Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Zdrowe i smaczne przepisy kulinarne


«   | 1 | 2 | 3 |  

powrót

kiełki

kaska85




Dołączyła: 25.03.2011
Posty: 78

kiedy nie mam czasu, to serwuję sobie kielki na patelnię. wystarczy je wrzucić na paletnię i podsmażyc na oliwie z oliwek przez 3-4 minuty. robi się szybko, a są smaczne, zdrowe i pożywne.
polecam wszystkim!

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

warto zaznaczyć że "kiełki na patelnię" to po prostu kiełki strączków.
są oczywiście gotowe mieszanki ( http://www.kielki.net/mieszanka-na-patelnie-nasiona-na-kielki-30-gram/ ) ale samemu możemy skomponować zdecydowanie ciekawsze kompozycje.

fasola mung, adzuki, ciecierzyca, soczewice brązowa i zielona i ogólnie strączki to bardzo wdzięczny temat kiełkowy, bo nie tylko lubią ale wręcz wymagają obróbki cieplnej. jednak nie wszystkie kiełki można podsmażać, bo jedynie strączki potrzebują inkubacji. inne rośliny stracą w ten sposób swoje właściwości.

Dr House




Skąd: Niepołomice
Dołączył: 29.03.2009
Posty: 55

Oliwa z oliwek nie nadaje się do smażenia :) Po smażeniu staje się niezdrowa.

kaska85




Dołączyła: 25.03.2011
Posty: 78

Dr House napisał/a:

Oliwa z oliwek nie nadaje się do smażenia :) Po smażeniu staje się niezdrowa.


dlaczego jest niezdrowa po smażeniu?
i na czym w takim razie warto cokolwiek smażyć?

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

a może wydzielić temat o oliwie a tu z keiłkami zostać? ;>

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Smażenie to proces gdzie temperatura wzrasta nawet powyżej 180 stopni. Podczas obróbki termicznej następują w tłuszczach podobne reakcje jak podczas jełczenia. Następuje hydroliza, następnie różnego rodzaju przemiany glicerolu. W procesach tych powstaje akroleina. Także niekorzystne jest długie smażenie oraz kilkakrotne przygotowywanie dań na tym samym tłuszczu. Podczas takiej obróbki bowiem, następuje utlenianie i polimeryzacja tłuszczy. Powstają tutaj m.in. nadtlenki, wodoronadtlenki tłuszczu oraz szereg spolimeryzowanych związków o działaniu niekorzystnym na organizm.

Nie należy smażyć na surowych olejach tłoczonych na zimno – nierafinowanych, ponieważ zawierają one dodatki szybko ulegające przemianom, nawet podczas krótkiego domowego smażenia.

A więc najlepiej smażyć na smalcu, ewentualnie na oleju palmowym. Jeśli smażyć na oliwie z oliwie extra vergine to tylko bardzo krótkotrwałe smażenie

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


pao napisał/a:

a może wydzielić temat o oliwie a tu z keiłkami zostać? ;>


Zgadzam się. Zainteresowanych proszę o założenie tematu ;-)

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

a skoro o kiełkach to wczoraj ogłosiliśmy wyniki konkursu a dziś umieściłam na pestce (kiełkowym blogu) nagrodzone przepisy.

serdecznie zapraszam po inspiracje

http://wiedza.kielki.net/773/2011/przepisy/piatkowa-pokonkursowa-garsc-przepisow

kaska85




Dołączyła: 25.03.2011
Posty: 78

NutriAdvicerka napisał/a:

Smażenie to proces gdzie temperatura wzrasta nawet powyżej 180 stopni. Podczas obróbki termicznej następują w tłuszczach podobne reakcje jak podczas jełczenia. Następuje hydroliza, następnie różnego rodzaju przemiany glicerolu. W procesach tych powstaje akroleina. Także niekorzystne jest długie smażenie oraz kilkakrotne przygotowywanie dań na tym samym tłuszczu. Podczas takiej obróbki bowiem, następuje utlenianie i polimeryzacja tłuszczy. Powstają tutaj m.in. nadtlenki, wodoronadtlenki tłuszczu oraz szereg spolimeryzowanych związków o działaniu niekorzystnym na organizm.

Nie należy smażyć na surowych olejach tłoczonych na zimno – nierafinowanych, ponieważ zawierają one dodatki szybko ulegające przemianom, nawet podczas krótkiego domowego smażenia.

A więc najlepiej smażyć na smalcu, ewentualnie na oleju palmowym. Jeśli smażyć na oliwie z oliwie extra vergine to tylko bardzo krótkotrwałe smażenie


dziękuję za odpowiedź. nawet o tym nie wiedziałam

aresa




Dołączyła: 12.11.2012
Posty: 32

ja kiełki sama sieję,wiem wtedy że na pewno są zdrowe,gotowe mieszanki mnie nie przekonują.
Szukasz hostessy ??

«   | 1 | 2 | 3 |