Ministerstwo Zdrowia podaje, iż wg WHO w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż wskutek nieszczęśliwych wypadków drogowych. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do wielu chorób, m.in. astmy i alergii. Jak temu zapobiec?
Przebywając na zewnątrz powinno się używać masek przeciwsmogowych. Gdy stężenie groźnych pyłów i zanieczyszczeń przekracza normy, najlepiej pozostać w domu - zrezygnujmy więc ze spaceru. Warto zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach. Doskonale sprawdzą się tu urządzenia do nawilżania i oczyszczania powietrza, a także "naturalne zielone filtry", czyli rośliny doniczkowe. Oczyścić organizm pomoże także zdrowy jadłospis.
|
|
Ratunkiem zdrowa dieta
"Odpowiednia dieta pozwala redukować stres oksydacyjny, który jest skutkiem wdychania zanieczyszczonego powietrza. Aby to osiągnąć, należy włączyć do diety produkty bogate w antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób. Są to związki chemiczne, wykazujące zdolność neutralizowania wolnych rodników, które w nadmiarze mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, chorób układu pokarmowego, oddechowego, nowotworów, a także do przyspieszonego starzenia się." - radzi Sylwia Górzna, ekspertka Edukacji Żywieniowej PL.
Antyoksydantami są m.in. witamina C, witamina E, koenzym Q10, karotenoidy i polifenole. Są produkowane przez sam organizm, mogą być też dostarczane z pożywieniem. Najwięcej znajdziemy ich w zielonolistnych warzywach (jarmuż, kapusta, brukselka) i owocach (maliny, jeżyny, czarne jagody, borówki amerykańskie, aronia, ciemne winogrona).
Warto pamiętać, że w zdrowej codziennej diecie antysmogowej powinno się znaleźć przede wszystkim pięć porcji warzyw. Dobrze jest sięgać po brokuły, selery, czosnek, chrzan, kiełki, rośliny strączkowe i różnorodne orzechy, które są doskonałym źródłem białka, witamin i minerałów. Warto włączyć do diety fermentowaną soję (miso, sos sojowy, tempeh, natto), która jest bogata we flawonoidy i bakterie probiotyczne.
"Stres oksydacyjny doskonale minimalizują witaminy C i E - silne przeciwutleniacze. Warto jeść awokado, którego 100 g zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę E. Podobnie działa również szpinak i oliwa z oliwek. Witaminę C znajdziemy m.in. w papryce, brukselce, kalarepie, natce pietruszki i cytrusach. Dobrze jest także włączyć do diety kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D. Aby tego dokonać w menu powinny znaleźć się ryby (zwłaszcza morskie) - przynajmniej 3 razy w tygodniu. Warto spożywać również tłuszcze roślinne, np. olej lniany, olej kokosowy czy oliwę z oliwek - tłoczone na zimno." - dodaje Sylwia Górzna.
Korzystnie na zdrowie wpłynie również kurkuma, zawierająca kurkuminę o właściwościach przeciwzakrzepowych, przeciwutleniających oraz przeciwnowotworowych, a także imbir - zarówno kurkuma i imbir posiadają bardzo dużą działanie przeciwzapalne. Oczyszczanie organizmu wesprze również zwiększenie spożycia produktów bogatych w błonnik (pełnoziarniste zboża, kasze), który oczyszcza organizm z toksyn.
Do picia zaleca się niegazowaną wodę mineralną - przynajmniej 1,5 l dziennie. Watro sięgać po świeżo wyciskane soki oraz zieloną herbatę. Ograniczyć zaś spożywanie soli oraz produktów przetworzonych. Pozytywnie wpłynie również rezygnacja z cukru i słodyczy, które zakwaszają organizm i przyczyniają się do wielu chorób.
Smog jest bardzo poważnym problemem dla mieszkańców każdej większej aglomeracji. Dobrze zbilansowana dieta antysmogowa pomoże walczyć ze skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza, cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.