Niektóre składniki naturalne, w tym składniki zawarte w pokarmie wywierają wyjątkowo pozytywny wpływ na krwiobieg. Warto wprowadzić je do codziennej diety, aby poprawić krążenie krwi i zapobiec negatywnym konsekwencjom jego zaburzeń.
Większość substancji poprawiających krążenie krwi znajduje się w ziołach i łatwo dostępnych produktach spożywczych. Inne zaś można nabyć w postaci suplementów diety. Niemniej przed wizytą w aptece warto przyjrzeć się jadłospisowi. Być może stosowanie tabletek bez recepty nie będzie wcale konieczne. Przykładem substancji wspomagającej krążenie krwi i nieznajdującej się w pokarmie jest escyna. Znajduje się ona w wyciągu z kasztanowca. Jej działanie polega na hamowaniu stanów zapalnych w żyłach, poprawie elastyczności ścianek i zmniejszeniu lepkości krwi.
|
|
Witamina K1 jak krzepnięcie krwi
Witamina K1 jest odpowiedzialna za regulowanie produkcji protrombiny. Białko wpływa na krzepnięcie krwi. W związku z tym witamina K1 nie tylko zapobiega krwotokom, ale także powoduje ich szybkie zatrzymanie, gdyby już wystąpiły. Co więcej, witamina K1 zmniejsza krwiaki i sińce pod oczami. Ludzki organizm może produkować witaminę K1 samodzielnie, niemniej warto dodatkowo dostarczać ją z pokarmem. Doustne suplementy z witaminą K są dostępne wyłącznie na receptę, a stosowanie ich bez konsultacji z lekarzem może źle wpłynąć na zdrowie. Witaminę K1 znajdziemy w ciemnozielonych warzywach (np. jarmuż, natka pietruszki, szpinak, brukselka, bazylia), awokado, w wątróbce i oleju sojowym oraz w tranie. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Witamina C - jak cenny pomocnik
Witamina C jest składnikiem chroniącym układ krwionośny działającym pomocniczo. Wspomaga ona działanie rutyny oraz chroni przede wszystkim najmniejsze naczynia krwionośne. Osoby mające problemy z niewielkimi teleangiektazjami (pajączkami) na nogach oraz cerą naczynkową powinny zadbać o odpowiednią podaż witaminy C. Nie należy martwić się o przedawkowanie witaminy C spożywanej wraz z pokarmem, ponieważ jej nadmiar zostanie łatwo usunięty z organizmu. Najlepszym źródłem witaminy C są przetwory z aceroli i dzikiej róży, czarne i czerwone porzeczki, a także owoce cytrusowe, kiszona kapusta i papryka.
Diosmina i hesperydyna - silne flawonoidy
Diosmina i hesperydyna mają bardzo pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. Flawonoidy wzmacniają ich ściany oraz zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, co zapobiega obrzękom. Diosmina i hesperydyna wykazują także przeciwzapalne i antyrodnikowe działanie. Łagodzą one ból i uczucie ciężkości nóg oraz uciążliwe skurcze łydek. Diosmina i hesperydyna są słabo przyswajalne w naturalnej postaci, ale mimo wszystko warto dostarczać je profilaktycznie pod postacią owoców cytrusowych. Jeżeli zmiana diety okazałaby się niewystarczająca można zastosować suplementy diety zawierające wspomniane flawonoidy.
Rutyna - zapobiega zaburzeniom krążenia
Rutyna jest związkiem uszczelniającym ściany naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałającym pękaniu naczyń włosowatych. Związek zapobiega obrzękom i zapaleniom żył grożącym uszkodzeniem zastawek. Rutyna współdziała z witaminą C wzmacniając jej działanie. Źródłem rutyny są owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, cytryna), żurawina, czarne jagody, jabłka, szparagi, kasza gryczana oraz zioła takie, jak mięta i dziurawiec.
Arnika - przeciwdziała obrzękom
Arnika jest ziołem, które zawiera wiele czynnych substancji. Charakteryzuje się ono przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Preparaty do stosowania zewnętrznego zawierające wyciąg z arniki przyspieszają wchłanianie krwiaków i sińców oraz zmniejszają dolegliwości bólowe. Napar z arniki posiada właściwości przeciwzakrzepowe, dlatego warto stosować go profilaktycznie, aby zapobiec niewydolności żył.