Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Ogólnie o zdrowiu


  | 1 | 2 | 3 |  

powrót

zamiast cukru - spróbujcie

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Słodziki

Osoby chore na cukrzyce i zdrowe, ale dbające o linię, często sięgają po popularne słodziki, czyli substancje silno słodzące pozbawione kalorii, najpopularniejsze z nich to aspartam, acesulfam K oraz sacharyna. Ich spożywanie również nie jest obojętne dla organizmu, ponieważ są to produkty wytwarzane sztucznie poprzez syntezę chemiczną.

ASPARTAM jest prawie 200 razy słodszy niż popularny biały cukier, nie zawiera żadnych kalorii. Słodziki wyprodukowane na bazie aspartamu można stosować w przygotowaniu potraw, których temperatura gotowania nie przekracza 100 st. Pod wpływem wyższej temperatury powstają szkodliwe dla organizmu substancje, poza tym aspartam traci swe słodzące właściwości. Nie jest to zatem słodzik, który można stosować do pieczenia ciast ani słodzenia napojów napojów zalewanych wrzątkiem.

ACESULFAM K to substancja 200 razy słodsza od cukru, która na dodatek podnosi również smak i zapach potraw. Acesulfam nie ma działań ubocznych i jest odporny na wysokie temperatury.

SACHARYNA jest 300-500 razy słodsza od cukru, ale ma lekko gorzkawy, metaliczny posmak. Z tego powodu nie każdemu przypadnie do gustu. Można ją używać do przyrządzenia potraw, które wymagają gotowania do 150 stopni. Sacharyna nie ulega żadnym przemianom w organizmie i jest w całości wydalana.

cofnąć się by wziąć rozbieg

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Naturalne zamienniki cukru

Wybór słodzików jest bardzo duży, są powszechnie dostępne i niezbyt drogie, wiele kawiarni oferuje swoim klientom do wyboru cukier biały, brązowy oraz słodziki. Jednak są osoby, które wybierają tylko i wyłącznie naturalne zamienniki cukru.

MIÓD zawiera glukozę i fruktozę (cukry proste), glutaminę (która poprawia odporność), witaminy z grupy C, K i B, olejki eteryczne, enzymy, które regulują przebieg procesów biochemicznych w naszym organizmie. Miód traci swoje terapeutyczne właściwości w temperaturze wyższej niż 50 stopni. Niestety jest wysokokaloryczny - 100 g dostarcza aż 320-330 kcal.

KSYLITOL (CUKIER BRZOZOWY) jest podobnie słodki jak cukier. Nie można go spożywać w zbyt dużych ilościach, gdyż może doprowadzić do wystąpienia biegunek. Nie powinno się go mieszać z substancjami żelującymi np. żelatyną, ponieważ osłabia siłę ich działania, więc galaretki się nie zsiądą. Jest odporny na wysokie temperatury, polecany jest do spożywania w okresie letnim, gdyż daje przyjemne uczucie chłodu w ustach.

FRUKTOZA jest naturalnym cukrem owocowym, dostępnym w postaci drobnych kryształków. Jej największą zaletą jest to, że posiada niski IG (indeks glikemiczny), więc po jej spożyciu nie dochodzi do szybkiego wzrostu poziomu insuliny do krwi, a później do szybkiego spadku, co wywołuje nagłe ataki głodu. Niestety fruktoza jest o wiele droższa niż inne substancje słodzące.

cofnąć się by wziąć rozbieg

Teddy




Dołączył: 03.09.2014
Posty: 13

Przepisy: 136


Ja też wolę miód do słodzenia. Przede wszystkim jest łatwiej dostępny niż stewia.

Manastazja




Dołączył: 19.11.2014
Posty: 10


Też ostatnio zainteresowałam się tematem stewii, i szczerze jestem zaintrygowana :) chyba zaopatrzę się w nią, ponieważ z tego co widzę jest dużo zdrowsza od innych słodzików i ma 0 kcal :)

leonard




Ostrzeżenia: 1
Dołączył: 02.11.2014
Posty: 35


hm.. ja nie wyobrażam sobie całkowicie odstawić cukru..

