Jak mówią kanony - podstawą zdrowego odżywiania jest spożywanie śniadań, jednak zdaniem Venice'a Fultona to błąd. W ostatnim czasie zrobiło się głośno o diecie jego autorstwa, która według jej zwolenników jest skuteczniejsza i zdrowsza od diety Dukana. Nie ma się jednak co oszukiwać - dieta ta nie należy do zdrowych planów żywieniowych. Nie powinna więc być stosowana długotrwale.
Autor diety określanej także jako "6 tygodni do okrzyku OMG - O Mój Boże!" (ang. "Six weeks to OMG - Oh My God!") nie jest doktorem, ani też dietetykiem, a jego dieta jest oparta na jego własnym doświadczeniu i obserwacjach jako trenera osobistego. Zaproponowany przez niego sposób odżywiania budzi kontrowersje, ponieważ zakłada rezygnację z powszechnie akceptowanych zasad zdrowego odchudzania. Najważniejsze rady Fultona (prawdziwe imię i nazwisko to Paul Khanna) prezentują się następująco - pij dużo kawy, po każdym posiłku bierz zimny prysznic, a zamiast 5 posiłków jedz tylko 3. Na tym jednak nie koniec.
|
|
Nowatorstwo przekracza granice zdrowego rozsądku
Dieta Fultona OMG jest ukierunkowana na zmniejszenie cellulitu oraz obniżenie masy ciała. Autor nowatorskiej metody odżywiania zaleca zrezygnowanie ze spożywania śniadania. Zamiast jeść posiłek przed wyjściem z domu weź zimny prysznic. Pierwszy posiłek zjedz dopiero o 10.00. Drugą ważną zasadą diety Fultona jest spożywanie dużych ilości mocnej kawy. Tymczasem większość dietetyków zaleca spożywanie wody mineralnej i świeżo wyciśniętych soków wskazując na konieczność ograniczenia spożycia kawy. Najtrudniej jest przestrzegać zasady brania zimnego prysznica po każdym posiłku - oznacza to, że w czasie pracy i przebywania poza domem nie ma mowy o jedzeniu czegokolwiek. Może właśnie w tym tkwi tajemnica skuteczności diety Fultona.
15-minutowy, zimny prysznic
Zacznij dzień od 15-minutowego, zimnego prysznica, żeby zmniejszyć apetyt i wytrzymać bez jedzenia aż do 10.00. Woda powinna mieć temperaturę 20 stopni Celsjusza. Trzeba najpierw "ostudzić" nogi, a później resztę ciała. Podstawowym celem zimnego prysznica jest pobudzenie metabolizmu i zredukowanie cellulitu. Następnie trzeba wypić szklankę czarnej, mocnej kawy. Godzina 10.00 jako moment zjedzenia pierwszego posiłku jest umowna. Chodzi o to, żeby od momentu przebudzenia do śniadania minęły około 3 godziny. Co ciekawe, obecnie dominujący pogląd zakłada, że pierwszy posiłek trzeba zjeść nie później niż w ciągu 2 godzin po przebudzeniu. Swoje stanowisko Fulton uzasadnia twierdzeniem, że organizm potrzebuje około 3 godzin, aby przygotować się do spożycia posiłku. Ten czas można poświęcić na przygotowanie się do pracy lub wykonanie codziennych, domowych obowiązków.
Jadłospis jest zaskakująco prosty
Dieta Fultona występuje w trzech wariantach, które różnią się pod względem zasad komponowania jadłospisu oraz tempa odchudzania. Pierwszy wariant określony mianem Wave (Fala) umożliwia schudnięcie do 5 kg w ciągu 6 tygodni. Każdego dnia poświęć 1 godzinę na ćwiczenia fizyczne, zjedz trzy owoce i maksymalnie 120 g węglowodanów.
Drugi wariant - Blaze (Płomień) umożliwia utratę 8 kg masy ciała w ciągu 6 tygodni. Każdego dnia musisz ćwiczyć przez 75 minut, zjeść dwa owoce i 90 g węglowodanów. Ostatni wariant - Quake (Wstrząs) umożliwia utratę 10 kg w ciągu 6 tygodni trwania diety. Każdego dnia zjedz 1 owoc i maksymalnie 60 g węglowodanów. Dzienna dawka ćwiczeń wynosi 1,5 godziny.
Śpij do 8 godzin dziennie i jedz warzywa
Żeby osiągnąć optymalne rezultaty odchudzania unikaj spożywania słonych i słodkich przekąsek. Nie podjadaj między posiłkami - każda porcja słodyczy lub innych produktów zjedzona między obiadem a kolacją, albo śniadaniem a obiadem jest traktowana jako osobny posiłek. Tymczasem Fulton zaleca zjadanie tylko trzech posiłków. Nieprzestrzeganie tego zalecenia nie doprowadzi do spadku wagi. Jadłospis powinien być bogaty w warzywa, ponieważ zawierają one niewiele węglowodanów na 100 g produktu. Fulton przypomina o tym, jak ważną rolę odgrywa sen - zalecana ilość snu wynosi do 8 godzin na dobę.
Aktywność fizyczna na diecie Fultona
Ważnym elementem tego programu odchudzania jest też aktywność fizyczna. Autor diety wskazuje tylko czas, przez jaki trzeba ćwiczyć. Nie wyznacza ani intensywności ćwiczeń, ani konkretnego rodzaju aktywności sportowej. W tym zakresie osoba stosująca dietę ma pełną dowolność, więc dieta Fultona jest odpowiednia także dla osób o słabej kondycji fizycznej. Możesz tylko spacerować, wsiąść na rower, albo wyjść na aerobik. Pamiętaj, że redukcji tkanki tłuszczowej sprzyjają szczególnie ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności wykonywane przez długi czas. Niemniej autor diety zaleca rozłożenie czasu przeznaczonego na ćwiczenia na trzy części według określonych schematów, które różnią się w zależności od wybranego planu odchudzania. Trenowanie według planu Wave zakłada 30 minut ćwiczeń po pierwszym posiłku, 15 minut przed drugim i 15 minut przed trzecim. Odczekaj kwadrans zanim zjesz posiłek. W przypadku planu Blaze trzeba ćwiczyć 45 minut po pierwszym posiłku, 15 minut przed drugim posiłkiem i 15 minut przed trzecim. Poczekaj 30 minut od zakończenia ćwiczeń i dopiero wtedy zjedz coś pożywnego. Podobne zasady obowiązują w przypadku planu Quake. Po pierwszym posiłku trzeba ćwiczyć 45 minut, przed drugim posiłkiem 30 minut, a przed trzecim - 15 minut. Odstęp czasowy od zakończenia ćwiczeń do zjedzenia posiłku powinien trwać tyle, ile trening.
Odkładając śniadanie na później chudniesz szybciej
W opinii Fultona rozpoczęcie dnia od mocnej kawy i zimnego prysznica powoduje, że organizm zaczyna działać na pełnych obrotach od samego rana wykorzystując energię zgromadzoną w formie glikogenu lub tłuszczu. Przeciwnicy tego poglądu uważają natomiast, że poprzez zjedzenie śniadania przestawiamy metabolizm na szybsze, dzienne tempo. Kontrowersyjne jest też picie kawy na pusty żołądek, co może spowodować mdłości i zgagę, a nawet powstawanie wrzodów żołądka. Autor diety zaleca, aby odstęp między zjedzeniem ostatniego posiłku, a snem wynosił 2 godziny, co nie jest ani kontrowersyjne, ani nowatorskie. Suma kalorii spożytych w ciągu dnia nie powinna wynosić więcej niż 3000 kcal. Spożywanie posiłku w wolnym tempie jest również bardzo ważnym nawykiem, który należy pielęgnować podczas diety i utrzymać go także po zakończeniu odchudzania.
Nie buduj jadłospisu na samych owocach i warzywach
Fulton wyznacza maksymalną ilość węglowodanów, jaką można zjeść każdego dnia. Określa również ilość porcji owoców. Najmniej węglowodanów zawierają warzywa. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sięgnąć po inne grupy produktów. W jadłospisie powinny znaleźć się również białka, których źródłem mogą być zarówno artykuły żywnościowe pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Białka powinny zajmować połowę talerza.
Możesz używać ziołowych przypraw, oliwy i pieprzu. Zrezygnuj z soli oraz gotowych sosów (np. majonezu, ketchupu). Warzywa możesz jeść w dowolnej ilości, z wyjątkiem takich warzyw, jak: dynia, ziemniaki, warzywa strączkowe, kukurydza, buraczki i gotowana marchew. Nie przejadaj się też jadalnymi kasztanami. Zawierają one więcej węglowodanów, niż pozostałe orzechy. Zawarte w nich cukry trzeba doliczyć do ogólnej, dziennej dawki określonej przez autora diety. Ze względu na niski poziom spożycia węglowodanów musisz unikać cukru rafinowanego (zawartego w produktach wysoko przetworzonych) oraz cukru dodawanego np. do herbaty, wszelkich słodyczy i słodzonych napojów - i to z całą pewnością wyjdzie Ci na zdrowie.
Omawiany program odżywiania nie wymaga odstawienia tłuszczów, ale Fulton radzi zastąpić dotychczas stosowane produkty oliwą, olejem lnianym i tranem. Smażenie nie jest zalecaną formą przyrządzania posiłków - w końcu to najmniej zdrowa technika obróbki termicznej.
Dieta Fultona ma pewne zalety
Zaletą diety Fultona jest to, że wyznaczając zasady komponowania jadłospisu pozostawia pewną swobodę osobie stosującej dietę. Przy odrobinie wysiłku można ułożyć zbilansowane i zdrowe menu. Podobny zakres swobody dotyczy aktywności fizycznej, o czym była już mowa wyżej. Fulton nie zakazuje zjadania śniadań, tylko odczekanie około 3 godzin od przebudzenia. Poza tym, autor omawianej metody odchudzania nie odchodzi od klasycznego schematu odchudzania zakładającego połączenie diety z aktywnością fizyczną. Odpowiednia ilość snu ma natomiast pomóc w regeneracji i utrzymaniu dobrego samopoczucia. Stosunkowo szybkie tempo chudnięcia jest bardzo motywujące, ale z drugiej strony stwarza wysokie zagrożenie efektu jo-jo.
Główne wady diety Fultona
Problem w tym, że autor zaleca sen do 8 godzin. Tymczasem indywidualne zapotrzebowanie na sen może być większe. Niektóre osoby potrzebują np. 10-12 godzin snu, żeby czuć się dobrze. Drugą wadą tej diety jest nakaz spożywania dużych ilości mocnej kawy, a niektóre osoby nie tolerują kofeiny, nie wspominając już o osobach, które nie mogą spożywać mocnej kawy ze względu na stan zdrowia. Krytycznie trzeba odnieść się również do zalecenia spożywania tylko trzech posiłków dziennie. Dla osoby, która pracuje fizycznie może być to zbyt mało. Wreszcie też pomysł brania prysznica po każdym posiłku jest wręcz absurdalny i trudny do spełnienia, chyba że wykonuje się pracę w domu, albo jest się bezrobotnym. To nie jest sposób na utratę masy ciała dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi.