Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności


«   | 1 | 2 | 3 |  

powrót

Niedobór magnezu ?

Robson




Skąd: Darłowo
Dołączył: 13.04.2009
Posty: 21

Przepisy: 1


Witajcie

Wydaje mi się, że cierpię na niedobór magnezu. Objawia się tym, że drga mi prawa dolna powieka, jestem bardziej nerwowy i mam zaczerwienienia i łuszczenie skóry w okolicach nosa, czyli klasyczne objawy niedoboru. Od ponad miesiąca czasu regularnie przyjmuję magnez z witaminą B6, jem codziennie banany, orzechy włoskie, migdały no i niestety objawy nie ustąpiły. Kompletnie zaprzestałem spozywac produkty mleczne, w których jest antagonista magnezu - wapń, po tym jak dwa miesiące temu zrobiłem sobie badanie włosa i okazało się że zawartośc wapnia w moim organizmie jest poziomie 380% ! normy, a magnezu minus 8% i wkrótce potem zaczęły się wspomnianie wyżej objawy niedoboru magnezu. Wydaje mi się, że przez miesiąc czasu organizm dostał tyle magnezu, przy braku dostarczania wapnia, że powinno byc OK, ale nie jest, więc nie wiem teraz czy jest niebobór magnezu czy coś jeszcze innego.

Proszę pomóżcie

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


- Magnez przyjmowany podczas posiłku może utrudnić trawienie, ponieważ zobojętnia soki żołądkowe. Lepiej więc zażywać go między posiłkami. Natomiast przy nadkwasocie przyjęta na czczo tabletka magnezu skutecznie zobojętni soki żołądkowe i złagodzi dolegliwości.

- Witamina A, wapń oraz fosfor zwiększają przyswajalność i skuteczność magnezu.

- Magnez dobrze współpracuje również z witaminami z grupy B, a szczególnie B6.

- Wapń i magnez są najlepiej wchłaniane wtedy, gdy preparat, który zażywamy, zawiera je w formie chelatowej


?ródło informacji: www.biosila.pl/content/view/252/

Robson




Skąd: Darłowo
Dołączył: 13.04.2009
Posty: 21

Przepisy: 1


Dziekuję za informacje. Będę wdzięczny za inne cenne wskazówki

Celine




Skąd: Elbląg
Dołączyła: 01.04.2009
Posty: 90

Przepisy: 26


NutriAdvicerka napisał/a:

Witamina A, wapń oraz fosfor zwiększają przyswajalność i skuteczność magnezu.



Nie do końca jest to prawda, bo wapń jest konkurentem magnezu w przyswajaniu, Lepiej jest przyjmować magnez bez wapnia a z dodatkiem witaminy B6, która pozwala na zwiększenie przyswajalności (niewydalanie go) i nietworzenie z dostarczanego magnezu kamieni.

Jeśli ktoś ma niedobory i wapnia i magnezu, to najpierw zaleca się przyjmowania czystego magnezu z witaminą B6, a dopiero później wapnia z magnezem w jednym preparacie (najlepsza proporcja wapnia do magnezu - 2:1).


Pozostaje jeszcze kwestia formy chemicznej magnezu, bo na rynku są różne formy i przez to różne skuteczności. Tu posłużę się gotowym artykułem.

Preparaty magnezu mogą mieć formę połączeń nieorganicznych np. chlorki, tlenki, węglany. Najwyżej jednak cenione ze względu na łatwość przyswajania przez organizm są połączenia biopierwiastka z kwasami organicznymi-, tzw. chelaty.
Wchłanianie magnezu odbywa się w jelicie cienkim.
Biopierwiastek - aby dostać się do krwiobiegu i zasilić organizm - musi przeniknąć przez pofałdowaną błonę jelita cienkiego pokrytą bardzo cieniutkimi 0,5-1,5 mm wypustkami zwanymi kosmkami. Komórki kosmków są tak zbudowane, że zewnętrzna strona ich błony (od strony światła jelita) ma ładunek dodatni. Jony magnezu też mają ładunek dodatni. A jak wiemy, jednoimienne ładunki powodują silne odpychanie się, toteż utrudniają biopierwiastkowi przenikanie do wnętrza komórki.
Magnez, aby ominąć barierę elektrostatycznego "odpychania" ścianek jelita znajduje substancję "maskującą" dodatni ładunek i ułatwiającą przenikanie.
W tym celu jony magnezu łączą się z innym związkiem, który nazwijmy umownie "przewoźnikiem", czyli takim, który stosunkowo łatwo przenika przez błonę komórkową jelita. Taki związek powinien mieć ważną cechę - zdolność zobojętnienia dodatniego ładuneku elektryczny magnezu. Udowodniono, że rolę tę dobrze pełnią niektóre słabe kwasy organiczne - mlekowy, cytrynowy. Najlepiej zaś aminokwasy - związki organiczne powstające m.in. w wyniku trawienia białek w jelicie.
Stwierdzono, że najłatwiej wchłaniane są przez błonę komórkową jelita tzw. uwodnione chelaty metali z kwasem asparaginowym.
Asparaginiany metali, w tym magnezu powstają w jelicie cienkim w wyniku reakcji kwasu aspaginowego z jonami magnezu (które powstały z rozpadu chlorków, węglanów, itp. w środowisku wodnym jelita). Warunkiem jest znaczna kwasowość środowiska jelita i zasobność w diecie białek zwierzęcych - podstawowego źródła aminokwasów w czasie wchłaniania magnezu i innych jonów metali. Ponadto wchłanianiu sprzyjają: witamina B6 i D, tłuszcze nienasycone, obecność sodu, itd. Jednak nawet wówczas przyswajalność cennego dla zdrowia biopierwiastka jest stosunkowo nieduża.
Na pytanie, jak zwiększyć przyswajalność magnezu - odpowiedź jest prosta
Magnez najlepiej jest dostarczyć organizmowi w postaci gotowego dobrze przyswajalnego asparaginianu magnezu. Jest to możliwe, bowiem asparaginiany są związkami stosunkowo trwałymi. Nie ulegają rozpadowi nawet w bardzo kwaśnym soku żołądkowym. I co najważniejsze - błony kosmków jelitowych nie stanowią przeszkody utrudniającej wchłanianie, tak jak innym solom magnezu.
W połączeniu z kwasem asparaginowym magnez zostaje łatwo wchłonięty do organizmu i w tym związku jest transportowany we krwi do wielu komórek "docelowych".
Dopiero w narządach i tkankach docelowych biopierwiastek jest odłączany i użyty w określonych, specyficznych dla danej komórki procesach przemiany materii. A przypomnijmy, że ten szczególny biopierwiastek jest niezbędny dla prawidłowego działania około 300 enzymów, specyficznych białek, bez których odpowiedniej ilości i jakości przemiana materii uległaby poważnym zaburzeniom.

oprac. mgr Edward Ozga Michalski

Drobna nieścisłość
Udowodniono, że rolę tę najlepiej pełnią niektóre słabe kwasy organiczne - mlekowy, cytrynowy. Najlepiej zaś aminokwasy - związki organiczne powstające m.in. w wyniku trawienia białek w jelicie.
Chodzilo o to, ze slabe kwasy organiczne sa generalnie dobrymi transporterami, a aminokwasy najlepszymi.

Stwierdzono, że najłatwiej wchłaniane są przez błonę komórkową jelita tzw. uwodnione chelaty metali z kwasem asparaginowym.

Magnez najlepiej jest dostarczyć organizmowi w postaci gotowego dobrze przyswajalnego asparaginianu magnezu.

Z innego zrodla wiem, ze podanie magnezu w postaci chelatu zwieksza wchlaniania od 2 do 10 razy. Skoro najlepsza przyswajalnosc maja hydroasparaginiany to prosty wniosek, ze magnez z filomagu ( 4 wodny asparaginian tegoz pierwiastka ) wspomagany witaminka B6 wchlania sie pi razy oko 10 razy szybciej niz jakis tam tlenek magnezu i pewnie ze 2-3 razy szybciej niz taki mleczan.

