Dieta lekkostrawna bywa wybawieniem przy wielu schorzeniach, pomaga schudnąć i sprawia, że czujemy się lepiej, ponieważ mamy dużo energii. Co jeść na diecie lekkostrawnej, a czego unikać? Choć wydaje się to oczywiste, o wielu rzeczach w diecie się zapomina lub przymyka na to oko. Poznaj najważniejsze zasady stosowania diety nieobciążającej żołądka.
|
|
Dla kogo dieta lekkostrawna?
Dla osób z wrzodami żołądka, refluksem, problemami gastrycznymi (kłopoty z wypróżnianiem, gazy, burczenie w brzuchu), dla rekonwalescentów. Jest zalecana osobom, które przeszły zawał lub mają schorzenia jelitowe.
Forma przygotowania posiłków
Dieta lekkostrawna wyklucza smażenie - produkty obciążone dodatkowym tłuszczem są cięższe do strawienia. Najlepiej sprawdzi się gotowanie na parze (nie pozbywamy się cennych składników np. z warzyw), dobrym rozwiązaniem jest także pieczenie. Unika się produktów wzdymających, takich jak rośliny strączkowe. Należy spożywać mniej błonnika pokarmowego - można go ograniczyć poprzez obieranie skórki owoców i warzyw przed spożyciem.
Częstotliwość spożywania
Najlepiej jest jeść pięć posiłków dziennie o stałych porach. To nie muszą być duże posiłki - dzięki temu nie obciążymy żołądka. Będzie mógł spokojnie trawić mniejsze ilości pożywienia, ale za to częściej. Nie zaleca się popijania potraw sokami czy napojami gazowanymi. Między posiłkami warto pić zwykłą wodę, ewentualnie czarną herbatę lub miętę z rumiankiem.
Sposób jedzenia
Unikaj jedzenia na stojąco i szybkiego pochłaniania niepogryzionych kęsów. Jedz spokojnie, dokładnie przeżuwaj pożywienie. Nie pij w trakcie posiłku. Na dolegliwości żołądkowe warto spożywać mielony len zalany wodą - pamiętaj o mieleniu nasion lnu bezpośrednio przed spożyciem, tylko wtedy zachowają swoje wartości odżywcze.
Co jeść na diecie lekkostrawnej?
Postaw na pieczywo pszenne. Ciemne, pełnoziarniste bułki i chleby zawierają dużo błonnika, a poza ciężej się trawią niż zwykła bułka pszenna. Możesz jeść również biszkopty w ramach podwieczorku, nie podrażniają żołądka.
Warzywa surowe powinny być obrane ze skórki, a najlepiej byłoby je przetrzeć lub ugotować. Do obiadu wybieraj więc raczej np. gotowane buraki, gotowaną marchewkę czy mus z dyni.
Z owoców najlepiej sprawdzą się banany i truskawki, maliny oraz borówki. Jeśli lubisz jabłka, raczej spożywaj je po przegotowaniu lub upieczeniu. Do obiadu wybieraj kasze lekkostrawne, takie jak manna czy kuskus.
Czego unikać?
Niewskazany jest alkohol i słodycze. Z warzyw należy unikać tych mocno wzdymających, do których zalicza się między innymi cebulę, kalafior i kapustę. Wzdymająco mogą działać gruszki i czereśnie, a także orzechy. Należy ograniczyć tłuszcze w postaci olejów - można je spożywać na surowo w postaci dressingu do surówki, wybierajmy jednak oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy masło. Ciężkie, smażone mięsa powinno się całkowicie wykluczyć z diety - jeśli naprawdę nie potrafisz z nich zrezygnować, zamiast smażenia wypróbuj duszenie. Jest lepsze dla naszego żołądka i nie powinno powodować problemów jelitowych.
Nie używaj zasmażki i nie zagęszczaj zupy śmietaną. Najlepiej jest spożywać zupełnie nie zagęszczoną, ale jeśli nie lubisz takiej, to spróbuj ją zagęścić przy pomocy odrobiny mąki i wody. Nie przesadzaj z owocami - to duża ilość błonnika, mogą działać wzdymająco. Unikaj grubych kasz (np. gryczanej).
Przyprawy
Koperek pomaga na dolegliwości żołądkowe, więc możesz go dodawać do sałatek czy kaszy. Poza tym unikaj gotowych produktów typu ketchup lub majonez, również wszystkich dań z dodatkiem chilli, pieprzu i musztardy. Zamiast nich możesz stosować majeranek i pietruszkę.
Dieta lekkostrawna pomaga wrócić układowi pokarmowemu do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak chorujemy na przewlekłe choroby, warto być w stałym kontakcie z lekarzem lub dietetykiem, który omówi ewentualne przeciwwskazania do stosowania diety.