Dzisiaj jest: Sobota, 02.11.2024 Imieniny: Bohdana i Bożydara



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Dieta przeciw trądzikowi


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Dieta przeciw trądzikowi


   Trądzik jest przypadłością nie tylko nastolatków, ale też i osób dorosłych. Wyróżniamy kilka jego rodzajów, niemniej każdy z nich jest równie uciążliwy i równie nieestetyczny, a więc tak samo frustruje tego, kto musi się z nim zmagać.

   W kosmetycznych salonach przeprowadzane są liczne zabiegi, które mają na celu łagodzenie czy usuwanie trądzikowych zmian, a oferta przeciwtrądzikowych kosmetyków w drogeriach przyprawia o zawrót głowy. Dermatolodzy zapisują osobom cierpiącym na trądzik różnorakie specyfiki, w tym też antybiotyki, a firmy farmaceutyczne produkują coraz to nowsze suplementy diety, które mają zlikwidować ten nieprzyjemny problem raz na zawsze. Na którą z metod się skusić? Skupić się na codziennej pielęgnacji czy może przejść stosunkowo radykalną terapię składająca się z chemicznych peelingów lub antybiotykową kurację, która co prawda wyniszcza florę bakteryjną jelit, powodując ryzyko drożdżycy, ale czego się nie robi dla pięknej cery? Cóż, przede wszystkim skupić należy się na tym, co wkładamy na swój talerz...





Dieta przeciw trądzikowi - podstawowe zasady

   Okazuje się, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Nie chodzi tu tylko o jej jędrność czy koloryt, ale również o tendencje do przetłuszczania się, zatykania porów i powstawania czerwonych, bolących krostek. Jeśli zmagamy się z trądzikiem, z codziennej diety powinniśmy wyeliminować produkty, które w ogromnej ilości przypadków nasilają brzydkie skórne zmiany, czyli:

- słodka czekolada oraz inne słodycze
- fast foody
- produkty mleczne
- skorupiaki
- produkty będące źródłem glutenu
- sól
- ketchup i słodkie sosy
- ostre przyprawy (np. chili)
- tłuszcze zwierzęce,

   oraz generalnie rzecz biorąc, żywność wysokoprzetworzona, naszpikowana konserwantami, barwnikami itd. Oczywiście nie wszystkie z wypisanych wyżej produktów powodują zaostrzenie się stanów trądzikowych czy sprawiają, że trądzik nagle pojawi się u osoby, która nie miała z nim wcześniej problemów, niemniej istnieje bardzo duża szansa, iż tak się może faktycznie stać. Produkty te bowiem stymulują skórę do produkcji sebum. Dieta przeciwtrądzikowa to dieta jak najbardziej naturalna.



Alkohol a dieta przeciwtrądzikowa

   Z diety przeciwtrądzikowej koniecznie należy również wyeliminować alkohol, gdyż zatruwa on organizm (toksyny usuwane przez organizm "wychodzą" przez skórę - im ten jest bardziej zatruty, tym więcej skórnych problemów mamy), zaburza gospodarkę hormonalną (problemy z którą są często odpowiedzialne za pojawienie się trądzikowych zmian) i odwadnia organizm, w tym skórę (odwodniona, sucha skóra produkuje więcej sebum, co w konsekwencji sprzyja zapychaniu się porów i powstawaniu zaskórników i krost). Najlepszym napojem w diecie przeciw trądzikowi jest oczywiście woda, gdyż najlepiej odtruwa, regeneruje i nawadnia organizm.



Polecane produkty w diecie

   Dieta przeciw trądzikowi powinna obfitować w:

- świeże warzywa (szczególnie te zielone, a także marchewkę oraz paprykę)
- świeże owoce
- pełnoziarniste pieczywo i inne produkty zbożowe
- pestki dyni.

   Świeże warzywa zielone oraz produkty pełnoziarniste polecane są dlatego, że stanowią dobre źródło witamin z grupy B, które to maja korzystny wpływ na stan skóry. Marchewka oraz papryka, jako źródła karotenu, poprawiają kolory cery. Świeże owoce nie tylko zawierają wiele witamin, ale i skutecznie zastępują w codziennej diecie słodycze, które muszą być wykluczone z diety przeciwtrądzikowej. Pestki dyni są natomiast bogatym źródłem cynku, który hamuje produkcję sebum, a więc przeciwdziała pojawianiu się trądzikowych zmian.



Nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 w diecie przeciw trądzikowi

   Bardzo ważnymi składnikami diety przeciwtrądzikowej powinny być produkty będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, czyli:

- olej lniany
- siemię lniane
- tłuste ryby morskie (np. makrela, śledź, łosoś).

   Kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 wykazują silne działanie przeciwzapalne, stąd łagodzą skórne zmiany związane z trądzikiem. Regularne picie oleju lub lnianego czy spożywanie morskich ryb o wysokiej zawartości tłuszczu przyczynia się do znacznego złagodzenia trądziku i reguluje produkcje sebum. Zalety płynące z wprowadzenia tych produktów do codziennej diety nie kończą się jednak na ich właściwościach związanych ze stanem skóry - kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, gdyż regenerują błony komórkowe wszystkich komórek ludzkiego ciała, a więc wzmacniają wszystkie jego organy i układy.

   Warto też wiedzieć, że z siemienia lnianego możemy przygotować szybką i bardzo skuteczną maseczkę, która błyskawicznie złagodzi wypryski i zaczerwienienie skóry w ich obrębie. Wystarczy zagotować łyżeczkę lub dwie świeżo zmielonych ziaren siemienia i nałożyć na twarz powstały w ten sposób kleik (ale dopiero po jego wystygnięciu!). Gdy maseczka zaschnie, spłukujemy ją letnią wodą i gotowe! Olej lniany (tłoczony na zimno) może natomiast posłużyć jako zamiennik przeciwtrądzikowego kremu do twarzy.



Trądzik a nadwaga i otyłość

   Badania wskazują na to, iż osoby mające nadwagę oraz otyłe zmagają się z trądzikiem zdecydowanie częściej. Dlaczego nadmiar kilogramów przyczynia się do powstawania zmian skórnych? Przede wszystkim dlatego, iż zaburza gospodarkę hormonalną (powoduje wzrost produkcji androgenów odpowiedzialnych za (nad)produkcję sebum). Niemniej warto również zwrócić uwagę na to, iż zależność między nadmiarem tkanki tłuszczowej a trądzikiem może być rozpatrywana również w kontekście diety. Odżywianie, które powoduje odkładanie się tłuszczu jest zarazem tym predysponującym do powstawania zmian skórnych (o czym mówiliśmy kilka akapitów wyżej).



Trądzik a palenie papierosów

   Choć palenie papierosów nie jest czynnikiem dietetycznym, warto tu o nim wspomnieć, gdyż faktycznie ma ono znaczący wpływ na stan skóry. Nie tylko powoduje jej przedwczesne starzenie się, o czym wiadomo od lat, ale także zaostrza zmiany trądzikowe. Dzieje się tak dlatego, że dym tytoniowy zawiera wiele substancji toksycznych, które zatruwają organizm. Poza tym palenie wysusza skórę, stymulując ją do produkowania dodatkowego sebum, oraz zmniejsza poziom dotlenienia tkanek.



   Stan skóry jest w pewnym sensie odbiciem stanu całego organizmu. Jeśli ten jest zdrowy i dobrze odżywiony oraz nawodniony, nasza skóra to odzwierciedla - tak samo jeśli jest on zatruty i zniszczony... Tak więc, podsumowując, powiedzieć można, iż zdrowa dieta i szeroko rozumiany zdrowy styl życia to absolutne podstawy w kwestii codziennej pielęgnacji skóry. Na nic zdadzą się kremy, toniki i maseczki, jeśli będziemy niszczyć naszą skórę od wewnątrz.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 6

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE