Dzisiaj jest: Piątek, 19.04.2024 Imieniny: Adolfa i Tymona



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywności


  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |  

powrót

Niedobór Magnezu

serwatka




Dołączyła: 07.04.2014
Posty: 5


Jeśli nie są to jakieś duże niedobory to pewnie :) Akurat ja uwielbiam i czekoladę i kakao, ale jak byłam na diecie to pojawiły się skurcze itp. i wtedy suplementowałam magnez. Takie niestety skutki diety... Teraz rozsądnie, ale wcinam i czekoladę i popijam kawę i kakao - często nawet jedno mieszam z drugim <3 

Tanita




Dołączyła: 23.01.2014
Posty: 8


Nic nowego ja od dawna do kawy dodaję kakao MixFix, ono jest z dodatkiem magnezu - i smakuje świetnie ;-) 

Ania4562




Skąd: Szczecin
Dołączyła: 15.10.2013
Posty: 6

Ja piłam dużo kawy i bolała mnie głowa i ogólnie się źle czułam, ale jak biore magnez to od razu mi lepiej:)

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

1. Zbyt mała podaż w pożywieniu. Polskie gleby, w 60% kwaśne, są stosunkowo ubogie w magnez wypierany w nich w dodatku stopniowo przez szkodliwy glin (aluminium), do tego dołącza się coraz większe stężenie zmniejszających zawartość magnezu w tkankach roślin i zwierząt pierwiastków toksycznych zawartych w glebie takich jak ołów, rtęć

2. Wysokie poziomy ołowiu z powodu rosnącego skażenia wody, żywności i powietrza. Powodują objawy łagodnej (aczkolwiek przewlekłej) ołowicy, która – jak alarmuje PTM – przestała być chorobą zawodową. Oblicza się, iż mamy kilkaset razy więcej ołowiu w organizmie niż nasi przodkowie jeszcze 100 lat temu. Przy wysokich poziomach ołowiu spada w osoczu ilość magnezu.

olow

3. Zbyt mała podaż produktów roślinnych w stanie surowym, gdzie magnez występuje w stanie niezmienionym, a zbyt duża podaż pokarmów gotowanych, w których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji chemicznych prowadzących do powstania trudno rozpuszczalnych związków magnezu, przyswajanych przez ustrój źle lub prawie wcale.

gotowane i surowe_p1

4. Zbyt duże spożycie wypłukujących magnez z ustroju napojów: kawy, herbaty, napojów gazowanych buforowanych kwasem fosforowym (napoje typu cola czy energetyzujące) jak również spożywanie alkoholu czy środków odurzających. Jeśli to co spożywamy zawiera jeszcze dodatkowo sacharozę (co najczęściej ma miejsce), to tym większe są straty drogocennego magnezu.

kawa red bul coca cola

5. Tradycyjna dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, zabielacze do kawy, lody itd.), tworzących z magnezem trwałe związki chemiczne uniemożliwiające jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu.

produkty mięsne

6. Nacisk kładziony przez lekarzy, dietetyków i mass media na podaż wapnia. Wapń jest antagonistą magnezu. Zbyt duża ilość wapnia w pożywieniu nie tylko powoduje niekorzystny bilans magnezu, ale także sprzyja powstawaniu zwapnień w organizmie.

nabiał

7. Nacisk kładziony przez lekarzy, dietetyków i mass media na podaż białka. Duża podaż białek zwiększa natomiast zapotrzebowanie organizmu na magnez.

białka zwierzęce

cofnąć się by wziąć rozbieg

Daniela




Ostrzeżenia: 1
Dołączył: 18.08.2014
Posty: 42


warto poczytać w jakich potrawach jest magnez i po nie sięgać:) Na pewno będzie to kakao, czekolada, sezam

klarun




Dołączył: 19.08.2014
Posty: 66


napisał/a:

 

 Ja na pewno mogę jeszcze dodać banany


edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Niedobór magnezu jest zjawiskiem powszechnym, które dotyczy 30-60% populacji w Polsce. 
Magnez należy do pierwiastków słabo przyswajalnych. Z ogólnej ilości zawartej w pokarmach wchłania się w granicach od 15 do 40% w zależności od zapotrzebowania, jakości produktów, stanu błony śluzowej jelita cienkiego.

Produkty, które spożywamy są coraz uboższe w magnez.Sprzyja temu jego niska zawartość w glebie spowodowana stosowaniem sztucznych nawozów, proces oczyszczania, gotowania i konserwowania żywności. Uboga w magnez jest także „miękka woda”, którą zazwyczaj pijemy.WCHŁANIANIE magnezu ogranicza też dieta bogata w tłuszcz i białka oraz fosforany, a także stres, kuracje odchudzających i wiele leków m.in. antybiotyki, leki uspokajające i antykoncepcyjne.

cofnąć się by wziąć rozbieg

MissOlgu




Skąd: Warszawa
Dołączyła: 17.09.2014
Posty: 11


Co do dawki, to nie jest aż tak istotna ilośc, ponieważ wiele suplementów diety wchłania się tylko w około 10 %. Lepiej wchłaniającym sie magnezem jest magnez chelatowany, takiego na naszym rynku jest bardzo duzo ;) no a jak mozesz to gorzka czekolada :)

klarun




Dołączył: 19.08.2014
Posty: 66


Ja suplementuję. Za dużo kawy piję, żeby działać inaczej

GalMonica




Dołączyła: 31.10.2014
Posty: 13


W dzisiejszych czasach, z tego co zauważyłam, niedobór magnezu jest dość powszechny. Według mnie warto najpierw przyjrzeć się swojej diecie, spożywanym napojom, czy znajdują się w niej produkty bogate w magnez - a dopiero potem sięgnąć po suplementy, które niestety przy współczesnym trybie życia czasem bywają nieuniknione.
Air Optix - moje ulubione soczewki!

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |