Dzisiaj jest: Czwartek, 18.04.2024 Imieniny: Bogusławy i Bogumiły



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Jak radzić sobie ze wzdętym brzuchem?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Jak radzić sobie ze wzdętym brzuchem?


   Wzdęty brzuch potrafi przysporzyć sporo problemów. Nie tylko powoduje ucisk, przez co noszenie ubrań staje się mniej komfortowe, ale też wiążę się z przelewaniem w jelitach, głośnym burczeniem i uporczywym bólem. Istnieją naturalne sposoby na radzenie sobie z wzdętym brzuchem. Warto też przyjrzeć się temu, co jemy - czasem okazuje się, że wzdęciem jest efektem nietolerancji konkretnego produktu, na przykład gruszek czy mleka.





Kiedy brzuch może być wzdęty i czy to normalne?

   Kobiety mogą zaobserwować wzdęcie brzucha kilka dni przed spodziewaną menstruacją. Jest to charakterystyczny element zespołu napięcia przedmiesiączkowego, któremu może też towarzyszyć ból brzucha i obniżenie samopoczucia. Na tego typu wzdęcia może pomóc picie odpowiedniej ilości wody (aby organizm dodatkowo nie magazynował jej w organizmie) i lekkie ćwiczenia, ewentualnie ciepły termofor ułożony na podbrzuszu.

   Wzdęcie brzucha może się także pojawić się wskutek przejedzenia. Większość ludzi nie ma tak płaskiego brzucha, jak sugerują wizerunki przedstawione w kolorowych gazetach. Organizm różnie reaguje na otrzymywane posiłki i może się zdarzyć, że zaczniemy być wzdęci nawet po zwykłym obiedzie. W takiej sytuacji może pomóc napar z mięty i rumianku.

   Szczególnie wzdymają posiłki bogate w rośliny strączkowe (fasola, groch), a także niektóre owoce (gruszki, jabłka, winogrona). Niektórzy wzdęciami reagują też na tłusto-węglowodanowe pokarmy, na przykład na frytki czy pączki.



Co pomaga na wzdęty brzuch?

   Herbata miętowa i rumiankowa. Mięta łagodzi problemy trawienne - usprawnia pracę jelit, a dodatkowo działa wiatropędnie, dzięki czemu szybciej usuwa wzdęcia. Rumianek z kolei działa rozkurczowo i łagodzi nieprzyjemne bóle brzucha. Warto przyrządzić napar z mięty i rumianku za każdym razem, gdy męczą nas wzdęcia.

   Koper włoski poleca się już nawet niemowlętom. To roślina, która wpływa na pobudzenie wydzielania soku żołądkowego, dzięki czemu poprawia trawienie. Ponadto koper polepsza pracę jelit i łagodzi zbyt dużą fermentację zachodzącą w przewodzie pokarmowym.

   Szałwia nie tylko ułatwia trawienie i zmniejsza uczucie ciężkości w żołądku, ale też obniża poziom cukru we krwi po spożyciu niektórych potraw, co jest cenną informacją dla osób, które muszą stale kontrolować glukozę. Jednocześnie szałwia może też wpływać na zwiększenie apetytu.

   Siemię lniane można stosować na wiele sposobów. Świetnie działa na włosy i skórę, nadaje się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego (na przykład jako maseczka na włosy). Z drugiej strony siemię jest również bogate w błonnik, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Dodatkowo śluz zawarty w siemieniu lnianym chroni śluzówkę jelit, co zmniejsza szansę na problemy trawienne. Ponadto śluz chroni jelito przed działaniem szkodliwych toksyn i przyspiesza usuwanie resztek z przewodu pokarmowego. Regularne spożywanie siemienia lnianego dostarcza też organizmowi odpowiednich dawek licznych minerałów i witamin z grupy B.

   Imbir to kolejna roślina o szerokim spektrum działania. Sprawdza się nie tylko przy przeziębieniach i infekcjach, ale także przy wzdęciach. Imbir poprawia trawienie - mały kawałek korzenia można ssać bezpośrednio po posiłku lub zetrzeć na tarce, ugotować i dodać do herbaty. Co ciekawe, imbir pomaga również na mdłości.

   Regularna aktywność fizyczna. Codzienny ruch przyspiesza metabolizm i poprawia przemianę materii. Warto sięgać przede wszystkim po treningi kardio; ćwiczenia na brzuch nie wpłyną znacząco na zmianę wyglądu bez treningu wytrzymałościowego, ale warto je wykonywać dodatkowo 2 razy w tygodniu żeby wzmocnić mięśnie brzucha.



Wzdęcia - z czego zrezygnować?

   Postaraj się ograniczyć tłusto-węglowodanowe, smażone potrawy. Im tłustszy posiłek, tym bardziej ciężkostrawny. W efekcie przez kilka godzin możesz męczyć się z nieprzyjemnym przelewaniem i wzdęciami. Postaraj się gotować na parze lub piec w piekarniku.

   Odstaw na jakiś czas nabiał. Wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy, a wzdęcia po zjedzeniu nabiału to niepokojący sygnał. Zrezygnuj na jakiś czas z produktów zawierających mleko i obserwuj organizm. Jeśli nastąpi poprawa, to prawdopodobnie będziesz musiał wykluczyć produkty mleczne ze swojej diety. Jeśli nie, to wzdęcia może powodować inny element twojej diety.

   Poza nabiałem warto też wyeliminować z diety warzywa krzyżowe, które mogą powodować wzdęcia (kapusta, brukselka, brokuły). Eliminacja powinna przebiegać stopniowo - jeśli ograniczysz wszystkie produkty jednocześnie, nie dowiesz się, co konkretnie powoduje wzdęcia.

   Pij odpowiednią ilość wody. Gdy dostarczasz zbyt mało wody, organizm zaczyna ją magazynować, by nie doprowadzić do odwodnienia. Efektem tego może być puchnięcie organizmu.

   Postaraj się też jeść wolno i zrezygnować z gumy do żucia. Przy szybkim jedzeniu i żuciu łykamy dodatkowe partie powietrza, które osadzają się w brzuchu i mogą powodować wzdęcia.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.75 Ocen: 4


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE