Dzisiaj jest: Wtorek, 19.03.2024 Imieniny: Józefa i Bogdana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Kompulsywne objadanie się. Jakie są objawy? Jak rozwiązać problem?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Kompulsywne objadanie się. Jakie są objawy? Jak rozwiązać problem?


   Kompulsywne objadanie się należy do grona zaburzeń odżywiania, podobnie jak anoreksja i bulimia. Należy do grona uzależnień związanych z jedzeniem.

   Kompulsywne objadanie się polega na występowaniu okresowych napadów o podłożu emocjonalnym. Zaburzenie jest związane z tymczasową utrat kontroli nad ilością spożywanego pokarmu oraz z szybszym tempem jedzenia. Pożywienie jest spożywane do chwili pojawienia się objawów przejedzenia. Osoba cierpiąca na kompulsywne objadanie się zwykle spożywa posiłki w samotności i ukryciu, czemu stale towarzyszy uczucie wstydu i poczucie winy.





Podłoże zaburzeń

   Kompulsywne objadanie się posiada podłoże psychologiczne, podobnie jak każde inne zaburzenie odżywiania. Osoba chorująca na przedstawione wyżej uzależnienie próbuje radzić sobie z problemami poprzez spożywanie ulubionych przysmaków. Jedzenie jest przez nią traktowane jak środek służący do tłumienia silnych emocjo towarzyszących jej w codziennym życiu. Jedząc rozładowuje napięcie i stres. Nieprawidłowy nawyk prowadzi to tego, że w razie pojawienia się stanu podwyższonego napięcia bądź lęku, automatycznie sięga się po jedzenie zbyt dużych ilości pokarmu. Pożywienie umożliwia uciec od nieprzyjemnych emocji i przeżyć. Kompulsywne objadanie się niesie za sobą bardzo przykre następstwa. Głównym skutkiem zaburzenia jest nadwaga i otyłość oraz związane z nimi problemy ze zdrowiem.



Objawy kompulsywnego objadania się

   Symptomy kompulsywnego objadania się są w pewnej mierze podobne do objawów bulimii. Niemniej osoby cierpiące na kompulsywne obżarstw nie przeczyszczają organizmu po napadzie. Kolejnym objawem jest spożywanie dużej ilości pokarmu o wysokiej zawartości kalorii. Osoba cierpiąca na kompulsywne objadanie się przybiera na wadze, odczuwa stały brak energii, znużenie i zmęczenie. Chory nie potrafi wyrażać własnych emocji, dlatego strach, złość, czy też zdenerwowanie są tłumione za pomocą jedzenia. Osoba cierpiąca na kompulsywne objadanie się próbuje zapanować nad nawykiem. Nieudane próby są przyczyną odczuwania poczucia winy. Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się często stosują różne diety z obawy przed przytyciem. Chory stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego i zaprzestaje jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Stopniowo przybiera na wadze, co prowadzi do coraz większego zaabsorbowania problemami związanymi z jedzeniem i własnym wyglądem. Zły stan psychiczny chorego pogłębia się. Osoba cierpiąca na kompulsywne objadanie się spożywa pokarm nawet wtedy, gdy nie odczuwa głodu. Jedzenie jest kontynuowane pomimo wystąpienia nieprzyjemnych fizycznych dolegliwości, np. mdłości, zgagi, bólu brzucha. Chory darzy jedzenie dużym zainteresowaniem i nie ma kontroli nad spożywanymi produktami. Bardzo często podjada między posiłkami i w nocy. Epizody przejadania się są utrzymywane w sekrecie przed innymi. Po napadzie pojawia się depresyjny nastrój i wyrzuty sumienia.



Grupa ryzyka

   Niektóre osoby są bardziej podatne na zachorowanie w porównaniu z innymi. Dzieci nagradzane słodyczami lub otrzymujące smakołyki na pocieszenie wynoszą z rodzinnego domu niebezpieczny nawyk. Spożywanie pokarmu jest dla nich związane z wyrażaniem emocji. Niebezpieczne jest też przywiązywanie nadmiernej wagi do jedzenia, np. przekarmianie dziecka. Przejadanie się w celu uzewnętrznienia wewnętrznych konfliktów jest zachowaniem, które można zaobserwować już u najmłodszych. Dzieci zastępują niezaspokojone potrzeby emocjonalne jedzeniem. Jeżeli rodzice nie zareagują w porę, nieprawidłowe zachowania mogą przekształcić się w niebezpieczny nawyk. Osoby dorosłe zmagające się z problemem otyłości spowodowanej kompulsywnym objadaniem się są w nieco innym stanie. W ich przypadku zaburzenie ma charakter nerwicowy. Jedzenie jest ucieczką od lęku i stresu. Smakołyki pełnią rolę nagrody w razie niepowodzeń oraz pocieszyciela, a nawet substytutu miłości. Osoby posiadające niską samoocenę oraz niepotrafiące radzić sobie ze stresem są szczególnie narażone na opisywane zaburzenie.



Sposób leczenia

   Leczenie kompulsywnego objadania się może przybrać różne formy. Najczęściej stosuje się psychoterapię połączoną z opieką dietetyka klinicznego. Celem terapii jest odzyskanie kontroli nad nawykami odżywiania oraz zrozumienie mechanizmu uzależnienia. W miarę upływu czasu pacjent odzyskuje świadomość własnych emocji i potrzeb. Terapia opiera się na regularnych rozmowach z psychoterapeutą i często trwa nawet przez wiele lat. W przypadku kompulsywnego objadania się można zastosować leczenie indywidualne i w grupie wsparcia. Terapia zaburzeń odżywiania zwykle jest skoncentrowana na relacjach osoby chorej z rodziną, jego emocjach i wzorach zachowań. Jednocześnie należy wprowadzić zbilansowaną dietę połączoną z ćwiczeniami oraz rozpocząć edukacje żywieniową. Nie wolno przerwać leczenia, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu do dawnych nawyków żywieniowych. Osoba uzależniona od jedzenia może chorować na depresję. Wtedy terapia jest uzupełniona stosowaniem antydepresantów.



Droga do sukcesu

   Kompulsywne objadanie się może zostać skutecznie wyleczone, niemniej chory powinien pamiętać, że terapia jest długotrwałym procesem. Podstawą jest zdrowe odżywianie i korzystanie z pomocy psychoterapeuty. Osoba cierpiąca na uzależnienie od jedzenia powinna prowadzić dziennik, w którym będzie notować wszystkie zjedzone produkty. Posiłek należy jeść na siedząco, zawsze w tym samym miejscu i w bardzo wolnym tempie. Warto stosować mniejsze talerze, aby małe porcje optycznie wyglądały na większe. Nie wolno dokładać sobie dodatkowych porcji i kupować niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów zawierających dużo kalorii. Bardzo ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń oraz ważenie się raz w tygodniu. W kuchni powinno się przebywać tylko w celu przygotowania posiłków. Osoba cierpiąca na kompulsywne objadanie się powinna znaleźć nowe sposoby na wyrażanie negatywnych emocji oraz nagradzania się. Podstawą sukcesu jest zachowanie cierpliwości i samodyscypliny we wdrażaniu zdrowych nawyków żywieniowych.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.67 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE