Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Tymianek właściwy


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Tymianek właściwy

Nazwa łacińska: Thymus vulgaris

Nazwa angielska: Thyme

Nazwa hiszpańska: Tomillo

Nazwa francuska: Thym commun, Thym cultivé, Farigoule

Nazwa niemiecka: Echter thymian, Römischer quendel, Römischer thymian



Wiadomości ogólne i ciekawostki

Tymianek pospolity jest drobną, rozgałęzioną krzewinką, pochodzącą z rejonu Basenu Morza Śródziemnego, gdzie po dziś dzień po skalistych pochyłościach rozchodzi się aromatyczny zapach tego leczniczego zioła. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu wytwarzając na szczytach pędów różowe, fioletowe lub białe kwiaty. Tymianek ma charakterystyczny, aromatyczny, przyjemny ale i ostry zapach tymolowy. Zaliczamy go do roślin wybitnie miododajnych, bardzo lubianych przez pracowite pszczoły.

W przydomowych ogródkach, lub w doniczkach na parapecie warto uprawiać tymianek jako roślinę jednoroczną. Tymianek suszymy rozłożony cienką warstwą, później wykruszamy oddzielając równocześnie zdrewniałe jego części. Susz najlepiej przechowywać w lnianych woreczkach.

Tymianek znany i ceniony jest od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie jego właściwości były wykorzystywane do balsamowania zwłok. Antyczni Grecy i Rzymianie korzystali zarówno z jego leczniczych, rytualnych jak i przyprawowych możliwości. Był symbolem odwagi, siły i niezwyciężonego ducha o czym świadczy jego nazwa rodzajowa "thymos" co oznacza silny lub męski. Często więc był składnikiem kadzideł, które zapalano podczas obrzędów, a średniowieczne damy, wyszywały swoim ukochanym gałązki tymianku na chustach i tunikach. W XI wieku zioło to dotarło również do Europy i było uprawiane przez mnichów. We Francji wino tymiankowe było uważane za niezwykle skuteczny lek na bóle głowy, na choroby piersi i płuc oraz jako remedium na schorzenia ze strony układu trawiennego. W dzisiejszych czasach tymianek jest popularny ze względu na swój zapach i smak oraz właściwości lecznicze - głównie wykrztuśnie i łagodzące. Inne nazwy: macierzanka włoska, macierzanka tymianek, macierzanka pospolita.



Surowce lecznicze

W leczeniu wykorzystuje się ziele tymianku.



Substancje lecznicze

  • Olejek eteryczny
  • Związek fenolowy - tymol
  • Kwasy organiczne - kwas kawowy
  • Garbniki
  • Sole mineralne
  • Goryczki
  • Witaminy z grupy B


Działanie

  • Poprawiające przemianę materii
  • Uspokajające
  • Łagodzące
  • Wykrztuśne

Przetwory z tego ziela pobudzają do lepszej pracy przewód pokarmowy, uspokajają system nerwowy oraz są znakomitym środkiem przeciwbakteryjnym i i wykrztuśnym. Tymianek niszczy bakterie rozmnażające się w układzie oddechowym podczas infekcji, przyczyniając się tym samym do leczenia chorób płuc, krtani i błon śluzowych gardła. Może być także stosowany do kąpieli odkażających. Używany zewnętrznie, jako opatrunek do niegojących się ran, działa przeciwzapalne, przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo. Wyciągi z tymianku wchodzą w skład środków wykrztuśnych. Często razem z podbiałem są składnikiem pastylek na ból gardła czy syropów. Olejek tymiankowy ma silne działanie odkażające dzięki zawartości wspomnianego już wcześniej nieocenionego tymolu. Posiada duże znaczenie jako środek o właściwościach antybiotycznych w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym (pasty do zębów, płyny do płukania ust).



Zastosowanie

  • Odwar z ziela - 2 łyżki suszonego ziela na 2 szklanki wrzątku, gotować 10-20 minut. Po przecedzeniu pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Na poprawę trawienia.
  • Odwar do kąpieli - 100 g suszonego ziela zalać 3 litrami wody i gotować przez 20-30 minut. Przecedzić i wlać do wanny napełnionej do połowy wodą.
  • Napar z ziela - 1 łyżka suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15-20 minut. Po przecedzeniu pić w 2-3 porcjach na dzień.
  • W kuchni wykorzystuje zarówno świeże jak i suszone zioło. Jest to przyprawa charakterystyczna dla kuchni francuskiej. Jest składnikiem wielu tradycyjnych, francuskich potraw oraz mieszanek ziół np. prowansalskich. Tymianek jest niezrównanym dodatkiem do tłustych potraw, zup, gęstych, zawiesistych sosów i mięs jak baranina czy wieprzowin oraz drób. Używa się go również do produkcji syropów i likierów. Doskonale poprawia trawienie oraz działa odkażająco na przewód pokarmowy.


Przeciwwskazania

Brak




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE