Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Savoir Vivre czyli, jak układać sztućce (i nie tylko) na stole?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Savoir Vivre czyli, jak układać sztućce (i nie tylko) na stole?


   Znajomość dobrych manier wpływa pozytywnie na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Przedstawiamy podstawowe zasady Savoir-vivre dotyczące układania sztućców na stole i posługiwania się nimi.

   Savoir-vivre dotyczy nie tylko nakrywania, podawania do stołu i jedzenia oraz picia. W szerszym znaczeniu jest związany również z wyglądem, prezencją i właściwym ubiorem oraz zachowania form towarzyskich, komunikacji i zachowania się w szczególnych sytuacjach. Savoir-vivre kształtuje się pod wpływem kultury, dlatego też różni się w zależności od regionu na świecie. Znajomość zasad, o których mowa jest jednym z podstawowych wyznaczników kultury osobistej człowieka. Warto poznać zasady zachowania się przy stole, aby w towarzystwie ważnych osób nie popełnić faux pas.





Dekorowanie stołu

   Obrus i serwetki powinny zostać dobrane do siebie pod względem koloru. Polecamy bordowe i granatowe nakrycia, które są bardzo eleganckie, a jednocześnie bardziej odporne na plamy w przeciwieństwie do tradycyjnych, białych obrusów. Białe obrusy są odpowiednie na uroczyste posiłki i ważne święta. Obrus powinien być wyprasowany i czysty. Obrus powinien zwisać równo z każdej strony stołu, nie mniej niż 20 centymetrów. Warto wybrać serwetę, która jest pokryta delikatną warstwą teflonu. Obrusy odporne na plamy są dostępne zarówno w jasnych odcieniach, jak i ciemnych barwach. Serwetki z materiału powinny być wyprasowane i czyste. Mniej kosztownym rozwiązaniem jest podanie gościom serwetek wykonanych z papieru. Serwetki można ustawić na talerzu, albo zwinąć w rulon i włożyć w pierścień.

   Kwiaty i świece są dopełnieniem dekoracji. Bukiety nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ utrudnią lub uniemożliwią nawiązanie kontaktu przez gości. Pływające kwiaty i świeczki są modnym sposobem dekorowania stołu. Do przezroczystej miski wypełnionej do połowy wodą należy włożyć kwiatowe kielichy, dobrze w tej roli sprawdzają się np. gerbery.



Ułożenie sztućców i naczyń

   Według podstawowej zasady należy układać sztućce w kolejności od zewnątrz do wewnątrz. W zależności od rodzaju podawanych dań po prawej stronie talerza powinny znajdować się kolejno nóż do dania głównego, nóż do ryb, nóż do zakąski, łyżeczki do kawy i herbaty, łyżka do zupy i widelec do owoców morza, natomiast po lewej stronie od talerza powinny się znaleźć: widelec do dania głównego, widelec do ryb i widelec do zakąsek. Łyżka i widelec powinny być ułożone grzbietem do dołu, natomiast nóż musi być skierowany w stronę talerza. Sztućce deserowe są umieszczane nad talerzem Widelczyk do ciast powinien być skierowany w prawo, zaś łyżeczka w lewo.

   Jeżeli wśród dań znajdują się sery, nad talerzem należy dodatkowo ułożyć specjalny nóż i widelczyk nad talerzem. Jeśli wśród dań znajdują się masło i bułki, po lewej stronie nakrycia powinny znaleźć się mały talerzyk na pieczywo i nóż do masła. Eleganckie nakrycie powinno być ułożone idealnie na środku, a sztućce w takiej samej odległości od krawędzi blatu. Między sąsiednimi nakryciami powinno być zachowane około 80 cm przestrzeni.

   Kompletne nakrycie składa się nie tylko z talerza i sztućców. Na stole powinno się znaleźć nawet do pięciu kieliszków ułożonych w określonej kolejności. Kieliszek do wody stoi najbliżej gościa. Drugim w kolejności jest kieliszek do szampana, następny kieliszek służy do podawania czerwonego wina, następnie stawia się kieliszek do białego wina i na końcu kieliszek do sherry.

Jak układać sztućce i naczynia na stole

Źródło zdjęcia: settingatable.com

   Warto dodać, że jeśli menu zawiera dania, po których zostają odpadki konieczny jest talerzyk lub miseczka na odpadki umieszczona skrajnie po lewej stronie. Potrzebne będzie również miejsce na miseczkę z wodą do obmycia rąk lub na tacę z ręcznikiem - umieszcza się je w pobliżu kieliszków, za sztućcami deserowymi, naprzeciwko talerzy.



O czym informuje ułożenie sztućców


   Jeśli jesteśmy w restauracji bądź też na imprezie z obsługą kelnerską to warto wiedzieć, że nakrycie służy do bezsłownego porozumiewania się z kelnerem. Jeżeli wyobrazimy sobie talerz jako tarczę zegara, wówczas szeroko rozstawiony nóż i widelec na godzinie piątej i siódmej oznaczają, że zrobiliśmy sobie przerwę w posiłku, ale jeszcze do niego wrócimy. Natomiast skrzyżowanie sztućców lub ułożenie ich czubkami do siebie na godzinie piątej i siódmej daje znak kelnerowi lub gospodarzowi, że prosimy o dokładkę. Sztućce ułożone równolegle na godzinie piątej oznaczają koniec posiłku i sygnał do zabrania talerza.



Warto wiedzieć, że:

→ dania na przyjęciu podajemy w kolejności następującej: przystawki zimne, przystawki gorące, zupy, dania rybne i mięsne, sery, deser, owoce, kawę i herbatę,
→ drób jemy nożem i widelcem. Tylko w niektórych okolicznościach możemy sobie pozwolić na trzymanie mięsa w dłoniach,
→ gotowanych ziemniaków nie kroimy, rozdrabniamy je na talerzu używając do tego widelca Noża używamy tylko do ziemniaków pieczonych oraz frytek,
→ łyżka do kawy i herbaty zawsze spoczywa na spodku, bez względu na to czy napój znajduje się w naczyniu, czy też nie,
→ spaghetti spożywamy trzymając w prawej dłoni widelec, na który nawijamy makaron, w lewej natomiast łyżkę, którą oddzielamy nawinięty makaron od reszty na talerzu,
→ nie używamy noża do zielonej sałaty podanej do obiadu. Należy ją rozdrabniać tylko za pomocą widelca,
→ jeśli przerywamy jedzenie zupy, łyżka pozostaje w talerzu; jeśli kończymy jej jedzenie, odkładamy łyżkę na talerzu, stanowiącym podstawę głębokiego talerza,
→ sosem polewamy jedynie mięso, a nie ziemniaki czy inne składniki drugiego dania obiadowego.
→ gdy chleb jest dodatkiem (na przykład do zupy), jemy go odłamując, a nie odgryzając kolejne kawałki,
→ cytrynę pokrojoną w ćwiartki lub ósemki możemy wziąć do ręki i wycisnąć z niej sok do spożywanego dania. Do cytryny podawanej w plasterkach używamy wyłącznie sztućców.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.47 Ocen: 30


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE