Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Patelnia teflonowa, ceramiczna, a może inna - jaką wybrać?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Patelnia teflonowa, ceramiczna, a może inna - jaką wybrać?


   Jak wybrać dobrą patelnię i czym się kierować przy zakupie? Odpowiedź na to pytanie powinny znać nie tylko osoby, których pasją jest gotowanie ale tak naprawdę wszyscy, którzy samodzielnie przygotowują posiłki. Patelnia to jedno z podstawowych narzędzi, absolutnie niezbędnych, bez których wyposażenie kuchni jest niepełne, a gotowanie, choć oczywiście możliwe, może okazać się (i wielokrotnie się okazuje) dość problematyczne.

   Wybór patelni, którą mamy zamiar zakupić, nie jest prosty. Jako że rodzajów patelni jest dużo, a ich ceny są naprawdę bardzo zróżnicowane, w gąszczu produktów możemy się zagubić. Na pewno zdarza się to też nawet wytrawnym (choć amatorskim) kucharzom. Warto przyjrzeć się bliżej współczesnemu rynkowi patelni. Wytwarzane z różnych materiałów i zgodnie z różnymi technologiami patelnie mają różne zastosowania, które musimy skonfrontować z naszymi potrzebami. Oczywistym jest, że fani kuchni orientalnej będą potrzebowali innej patelni niż osoby, które smażą jedynie jajecznicę.



   Oto ogólna klasyfikacja, która pozwoli łatwiej poruszać się pośród sklepowych półek czy zakładek w internetowych sklepach ze sprzętem kuchennym. Miejmy wymienione tu zasady na uwadze, a na pewno nie popełnimy prze zakupie patelni błędu, który może nas, koniec końców, drogo kosztować i przy okazji przysporzyć wielu stresów.



Rodzaje patelni

   Patelnie dzieli się ze względu na kryterium, jakim jest materiał, z którego zostały odlane (wyprodukowane). Równie ważna jest również powłoka. Mówi się również o konkretnych rodzajach patelni przez wzgląd na ich zastosowanie.

   Zdaje się jednak, iż materiał użyty do odlania patelni jest jej najistotniejszą cechą, tj. to ona będzie miała pierwszorzędne znaczenie w określaniu jakości całego produktu oraz jego najlepszych zastosowań. Wyróżnia się:

- patelnie stalowe
- patelnie żeliwne
- patelnie aluminiowe



Patelnie stalowe

   Patelnie ze stali, zazwyczaj nierdzewnej, cechują się bardzo wysoką trwałością i odpornością na zarysowania (nawet jeśli na patelni nie ma dodatkowej powłoki). Tak więc, bez żadnych obaw można na nich mieszać duszone czy smażone produkty nawet ostrymi przyrządami kuchennymi (jak chociażby widelec, którym możemy przy okazji z patelni podjadać...).

   Stalowe patelnie, w odróżnieniu od żeliwnych, można myć w zmywarce - jest to ich kolejna zaleta. Poza tym, dobrze trzymają ciepło. Niemniej, bardzo wolno się nagrzewaj.



Patelnie żeliwne

   Patelnie żeliwne są bardzo solidne i wytrzymałe. Powiedzieć można, trochę z przymrużeniem oka, że zniosą naprawdę wiele kuchennych eksperymentów.

   Warto wiedzieć, iż korzystanie z żeliwnych patelni jest w pełni bezpieczne, ponieważ do ich produkcji nie używa się żadnych niebezpiecznych dla zdrowia sztucznych substancji i procesów chemicznych. To najbardziej tradycyjne patelnie, technologia produkcji których jest zbliżona do tej stosowanej wiele lat temu, gdy o laboratoriach i fabrykach nikt nawet nie śnił.

   Patelnia żeliwna nagrzewa się bardzo długo (jeszcze dłużej niż wspomniana wcześniej patelnia stalowa), lecz robi to bardzo równomiernie. Gdy jest już nagrzana, bardzo dobrze trzyma ciepło. Patelnie żeliwne są niezwykle funkcjonalne. Mają jednak drobne wady. Po pierwsze - są stosunkowo drogie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bo za prawdziwą jakość trzeba niestety słono zapłacić. Pamiętajmy jednak, ze inwestycja w żeliwną patelnię, choć wizja kosztów, jakie trzeba będzie w związku z nią pokryć, może wydawać się dość przytłaczająca, to inwestycja na długie lata.

   Żeliwna patelnia, choć droga, to naprawdę dobry wybór dla wszystkich, którzy gotują dużo i wymagają od siebie i swoich dań bardzo wiele. Jeśli chcemy smażyć na patelni jajka i od czasu do czasu, kotlety czy frytki, wydawanie dużych pieniędzy na patelnię żeliwną nie ma wielkiego sensu.

   Pamiętajmy, że patelnie żeliwne charakteryzuje wrażliwość na zmiany temperatur - nie wolno schładzać ich zimnym strumieniem wody zaraz po zakończeniu smażenia. Poza tym, patelni żeliwnych pod żadnym pozorem nie myjemy w zmywarce. Te dwie niedogodności nie powinny jednak przysłonić płynących z korzystania z patelni żeliwnej korzyści.



Patelnie aluminiowe

   Aluminiowe patelnie wyróżnia szczególna popularność. Zawdzięczają ją prostocie użytkowania - nagrzewają się bardzo szybko i są lekkie - oraz stosunkowo niskiej cenie. Ta jednak nie bierze się znikąd...

   Niestety, tak szybko jak patelnie aluminiowe się nagrzewają, tak szybko ciepło tracą. Co więcej, są bardziej niż inne patelnie podatne na różnego rodzaju uszkodzenia (wgięcia, zarysowania itd.). Twierdzi się również, iż pod wpływem wysokich temperaturach patelnie aluminiowe wydzielają szkodliwe substancje, a te przedostają się do przygotowywanego właśnie na nich jedzenia. Zabezpieczyć przed tym mają powłoki teflonowe, którymi są pokrywane. Niemniej, teflon również nie jest niezniszczalny.

   Nie wszystkie patelnie aluminiowe nagrzewają się na kuchenkach indukcyjnych. Jeśli korzystamy właśnie z takiej kuchenki i planujemy zakup patelni z aluminium, sprawdźmy, czy konkretny stop, z którego jest wykonana, nadaje się do wykorzystywania w owych warunkach.



Inne materiały

   Patelnie żeliwne, stalowe i aluminiowe są najpopularniejsze, ale warto pamiętać, iż można spotkać także np. patelnie tytanowe czy miedziane.

   Patelnie tytanowe są wyjątkowo wytrzymałe i trudno je zarysować. Do smażenia na takich patelniach można wykorzystywać zdecydowanie mniej tłuszczu niż w przypadku pozostałych ich rodzajów. Tak więc, patelnie tytanowe są dobrym wyborem dla osób, które z różnych powodów, czy to zdrowotnych czy związanych z ich upodobaniami, ograniczają ilość tłuszczu w codziennej diecie. Patelnie tytanowe są jednak bardzo drogie.

   Patelnie miedziane łącza w sobie zalety patelni aluminiowych i żeliwnych. Nagrzewają się szybko porównywalnie do tych pierwszych, lecz trzymają ciepło jak te drugie. Dlatego właśnie często wykorzystywane są przez profesjonalnych kucharzy.



Powłoka patelni

   Powłoka patelni, czyli materiał pokrywający wewnętrzną jej część, ma bezpośredni kontakt z jedzeniem. Tak więc musi być wykonana z odpowiednio wybranego materiału, by korzystanie z niej było naprawdę bezpieczne, a smażenie - łatwe.

   Głównym zadaniem powłoki jest równomierne rozprowadzanie ciepła. Ważne jest również, by jedzenie do niej nie przywierało. Powłoki patelni mogą być:

- teflonowe
- ceramiczne
- tytanowe



Powłoki teflonowe

   Nad tym, czy teflon jest szkodliwy, toczyło się i toczy wiele debat. Okazuje się, że faktycznie pod wpływem wysokich temperatur wydziela on szkodliwe dla zdrowia substancje, lecz nie są one możliwe do osiągnięcia podczas normalnego, codziennego i domowego użytkowania patelni. Tym samym nie musimy martwić się o to, czy usmażone na patelni z teflonową powłoką śniadaniowe naleśniki nie zawierają aby przypadkiem toksycznych substancji.

   Teflon jest bardzo odporny na przywieranie, więc pozwala na wykorzystywanie do smażenia stosunkowo małych ilości tłuszczu. Niestety, charakteryzuje się taką właściwością jedynie wtedy, gdy nie jest porysowany, a na tego typu zniszczenia jest mało odporny. Tym samym o patelnię z powłoką teflonową musimy bardzo dbać. Jeśli będziemy jeść prosto z niej widelcem, nie posłuży nam zbyt długo.

   Należy pamiętać, że teflon jest polimerem opracowanym przez korporację DuPont Co., więc patelnie z prawdziwą teflonową powłoką powinny mieć na opakowaniu symbol zarejestrowanego  znaku towarowego "Teflon". Jeśli go nie mają, ich jakość nie będzie tak wysoka, jak się tego spodziewamy.



Powłoki ceramiczne

   Inną bardzo popularną powłoką, która zapobiega przywieraniu jedzenia do patelni, jest powłoka ceramiczna. Jest ona jednak, w przeciwieństwie do teflonowej, bardzo odporna na zarysowania. Patelnie z powłoką ceramiczną równomiernie się rozgrzewają.

   Powłoka ceramiczna jest wyjątkowo bezpieczna dla naszego zdrowia - nie wydziela szkodliwych substancji nawet w bardzo wysokich temperaturach. Pamiętajmy, iż nie wszystkie patelnie z powłoką ceramiczną będą nagrzewać się na kuchenkach indukcyjnych.



Powłoki tytanowe

   Powłoki tytanowe, tak jak i całe patelnie z tytanu, mają prawie same zalety: szybko się nagrzewają, jedzenie do nich nie przywiera, są odporne na zarysowania. Jedyną ich wadą jest bardzo wysoka cena (ceny oscylujące w okolicach tysiąca złotych za patelnię z tytanową powłoką to niestety norma).



Powłoki z innych materiałów

   Na rynku dostępne są także patelnie z innymi niż tytanowe, teflonowe czy ceramiczne powłokami. Zwykle są to patenty różnych korporacji, tak jak w przypadku teflonu. Ich nazwy brzmią dziwnie i tak naprawdę, wiele nam nie powiedzą. Warto więc kierować się podczas takiego zakupu renomą marki lub przed jego dokonaniem sprawdzić, np. w internecie, charakterystykę danej powłoki. Pamiętajmy, iż w przypadku niesprawdzonych technologii często ryzykujemy zdrowiem - powłoka ma przecież bezpośredni kontakt z jedzeniem, które spożywamy.



Zastosowania patelni - czyli jaka patelnia do czego

   Patelnie różnią się nie tylko materiałem, z jakiego są wykonane, ale też i wymiarami, formami czy grubościami ścianek. Aby dobrać odpowiednią patelnię, należy sprecyzować osobiste preferencje i odpowiedzieć na pytania: dla ilu osób przygotowuję posiłki? oraz jakie dania przyrządzam najczęściej? W każdym domu na pewno przyda się patelnia możliwie jak najbardziej uniwersalna, czyli taka, na której usmażymy mięso, naleśniki, jajka, udusimy warzywa czy uprażymy orzechy. W takim przypadku nawet jeśli gotujemy tylko dla siebie, warto mieć stosunkowo dużą patelnię, a nie tylko taką malutką, gdyż nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy jej kiedyś potrzebowali. Jeśli patelnia służy nam głównie do duszenia (warzyw, mięsa), kupmy taką, która ma wysokie ścianki. Niektóre patelnie naleśnikowe nie mają ich w ogóle - jeśli głównie na tego typu daniach nam zależy, wysokie ścianki nie są aż tak istotne. Patelnie do naleśników charakteryzuje to, że są płaskie i zazwyczaj lekkie.

   Na rynku znajdziemy również specjalne patelnie do smażenia jajek. Wykonywane są z najróżniejszych materiałów, choć zazwyczaj mają powłokę ceramiczną lub teflonową. Rozpoznamy je po (zwykle) czterech wtłoczeniach, które mają sprawić, iż z łatwością przyrządzimy jajka sadzone (wbijamy w nie jaja).

   Innym rodzajem patelni specjalnego przeznaczenia jest patelnia grillowa, która jak nazwa wskazuje doskonale nadaje się do przygotowywania grillowanych, lecz zdrowych posiłków. Dno tej patelni wyposażone jest w specjalne rowki, dzięki czemu można na niej smażyć bez tłuszczu lub na nieznacznej jego ilości. Wytapiający się z mięs tłuszcz, osiada na dnie i nie pozwala na to, by potrawa przywierała w trakcie smażenia. Patelnia grillowa bardzo dobrze sprawdzi się do przyrządzania np. filetów z kurczaka czy indyka, które bez dodatku tłuszczu będą mniej kaloryczne niż smażone na zwykłej patelni z płaskim dnem.

   Pochodzące z Chin patelnie typu wok są szczególnie cenione przez fanów kuchni orientalnej. Charakteryzują się bardzo wysokimi ściankami i zwężającym się do dołu profilem, dzięki czemu możemy na nich przygotowywać kilkuwarstwowe dania, tj. smażyć i dusić wiele produktów naraz (w dolnych warstwach układamy te, które wymagają najbardziej intensywnego smażenia, gdyż tam temperatura jest najwyższa). Smażenie na patelni wok gwarantuje krótki czas obróbki oraz soczystą i bogatą w składniki odżywcze potrawę.

   Patelnia do smażenia ryb charakteryzuje się grubym dnem, często w charakterystycznym kształcie elipsy, aby można było smażyć rybę w całości. Może być wyposażona w dno z rusztem - przypominającym dno patelni grillowej, by zapewnić niskokaloryczne grillowanie na niewielkiej ilości tłuszczu. Osoby które często spożywają ryby w postaci smażonej powinny zakupić taką właśnie patelnię, przeznaczoną tylko do przygotowywania tego typu posiłków. Dzięki temu inne smażone potrawy nie będą przesiąkać intensywnym zapachem wcześniej smażonych ryb.



Kwestia budżetu

   Jak widać, rynek patelni jest bardzo rozbudowany, a możliwości konfiguracji, jeżeli chodzi o różne materiały, z jakich są wykonywane, i ich zastosowania - bardzo rozległe. Ostatecznie, kwestią, która jest w dużej mierze czynnikiem warunkującym nasz wybór, jest budżet, jakim dysponujemy.

   Warto pamiętać, że poniżej 30 zł nie kupimy patelni, która zda egzamin w naszej kuchni (cóż, być może kilka razy, ale nie o to przecież chodzi). Za niektóre patelnie możemy za to zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. W warunkach domowych tych najdroższych można jednak do granic ich możliwości nie wyeksploatować. Zdaje się więc, iż inwestowanie w nie ma większego sensu. Wciąż jednak rozstrzał cenowy jest więc naprawdę wielki. Nie ma jednej recepty czy jednej zasady, trzymanie się której pozwoli nam na stwierdzenie, bez brania pod uwagę indywidualnych czynników, ile powinna kosztować dobra patelnia, z jakiego materiału powinna być wykonana itd. Wszystko zależy od tego, co najczęściej smażmy, jak często korzystamy (czy korzystać będziemy) z patelni, dla ilu osób przygotowujemy posiłki itd. Jeśli stwierdzimy, czego od patelni będziemy wymagać i na czym nam najbardziej zależy, pozostaje tylko znaleźć w przedstawionej wyżej charakterystyce taką patelnię, która wszystkie te oczekiwania spełnia i udać się do sklepu.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.50 Ocen: 16


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE