Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Cholesterol


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |  

powrót

Olej lniany a cholesterol

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


ultrafiolka napisał/a:

gdzie można kupić olej lniany? zy to musi być jakiś eko sklep?


Najlepiej bezpośrednio kupować od producenta poprzez ich sklep firmowy lub internetowy. Olej lniany jest bardzo wrażliwy na temperatury dlatego lepiej unikać pośredników sprzedaży, apteki itd. Producenci oleju to np:

sklep.iwnirz.pl/go/_info/?user_id=430&lang=pl
oleofarm.eu/dieta-dr-budwig/11-olej-lniany-budwigowy.html
zlotopolskie.pl/sklep/Olej-Lniany,500.html
sklep.biooil.com.pl/pl/p/OLEJ-LNIANY-tloczony-na-zimno-05-L/76

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120

Bondini napisał/a:

cytat:

To nie jest prawda - w olejach rafinowanych usuwane są szkodliwe substancje środowiskowe, ale różnice w "tych dobrych" składnikach są niewielkie. Rzeczywiście, w rafinowanym jest ich mniej, ale nie na tyle, żeby mówić, że są bezwartościowe!


Chyba za bardzo wiesz jak wytwarza się oleje rafinowane i co w procesie rafinacji do nich się dodaje i co w nich pozostaje. W żadnym wypadku nie można ich porównać do zimnotłoczonych ! Zachęcam do zapoznania się z materiałami:

www.uwm.edu.pl/kpichsr/ftp/TPR.pdf
www.foodancer.com/?p=586

Upierać się będę - z tego co czytałam i słyszałam od ekspertów w olejach rafinowanych jest prawie tyle samo omega 3 co w oleju tłoczonym na zimno.

Elizka26




Dołączyła: 30.07.2012
Posty: 36

a ja będę zawsze uważać że olej lniany z tych tłoczonych na zimno to jest dla zdrowia rewelacja - to się po prostu czuje po dłuższym stosowaniu takiego oleju - w końcu porpawę na zdrowiu czy tą szczególną moc jaką dają kwasy Omega 3 to się nie czuje po 1 butelce...
Osobiście polecam ten olej lniany (używam dlugo, jestem zadowolona no i się fajniej po nim czuje niż jak po pichceniu na zwykłym oleju)
Lubię wiedzieć, co jem:)

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120

Elizka26 napisał/a:

a ja będę zawsze uważać że olej lniany z tych tłoczonych na zimno to jest dla zdrowia rewelacja - to się po prostu czuje po dłuższym stosowaniu takiego oleju - w końcu porpawę na zdrowiu czy tą szczególną moc jaką dają kwasy Omega 3 to się nie czuje po 1 butelce...
Osobiście polecam ten olej lniany (używam dlugo, jestem zadowolona no i się fajniej po nim czuje niż jak po pichceniu na zwykłym oleju)

wspominałam już chyba gdzieś o tym - omega-3 są ważne i należy je dostarczać organizmowi, ale 2 łyżki oleju rzepakowego pokrywają dzienne zapotrzebowanie. A trzeba pamiętać, że omega-3 tak jak i wszystko inne można przedawkować, więc zbyt duże spożycie oleju lnianego może wpłynąć zupełnie odwrotnie na nasze zdrowie. Objawy przedawkowania to krwawienie z nosa lub dziąseł, nudności, nieprzyjemny posmak w ustach.

juras




Skąd: Wałcz
Dołączył: 17.11.2009
Posty: 19

Przepisy: 7


politia napisał/a:

A trzeba pamiętać, że omega-3 tak jak i wszystko inne można przedawkować


Pierwsze słyszę. Ludzie cały czas przedawkowują omega 6 i mają totalny niedobór omega 3 ! Żeby przedawkować to trzeba pić dziennie chyba kilka litrów oleju lnianego, zresztą nigdzie nie spotkałem tabel dla omega 3 podającymi wartości mogące powodować przedawkowanie.

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120

juras napisał/a:

cytat:

A trzeba pamiętać, że omega-3 tak jak i wszystko inne można przedawkować


Pierwsze słyszę. Ludzie cały czas przedawkowują omega 6 i mają totalny niedobór omega 3 ! Żeby przedawkować to trzeba pić dziennie chyba kilka litrów oleju lnianego, zresztą nigdzie nie spotkałem tabel dla omega 3 podającymi wartości mogące powodować przedawkowanie.


Nie dziwię się, że pierwsze słyszysz, bo przedawkowanie podczas normalnego odżywiania jest chyba wręcz niemożliwe. Niemniej jednak ostrzegam, bo problem istnieje. Nie powiem niestety o jakiej ilości mowa, bo nie wiem. Nie twierdzę, że olej lniany jest zły, uważam tylko, że nie ma potrzeby spożywać go w dużej ilości - 2 łyżki oleju rzepakowego i tak są w stanie pokryć zapotrzebowanie na omega-3 dorosłego człowieka.

Elizka26




Dołączyła: 30.07.2012
Posty: 36


ja prawie w ogóle olejów nie uzywam, a jeśli już to roślinne własnie
Lubię wiedzieć, co jem:)

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120


Elizka a są oleje zwierzęce? ;) Źle że nie używasz ich prawie wcale, bo tłuszcze są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez tłuszczu witaminy A,D,E i K się nie przyswajają...

dylsien




Ostrzeżenia: 1
Dołączyła: 06.06.2013
Posty: 17

Ja kupuję olej rzepakowy. Jest smaczny i zdrowy.

Ostrzeżenie od Rokl: Linki reklamowe


politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120


dylsien - najzdrowszy. ma najlepszy skład tłuszczowy.

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |