Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Skrzyp polny


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Skrzyp polny

Nazwa łacińska: Equisetum arvense

Nazwa angielska: Field horsetail, Oblivion horsetail, Common horsetail

Nazwa hiszpańska: Cola de caballo

Nazwa francuska: Prêle des champs

Nazwa niemiecka: Acker - schachtelhalm, Zinnkraut, Katzenwedel



Wiadomości ogólne i ciekawostki

Gdy ściśniemy skrzyp w dłoni wyda on charakterystyczny dźwięk przypominający skrzypienie lub chrzęsty. Stąd zapewne wywodzi się nazwa tej prastarej rośliny. Potomkowie tego zioła byli na ziemi jeszcze wtedy, gdy nie śniło jej się nawet, iż kiedyś na jej powierzchni będą żyć ludzie. Skrzyp pochodzi, aż z okresu dewońskiego. Jego przodkowie przypominali mocarne drzewa, które zasiedlając lądy tworzyły miejsce do życia dla prastarych stworzeń. Dziś skrzyp jest znacznie skromniejszy z wyglądu, jednak jego moc jest równie potężna jak dawniej. Jest ona głęboko ukryta w środku zioła. Przypominający do złudzenia miniaturową jodełkę - skrzyp polny swoim zdrowotnym zasięgiem obejmuje prawie całą Europę, Azję Północną, Afrykę i Amerykę Północną. Roślina ta występuje najczęściej przy drogach i rzekach. Spotkać ją można na łąkach, nieużytkach oraz między uprawami - gdzie jest traktowana jak chwast. Wiosną wyrastają najpierw pędy zarodnikowe z kłosem, a następnie pojawiają się interesujące zielarzy pędy płone. Ścina się je przez całe lato 10-15 cm nad ziemią. Do celów medycznych wybierać należy pędy zdrowe i bez rdzy. W medycynie ludowej skrzyp był cennym sprzymierzeńcem w walce z przewlekłymi zapaleniami oskrzeli lub używany był do pielęgnacji włosów w przypadku nadmiernego wypadania i ich osłabienia. Cyganie w dawnych czasach stosowali skrzyp jako skuteczny lek na padaczkę. Inne nazwy: jodełka, jedlinka, krzemionka, chwoszczka, chwoszczajka, przęsłka, prześlica, strzępeczka, skrzyp kartoflowy, koni ogon, koński ogon, koński ogon polny, świńskie orzechy, sosnka, kostka.





Surowce lecznicze

W leczeniu wykorzystuje się pędy płone skrzypu - zielone.



Substancje lecznicze

  • Krzemionka w postaci rozpuszczalnej, dobrze przyswajalnej
  • Flawonoidy
  • Saponiny
  • Garbniki
  • Sole mineralne


Działanie

  • Moczopędne
  • Poprawiające przemianę materii
  • Hamujące krwawienia
  • Regeneracyjne

Przetwory z tego ziela zwiększają wydalanie moczu, a co za tym idzie szkodliwych produktów przemiany materii. Działanie to jest bardzo silne. Skrzyp wpływa również na metabolizm kolagenu, przez co przyśpiesza gojenie się ran i złamań kości. Związki czynne zawarte w skrzypie zapobiegają odkładaniu się złogów w drogach moczowych oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają skłonność do krwawień i siniaków. Co jest ważne dla ludzi dbających o urodę skrzyp znany jest z tego, iż bardzo korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Ziele tej prastarej rośliny jest niezwykle cennym sprzymierzeńcem dla ludzi starszych. Opóźnia bowiem procesy starzenia. Jest też świetny dla kobiet karmiących i ludzi mających problemy z kośćmi. Poprawia bowiem mineralizację kośćca i wpływa na zwiększenie odporności. Jest też dobrym lekiem na obfite miesiączki.



Zastosowanie

  • Odwar z ziela - 2 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wody gotować 20-30 minut. Po przecedzeniu pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia.
  • Nalewka - 100 g suszonego ziela zalać 0,5 litrem spirytusu, odstawić na tydzień. Pić po 10-20 kropli na kieliszek wody.
  • Sok z ziela - rozdrobnienie ziela w sokowirówce - pić po 1 łyżeczce 2 razy dziennie.
  • Odwar do kąpieli - 100 g suszonego skrzypu zalać 3 litrami wody i gotować przez 20-30 minut. Przecedzić i wlać do wanny napełnionej do połowy wodą. Kąpiele takie polecane są w reumatyzmie i bólach korzonkowych.
  • Napar z ziela - 1 łyżka suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15-20 minut. Po przecedzeniu pić w 2-3 porcjach na dzień.


Przeciwwskazania

  • Choroby nerek



Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE