Kumulacja tkanki tłuszczowej jest powodowana przez wiele czynników. Wpływ niektórych można ograniczyć poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Dużą rolę w procesie gromadzenia się tłuszczu w organizmie mogą odgrywać ksenoestrogeny.
Jak działają ksenoestrogeny?
Ksenoestrogeny są związkami chemicznymi obecnymi min. w plastikowych butelkach, puszkach i detergentach. Związki te oddziałują na układ hormonalny, podobnie jak estrogeny. W organizmie ludzkim ksenoestrogeny wykazują aktywność podobną do niektórych żeńskich hormonów.
|
|
Źródło chorób cywilizacyjnych
Ksenoestrogeny mają powinowactwo nie tylko do otyłości ale również do chorób ogólnoustrojowych. Najbardziej narażone na ich działanie są dzieci i to już w okresie prenatalnym. Bisfenol A nie łączy się z typowymi receptorami estrogenowymi, lecz z tzw. sierocymi receptorami estrogenowymi. Ich obecność wykryto w łożysku, dlatego płód jest wyjątkowo zagrożony niepożądaną aktywnością tego typu związków. Bisfenol zwiększa ryzyko powstawania wad wrodzonych, cukrzycy, a także zaburzeń odporności. W późniejszych okresach życia oddziaływanie ksenoestrogenów na organizm jest ukierunkowane głównie na wywoływanie niektórych rodzajów nowotworów, zaburzeń płodności oraz otyłości. Niektóre kraje zabroniły stosowania bisfenolu A w produkcji opakowań i innych artykułów, które mają kontakt z produktami żywnościowymi. Można ograniczyć wpływ ksenoestrogenów poprzez unikanie żywności zapakowanej w plastikowe opakowania. Nie wolno stosować plastikowych pojemników do podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej. Duży wpływ na rozpowszechnienie się ksenoestrogenów wywarł rozwój przemysłu chemicznego. Pod tym względem najbardziej niekorzystne są herbicydy i pestycydy stosowane przez rolników, w celu ochrony upraw. Nie bez znaczenia jest też wzrost popularności leków, które opierają się na estrogenach, między innymi tabletek antykoncepcyjnych.