieś sztuczne łzy i może suplement) i rozważam jeszcze B12, a nie chcę się spłukać. 

 

Jeszcze mam pytanie odnośnie suplementacji omegi-3. Większość suplementów, jak nie wszystkie zawierają bardzo małe ilości tego tłuszczu - 500mg, 1000mg. Jak tak znikome ilości mogą mieć wpływ na nasz organizm?


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Witamina K2 "dopełnia" dzieła witaminy D, ponadto ma swoje unikatowe właściwości, więc warto. B12 nie stosuj osobno, a w postaci kompleksu B.

1000 mg to nie jest taka mała ilość, ważne aby była w dobrym tłuszczu i była odpowiednia proporcja EPA i DHA. Pamiętaj, że odpowiednie odżywianie to zrównoważone, a taki sposób aby suplementy były dodatkiem.

Magnez skuteczniej i znacznie taniej można suplementować  w taki sposób - http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,jak-suplementowac-tanio-i-skutecznie-magnez-wszystko-na-temat-magnezu.html

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, nie tylko piciu. Odpowiednie nawodnienie pomaga w wielu problemach.


aforndah




Dołączył: 18.03.2018
Posty: 23


Tylko czy to dopełnienie jest duże? Tzn, jak bardzo witamina D będzie słabsza bez witaminy K? Mniej niż połowę, czy więcej niż połowę? Tak z grubsza orientacyjnie. Bo jeśli różnica jest niewielka, to powstrzymać się. 

 

Dlaczego B12 nie stosować osobno? W sumie chyba tylko tej witaminy z rodziny B są niedobory. 

 

 Co do omegi-3.. Mogę podać Ci suplement, który wybrałem i ocenisz czy jest ok? Pytam, bo nie chcę, żeby ten post został usunięty, za reklamę. 


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24





aforndah napisał/a:
Tylko czy to dopełnienie jest duże? Tzn, jak bardzo witamina D będzie słabsza bez witaminy K? Mniej niż połowę, czy więcej niż połowę? Tak z grubsza orientacyjnie. Bo jeśli różnica jest niewielka, to powstrzymać się.

Duże, ale nie da się tego oszacować procentowo. Witamina K2 pomaga organizmowi odłożyć wapń w kościach, czyli tam, gdzie jest on potrzebny, a nie pozwalać na przenoszenie do niewłaściwych miejsc, a przez to zmniejszając szansę na zawał, arteriosklerozę, miażdżycę i osteoporozę. Witamina K2 i jej długo stabilna forma MK-7 stymuluje osteoblasty, czyli komórki kościotwórcze, do większej aktywności oraz działa hamująco na osteoklasty, czyli komórki kościogubne.

 


aforndah napisał/a:
Dlaczego B12 nie stosować osobno? W sumie chyba tylko tej witaminy z rodziny B są niedobory.

Bo witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H) powinno się dopełniać. W przypadku części witamin z grupy B owszem nie ma niedoborów, ale przy niektórych są mniejsze lub większe. Przy suplementacji w przypadku B9 i B12 lepiej suplementować formy metylowane. A tak nawiasem jeśli chcesz suplementować B12, to lepiej to robić ze względu na funkcje co najmniej w witaminami B9 i B6.

 


aforndah napisał/a:
Co do omegi-3.. Mogę podać Ci suplement, który wybrałem i ocenisz czy jest ok? Pytam, bo nie chcę, żeby ten post został usunięty, za reklamę
Wyślij na prv.