Dzisiaj jest: Czwartek, 27.02.2020 Imieniny: Gabriela i AnastazjiIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5851

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywnościpowrót

witaminy z grupy B razem czy osobno ?

justysia
Skąd: Warszawa
Dołączyła: 13.03.2009
Posty: 9

Witam

W niektórych publikacjach spotykam się z tym, że witaminy z grupy zaleca się przyjmować razem, a w niektórych, że osobno. Jak faktycznie z nimi jest ?

Jeśli razem to jakie zestawienie najlepsze ? Takie zwykłe B compositium ma zwykle w składzie witaminy: B1, B2, B6, PP (B3) i kwas pantotenowy (B5). A są przecież jeszcze inne witaminy z grupy kwas foliowy (B9) i B12. Czy są takie "optymalne" preparaty dostępne na rynku ?
You stysi A

ekofan
Skąd: Kraków
Dołączył: 05.11.2009
Posty: 28

Zdecydowanie jak największa komplementarność witamin z grupy B a więc: B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, B12 oraz kwas pantotenowy. Takie kompleksy są konieczne, gdyż poszczególne z nich potrzebują wspomagania się wzajemnie. Stosowanie oddzielnie poszczególnych witamin z grupy B jest oczywiście także celowe i uzasadnione, ale w przypadkach określonych chorób i dolegliwości.

edek123
Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Witamina B1 Długotrwały niedobór powoduje chorobę beri-beri objawiającą się porażeniem mięśni i zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego. Przyczynia się też do niewydolności krążenia i zaburzeń pracy układu pokarmowego, m.in. utraty łaknienia, nudności, wymiotów, biegunek. W przypadku wszystkich witamin z grupy B ich nadmiar występuje rzadko i jest niegroźny. Dochodzi do niego jedynie wtedy, gdy pacjent otrzymuje megadawki witamin. Witamina B2 Jej niedobór przyczynia się do opóźniania wzrostu. Powoduje uszkodzenie gałek ocznych i rogówki. Chory odczuwa nadwrażliwość na światło, pieczenie pod powiekami. Może mieć też pęknięcia i owrzodzenia w kącikach ust oraz zapalenie śluzówki jamy ustnej i nosa. W okolicach nosa, ust, czoła i uszu skóra łuszczy się, wypadają też włosy. Inne objawy to: zawroty głowy, bezsenność. 

cofnąć się by wziąć rozbieg

klarun
Dołączył: 19.08.2014
Posty: 66

Ja staram się przede wszystkim pić drożdże i działa:)