ZdrowaZuzanna




Skąd: prawie Bydgoszcz
Dołączyła: 06.03.2015
Posty: 14


Biochemicznie miód i cukier to to samo.

Ksylitol zaś jest alkoholem w swojej strukturze i jest różnica między smakiem stewii a ksylitolu, ponadto przypisuje mu się właściwości alkalizujące, polecają go godne zaufania źródła.

 

Fruktoza zaś to trucizna - nie jeśli jemy ją w owocach, ale wyekstahowana już tak. Czemu? Polecam niedługi wykład o cukrze https://www.youtube.com/watch?v=leVEDIvjLUo&index=6&list=PLga-EswGTPCNcgh7dLDKisC2yaDVckzEA

A jak ktoś nie wyobraża sobie bez niego życia - ja swojego czasu też nie wyobrażałam - to choroba raczej gwarantowana.


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Tak zgadza się. Fruktoza wyekstrahowana przekłada się w drobnym skrócie na trójglicerydy, cholesterol LDL, cukrzycę i otyłość. Jaka jest główna przyczyna otyłości w zamożnych krajach ? Większość odpowie tłuste hamburgery, a tu prawda jest zupełnie inna - główny winowajca - syrop glukozowo - fruktozowy, napoje gazowane i słodzone, słodycze i pośrednio żywność light a więc węglowodany ! Dopiero w drugiej kolejności tłuszcze nasycone ale tylko wówczas gdy są łączone z węglowodanami. Tak więc głównym winowajcą w hamburgerze są ... bułka i sosy.

ZdrowaZuzanna napisał/a:
Fruktoza zaś to trucizna - nie jeśli jemy ją w owocach, ale wyekstahowana już tak.

ZdrowaZuzanna




Skąd: prawie Bydgoszcz
Dołączyła: 06.03.2015
Posty: 14

Dokładnie!
Jak napisałaś (NutriAdvicerka) - wszyscy obwiniają tłuszcz, a winne są węglowodany i niewłaściwe łącznie różnych rodzajów żywności (białka + węglowodany). Takich połączeń powinniśmy się wystrzegać a z tłuszczem oswoić, bo jak pisze Jerzy Zięba w książce "Ukryte terapie":

?Organizm człowieka ma ograniczoną prędkość wchłaniania tłuszczu i jeśli nagle spożyjemy bardzo dużo tłuszczu, to najczęściej dostaniemy biegunki i pozbędziemy się jego nadmiaru. W przypadku węglowodanów (...), takiego ograniczenia nie ma. W związku z tym, szczególnie po spożyciu cukrów prostych, a więc pokarmów czy napojów o słodkim smaku, wchłaniamy niemalże wszystkie węglowodany i cukry. Bez ograniczeń.?

Jak dowodzi ten autor w wykładach dostępnych na youtube wspomniany syrop glukozow-fruktozowy dodawany w Ameryce (a więc niebawem wszędzie) do ogromne ilości produktów to niemalże zbrodnia.

O dobroczynnym działaniu tłuszczy nasyconych przekonywał już wiele lat temu dr. Kwaśniewski (choć niepotrzebnie łącząc to z quasi religijnymi wywodami oraz zalecając mieszanie różnych białek, co jak dowodzi Ewa Bednarczyk-Witoszek jest niekorzystne)

Więcej o tym pisze w poście o popularnych błędach żywieniowych i nadwadze, polecam serdecznie bo gdy zrozumiemy pewne procesy możemy po prostu lepiej zadbać o swoje zdrowie.


Adam Slownik




Skąd: Warszawa / Kalisz
Dołączył: 17.06.2015
Posty: 245


ciekawa roślina, używałaś osobiście?
Doradzę w zdrowej suplementacji http://sklep.kenayag.com.pl

konka




Skąd: Koluszki
Dołączyła: 18.07.2016
Posty: 7

U nas w domku próbujemy stewię. Słodziki i miód póki co odstawiony, chociaż zimną trudno wypić herbatę bez miodu. Dziewczyny zwracacie uwagę, czym słodzone są syropy dla dzieci? Znacie syropki na przeziębienie, ale bez cukrów i tych syropów glukozowo fruktozowych?

  | 1 | 2 | 3 |