Robson




Skąd: Darłowo
Dołączył: 13.04.2009
Posty: 21

Przepisy: 1


Witajcie

Od 2 dni postawiłem na Filomag (z asparginianem i witaminą B6). Dam znak jak postępy. Tak tytułem ciekawostki to zrobiłem sobie w tym tygodniu badania krwi w kierunku wapń i magnez i wyszło mi wszystko w normie a magnez w górnej granicy normy !

Wapń - wyszło 9,59 mg/dl - norma 8,6-10,3 mg/dl
Magnez - wyszło 2,50 mg/dl - norma 1,9-2,5 mg/dl

mamba




Skąd: Poznań
Dołączyła: 13.03.2009
Posty: 13

Robson jak się sytuacja przedstawia na "froncie" ?

Co do wyników z krwi to czytałam, że nie są one adekwatne do rzeczywistego poziomu minerałów, zwłaszcza jak sie jest podczas suplementacji. Obiektywne wyniki poziomu minerałów można uzyskać poprzez analizę biopierwiastkową włosa.
"Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść"

Robson




Skąd: Darłowo
Dołączył: 13.04.2009
Posty: 21

Przepisy: 1


Sytuacja na froncie przedstawia się dobrze. Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki. Tak jak pisałem wcześniej od 28.04 biorę Filomag 2 tabletki rano, 1 w porze obiadowej i 2 wieczorem, zniknęło mruganie powieką i uczucie zmęczenia, chociaż jak się nie wyśpię albo jestem zmeczony to pojawia się czasem lekkie mruganie. Oprócz magnezu rano aplikuję sobie jedną tabletkę potasu (w czasie śniadania). Magnez staram się brać 2 godziny po posiłku i popijam wodą, robię 1 godzinę przerwy i dopiero wtedy spożywam następny posiłek. Unikam produktów nabiałowych, jem orzechy i banany.

natallie




Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Od 2 miesiący próbuję uzupełnić widoczny brak magnezu, niestety bezskutecznie, tak jakbym nie wchłaniała magnezu. Oprócz regularnego zażywania tabletek bogatych w magnez zajadam produkty bogate w magnez: orzechy (zwłaszcza włoskie), pestki dyni, migdały i banany. Nie spożywam produktów hamujących wchłanianie i wypłukująych magnez np coca cola, alkohol. Stwierdziłam, że coś musi być nie tak i wpadłam na trop ... bananowy. Banany są często żródłem lamblii, a to już mały krok do lambliozy. Oto co znalazłam na temat lamblii

- powodują masowe niedobory biopierwiastków i witamin, niezależnie od tego jaką
mamy podaż w diecie. Mogą wywołać np skrajny niedobór magnezu, który NIE wyjdzie
w badaniu krwi - w osoczu magnez jest "dobry" aż do ostatniej chwili. W skrajnych
przypadkach (osłabienie organizmu) potrafią zniszczyć większość kosmków jelitowych.

- powodują szereg reakcji uczuleniowych, w tym wysypki, zmiany skórne o charakterze zmian naczyniowych (czerwone kropki, podskórne "bąbelki";), chroniczne bóle gardła, zaczerwienienie oczu

Koniecznie zrobię sobie test na obecność lamblii i w niedługim czasie poinformuję Was o wyniku.

Wojt




Skąd: Bydgoszcz
Dołączył: 29.08.2009
Posty: 18

natallie napisał/a:

powodują masowe niedobory biopierwiastków i witamin, niezależnie od tego jaką
mamy podaż w diecie. Mogą wywołać np skrajny niedobór magnezu, który NIE wyjdzie
w badaniu krwi - w osoczu magnez jest "dobry" aż do ostatniej chwili. W skrajnych
przypadkach (osłabienie organizmu) potrafią zniszczyć większość kosmków jelitowych.


Faktycznie jest to "trop" bardzo często pomijany w diagnostyce niedoboru magnezu.

natallie




Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Niestety mój trop "bananowy" zawiódł :dobani: . Nie mam żadnych lamblii ani innych "robactw". Muszę dalej faszerować się magnezem i żywnością z wysoką zawartością magnezu. Naprawdę uzupełnianie trwa już długo i widać lekką poprawę, ale "szału" nie ma.

«   | 1 | 2 | 3 |