Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Czy yerba mate naprawdę jest taka zdrowa?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Czy yerba mate naprawdę jest taka zdrowa?


   Popularność yerby w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat do tego stopnia, że sprzedaje się ją nawet jak zwykłą herbatę "w torebkach".  Najlepszy jest jednak napar zaparzany i podawany w tykwie.

   Zanim jednak sięgniesz po yerbę i zachwycisz się właściwościami tej niezwykłej rośliny, sprawdź, czy nie istnieją przeciwwskazania do spożywania jej. Nie można odmówić yerbie zdrowotności, ale w wielu przypadkach może okazać się ona szkodliwa dla naszego zdrowia.





Czym właściwie jest yerba mate?

   To napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, tradycyjnie spożywany m.in. w Paragwaju, Argentynie, Urugwaju czy Brazylii, a dziś jest już znany na całym świecie. Po yerbę sięgają więc nie tylko tubylcy - do zagranicznych krajów sprowadza się mnóstwo różnych gatunków yerby, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Standardowy napar ma dość specyficzny smak i jest gorzki, ale na rynku pojawiają się też łagodniejsze odmiany, dobre dla osób początkujących.

   Yerba swoją popularność zawdzięcza właściwościom pobudzającym. Często pisze się o niej jako o alternatywie dla kawy. Yerba również zawiera kofeinę, ale działa inaczej niż kawa. Po wypiciu kawy przez pewien czas czujemy pobudzenie, ale wraz z kolejnymi godzinami nasz poziom energii spada. Yerba działa inaczej; jest bardziej jak herbata, dlatego można ją sączyć przez cały dzień i utrzymywać energię na wysokim poziomie. Kofeinę zawartą w yerbie nazywa się mateiną. Jej spożywanie jest nieco zdrowsze dla organizmu, ponieważ nie obciąża układu pokarmowego (a zwłaszcza wątroby), a ponadto od mateiny nie można się uzależnić.



Yerba mate a nowotwory

   W ostatnich latach pojawia się coraz więcej badań wskazujących na zależność między piciem yerba mate, a zwiększoną zachorowalnością na raka przełyku. Trzeba jednak sprostować kilka faktów. Po pierwsze, na powstanie raka przełyku wpływ ma temperatura. Gdy przez gardło ciągle przechodzą gorące napoje, to uszkadzamy śluzówkę, co prowadzi do tego, że wszelkie drobnoustroje z łatwością mogą wniknąć do naszego ciała. Wówczas picie yerby faktycznie może nam szkodzić, bo przez śluzówkę możemy dostarczyć do ciała również te mniej pożądane związki. Rozwiązaniem jest więc picie yerby letniej lub chłodnej.

   Dużo mówi się również o związkach, które wykryto w yerbie, czyli tzw. WWA. Są to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które można znaleźć także w tytoniu i w powietrzu zatrutym spalinami. Badania pokazują, że WWA mogą sprzyjać zwiększonej zachorowalności na raka. Jak to jest więc ze zdrowotnością yerby mate? Okazuje się, że spożywanie chłodnego naparu uniemożliwia niepożądane działanie WWA, ale mimo wszystko powinniśmy ostrożnie stosować yerbę. Powinny na nią uważać zwłaszcza osoby z różnymi dolegliwościami, np. z chorobą wrzodową żołądka czy też osoby z osłabioną wątrobą. Każda "słabość" organizmu sprzyja przedostawaniu się niebezpiecznych substancji, które stosowane przez dłuższy okres czasu mogą nam zwyczajnie zaszkodzić. Lepiej nie pić również yerby po spożywaniu alkoholu - organizm musi się zregenerować, a więc wątroba potrzebuje więcej czasu, co też może wpływać na szybsze wchłanianie substancji typu WWA do naszego organizmu.

   Nie powinno się spożywać yerby równocześnie z innymi używkami. Jeśli regularnie pijesz alkohol i palisz papierosy, zrezygnuj z naparu z ostrokrzewu. Twój organizm jest osłabiony i również inne części ciała są narażone na wystąpienie raka. Badania pokazują, że jednocześnie picie yerby i palenie tytoniu może prowadzić do wystąpienia raka pęcherza.



Yerba mate a ciąża i karmienie piersią

   Ostrożność przy spożywaniu yerba mate zaleca się też kobietom ciężarnym i karmiącym piersią. Choć zawartość kofeiny w yerbie jest stosunkowo niska, to jednak regularne picie naparu może sprzyjać pobudzeniu dziecka. Warto więc ograniczyć yerbę przynajmniej częściowo, a ewentualne dawki spożywane w ciągu dnia konsultować z lekarzem.



Pić czy nie pić?

   W przypadku yerby najważniejsza jest metoda parzenia i temperatura naparu. Jeśli będziemy spożywać yerbę zgodnie z zaleceniami i unikać picia jej w okresach osłabienia organizmu, z pewnością przyniesie wiele korzyści naszemu organizmowi. Yerba nie tylko pobudza do działania, ale też sprzyja oczyszczaniu organizmu, zwiększa odporność i dostarcza ciału wielu cennych witamin i minerałów. Z drugiej strony jednak jest ona dobra tylko dla osób zdrowych - u chorych może wywołać jeszcze więcej szkód. Warto o tym pamiętać.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 3.40 Ocen: 15


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE