Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności



powrót

Idealna proporcja Wapń - Fosfor - Magnez

luke




Skąd: Warszawa
Dołączył: 28.10.2009
Posty: 10

W różnych opracowaniach spotyka się różne wartości dla właściwej proporcji Wapń - Fosfor - Magnez. Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Jaka powinna być właściwa proporcja ?
2. Czy taka idealna proporcja jest ustalona na zasadzie proporcji, która jest spotykana w zdrowym organizmie, czy też na zasadzie tego, co powinien zawierać pokarm
3. Czy jest taka żywność z taką idealną proporcją ?
Star Wars supporter

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Ciężki temat, aby prawidłowo odpowiedzieć. Nie ma chyba takiego pokarmu, który miałby idealną proporcję tych trzech pierwiastków. Natomiast jako wzorzec proporcji Wapnia do Fosforu uznałabym ... ludzkie mleko, bo chyba natura jest najlepszym dietetykiem :-P .

Proporcja ta w mleku ludzkim wynosi: Wapń : Fosfor - ok. 1,8 : 1, przy czym im więcej wapnia w proporcji tym lepiej. W mleku ludzkim proporcja Wapń : Fosfor : Magnez wynosi ok 1,8 : 1 : 0,18. Wiedząc o tym, że właściwa proporcja Wapń : Magnez wynosi 2 : 1, widać, że Magnezu jest zbyt mało w mleku ludzkim.

Z takich zależności rysuje się jako idealna proporcja Wapń : Fosfor : Magnez jako 1,8 : 1 : 0,9.. Szczerze pisząc, to nigdy się nie natknęłam na wiedzę z tego tematu, dlatego przedstawiam moją niepotwierdzoną wizję :-).

luke




Skąd: Warszawa
Dołączył: 28.10.2009
Posty: 10

Dzięki. Trochę goglowałem, ale nic nie znalazłem. Jesteś więc pionierką :-)
Star Wars supporter

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Ja np uzywam gotowych suplementów diety wówczas mam gwarancję, że napewno dostarcze odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych skłądników.
cofnąć się by wziąć rozbieg

ajoyna1




Dołączyła: 31.03.2015
Posty: 1


 Szczerze pisząc, to nigdy się nie natknęłam na wiedzę z tego tematu, dlatego przedstawiam moją niepotwierdzoną wizję -)
watson