Dlaczego odpowiednie odżywianie jest ważne podczas karmienia piersią? Najlepszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki. Zawiera ono niezbędne mikro- i makroelementy, dzięki którym noworodek może rozwijać się prawidłowo. Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie matki karmiącej, aby proces laktacji przebiegał prawidłowo?
Karmienie piersią to czas, w którym świeżo upieczone matki muszą zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. To od niej zależy ich samopoczucie oraz przebieg regeneracji poporodowej. Poród jest dla organizmu sporym obciążeniem, a bezpośrednio po nim organizm kobiety m.in. produkuje mleko, stopniowo przywraca równowagę hormonalną, goi rany (np. po cesarskim cięciu). Dlatego należy dostarczać mu niezbędnych witamin i składników mineralnych, aby móc jak najszybciej wrócić do formy.
|
|
Dieta matki karmiącej - co warto jeść karmiąc piersią?
W okresie karmienia piersią warto postawić między innymi na świeże owoce - także w formie świeżo wyciskanych soków. W kwestii ich wyboru panuje pełna dowolność. Szczególnie polecane są banany, które dostarczają spore ilości węglowodanów, potasu i magnezu.
Warzywa powinny być spożywane codziennie w różnej postaci - w diecie powinno być ich więcej niż owoców. Warzywa takie jak marchew, pomidor czy brokuły są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych. Przy ich wyborze warto postawić na warzywa lekkostrawne, a przy obróbce termicznej - na duszenie lub gotowanie na parze.
Źródłem wartościowego białka jest chude mięso, na przykład drób bez skóry. Ponadto warto uzupełnić dietę o produkty zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe, na przykład ryby. W przypadku diety wegetariańskiej lub wegańskiej należy pamiętać o suplementacji witaminy B12, która nie występuje w produktach pochodzenia roślinnego.
Jakich produktów należy unikać karmiąc piersią?
Istnieje grupa produktów, których kobieta karmiąca powinna unikać w okresie laktacji. Zalicza się do nich m.in. produkty zawierające duże ilości cukru, w tym słodzone napoje i słodycze. Należy zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności (np. fast foodów), bogatej w niezdrowe tłuszcze trans, wzmacniacze smaku, sól i konserwanty. Niezalecane jest również spożywanie alkoholu, który może zaburzać odruch wypływu pokarmu. Kawę warto ograniczyć do minimum i spożywać ją wyłącznie po karmieniu.
Dieta matki karmiącej - jak często jeść?
Jakość jedzenia ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mamy i jej dziecka. To jednak nie wszystko - istotnym czynnikiem jest częstotliwość spożywanych posiłków. Optymalnie jest spożywać pięć posiłków dziennie, przy czym ostatni - do dwóch godzin przed snem.
Dieta mamy karmiącej - czym ją wspierać?
Zbilansowana dieta w czasie laktacji powinna być urozmaicona - tak, aby dostarczała niezbędnych składników odżywczych - i zwiększona o ok. 500 kcal, czyli o energię potrzebną do produkcji mleka. W okresie laktacji organizm ma szczególne zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne. Zalicza się do nich m.in. witaminę A, D, E, witaminy z grupy B, a także foliany, jod, cholinę, żelazo, wapń i magnez. Witaminy podczas karmienia piersią mogą być uzupełniane za pomocą suplementów diety.
Karmienie piersią a odchudzanie - tak czy nie?
Każda kobieta karmiąca marzy o tym, by po ciąży jak najszybciej wrócić do wagi sprzed ciąży. Odchudzanie się i karmienie piersią nie kolidują ze sobą - można to robić bez ryzyka dla dziecka - jednak należy to odpowiednio rozłożyć w czasie. W okresie połogu, czyli przez około 6 tygodni po porodzie, nie powinno się redukować spożywanych kalorii czy uprawiać sport. Jest to czas, w którym organizm stopniowo wraca do stanu sprzed porodu.
Odpowiednio zbilansowana dieta, która zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne, zapewni szybszy powrót do formy, a tym samym umożliwi rozpoczęcie odchudzania. W tym czasie warto postawić na mało przetworzone, wysokiej jakości jedzenie i spacery, które będą dobrym wstępem do bardziej aktywnych form spędzania czasu.
Bezpiecznym czasem na rozpoczęcie odchudzania po ciąży jest moment ustabilizowania laktacji, który ma miejsce po około dwóch miesiącach od porodu.