Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865


Kuchnia tajska


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Kuchnia tajska

   Tajlandia to miejsce bujnej roślinności, krystalicznej wody i uśmiechniętych ludzi. To kraj obfitujący w egzotyczne owoce i warzywa. Kuchnię tego regionu podzielić można na tradycyjną, wiejską oraz ekskluzywną, wyrafinowaną, królewską. Kuchnia królewska to dania podawane niegdyś tylko na dworze monarchy. Charakterystyczne dla tego trendu jest niezwykle skomplikowany sposób przyrządzania potraw i bardzo efektowny sposób dekorowania. Kucharze z zamiłowaniem wzbogacają dania w przepiękne rzeźby z owoców i warzyw, przez co potrawy nabierają cech kulinarnych dzieł sztuki. Tej niezwykłej sztuki dekorowania, w przeszłości strzegły damy dworu. Obecnie jednak, każdy szanujący się kucharz zna tajniki rzeźbienia owoców i warzyw. Im bowiem piękniej i bardziej efektownie potrafi tę sztukę uprawiać tym zwiększa się jego kucharski autorytet.




   Słynne i cenione szkoły gastronomiczne w Bangkoku przyciągają wielu studentów z całego świata. Tajscy mistrzowie sztuki kulinarnej przekazują im jednak tylko podstawy. Reszty, ambitni uczniowie muszą nauczyć się sami poprzez obserwację najlepszych i praktykę. Dzięki tej metodzie podawania wiedzy, tajska kuchnia otwiera przed przyszłymi kucharzami nieograniczone możliwości. Smakosze i miłośnicy tej kuchni, tym czasem określają ją jako niezwykle bogatą, różnorodną i zaskakującą.


   W dzisiejszych czasach, mieszkańcy podczas posiłków używają łyżki i widelca. Jednak tradycjonaliści nadal kultywują stary zwyczaj spożywania posiłku palcami. Być może ma to związek z tym, iż tak zajadane przysmaki smakują lepiej. Wspólne posiłki są niezmiernie ważne w kulturze Tajów. Są częścią tradycji, a każda uroczystość jest okazją do obfitych biesiad. W Tajlandii bardzo chętnie spożywa się posiłki na świeżym powietrzu, w bujnych, przesyconych wonią kwiatów ogrodach lub pawilonach. Na północy kraju w dobrym tonie jest zasiadanie na podwyższeniu wokół okrągłego uginającego się wprost pod bogactwem dań stołu. Podstawą jest ryż, który w tym kraju ma znaczenie religijne. Symbolizuje bowiem życie, bogactwo, zdrowie i szczęście. Nic dziwnego, że niemal każde tajskie święto wiąże się w jakiś sposób z misterium sadzenia lub zbierania tych drobnych ziarenek. Do posiłków podaje się długoziarnisty, biały ryż, który zanim zostanie ugotowany musi zostać wielokrotnie i dokładnie wypłukany. Solenie jest zabronione, gdyż spożywane z ryżem dodatki i sosy same w sobie są tak aromatyczne, pikantne i esencjonalne, że w zupełności wystarczą. Na tradycyjny posiłek Tajowie spożywają zazwyczaj zupę. Może to być wyśmienita zupa z wołowiny na ostro lub słodko kwaśna z dodatkiem chili i trawy cytrynowej. Nie mniej popularne są zupy na bazie owoców morza, kurczaka, ryżu, makaronu ryżowego czy mleczka kokosowego. Po zupie przychodzi czas na jedno lub dwa dania główne jak np. łosoś w aromatycznym czerwonym sosie curry. W skład tego sosu wchodzi chili, czosnek, kolendra, pasta krewetkowa, kumin i trawa cytrynowa. Jest więc to potrawa niezwykle wonna i smakowita. Najważniejszym elementem posiłku, oprócz świeżo ugotowanego ryżu są liczne przekąski. Największym przysmakiem są owoce morza podawane z grilla, smażone w głębokim tłuszczu, gotowane nadziewane bądź surowe w akompaniamencie licznych tajskich, ostrych przypraw i sosów. Często na stołach pojawiają się również warzywa z przyprawami i smakowite sałatki.


   Na deser Tajowie chętnie zajadają się owocami - przyprawionymi anyżem, imbirem, wodą różaną z dodatkiem cynamonu. Często w asyście ryżu jaśminowego. Najlepsze są soczyste, podawane na surowo. Doskonale ochładzają podniebienie po pikantnych daniach.


   Tajlandia jest rajem dla miłośników owoców. Występują tutaj tak egzotyczne przykłady, które nie mają nawet swoich odpowiedników w nazwach europejskich. Królem tajskich owoców jest durian. Królem - gdyż według filozofii konfucjańskiej jest on rodzaju męskiego i zawiera "męską" gorąca energię yang. Do "męskich" owoców zaliczają się również nasiona lotosu, imbir czy liczi. Durian jest owocem niezwykle kontrowersyjnym jest bowiem posiadaczem zadziwiająco brzydkiego zapachu. Jego fetor jest wyczuwalny już z kilkudziesięciu metrów, a w wielu miejscach w Tajlandii stoją porozwieszane tabliczki z napisami ("No durian allowed" - czyli zakaz wstępu z durianami) Opinie dotyczące tego owocu są różne. Niektórzy miłośnicy mawiają, iż cuchnie piekielnie, a niebiańsko smakuje. Inni porównują jego zapach do starych skarpet, zepsutych ryb i ścieków. Najlepiej przekonać się więc osobiście. Mimo swojej oryginalności owoc ten jest bezapelacyjnym królem. Jednak czym byłby król bez królowej wiedzą nie tylko miłośnicy szachów. Tajowie uważają, iż jest nią mangostan - owoc praktycznie nieznany w Europie. Mangostan napełniony jest "żeńską" chłodzącą energią yin. Do "żeńskich" owoców zaliczany jest również ogórek, arbuz i pomidor. Mangostan ma okrągłe purpurowe, drobne jagody. W środku skrywa biały miąższ o smaku zbliżonym do pomarańczy, brzoskwini i ananasa. Król i królowa jak to monarchowie są kapryśni. Preferują wyłącznie klimat równikowy i nie przepadają za podróżami. Z innych owoców najlepiej raczyć się bananami - jest ich tu ponad 20 rodzajów, kokosami, granatami, soczystym pomelo czy cudnymi karambolami. Z jeszcze bardziej egzotycznych owoców można skosztować rambutany, gujawy, jabłka cukrowego czy longany. Jednak trudno o nich pisać. Najlepiej skosztować samemu i wyrobić własną opinię.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.50 Ocen: 2

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE