Dzisiaj jest: Czwartek, 30.05.2024 Imieniny: Feliksa i FerdynandaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Dieta wojskowa (military diet) - sprawdzamy, czy jest warta uwagi


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Dieta wojskowa (military diet) - sprawdzamy, czy jest warta uwagi


   Wojskowa dyscyplina wkroczyła także do sfery odżywiania. Wśród diet, które powodują szybki spadek wagi pojawiła się dieta militarna.

   Nazwa tej diety wywodzi się stąd, że opiera się ona na bardzo restrykcyjnych zasadach. W ciągu 3 dni stosowania diety można schudnąć do około 5 kg. Dieta opiera się na tym, że przez 3 dni trzeba dostarczać organizmowi jedynie 1000 kcal. Wtedy metabolizm znacznie przyspiesza. Po 4-5 dniach przerwy trzeba ponownie obniżyć wartość kaloryczną jadłospisu do 1000 kcal.

Daleko jej do zbilansowanej

   Dieta militarna nie jest zbilansowana. Co gorsza, opiera się ona na jadłospisie, który zawiera trzy posiłki. Menu na trzy dni jest z góry ustalone. Podobno, nieprzestrzegane ściśle tych zasad spowoduje, że dieta nie przyniesie efektów. Gotowe jadłospisy można znaleźć w sieci. Co ciekawe, nie są one identyczne. Porcje produktów są małe (np. 1 grzanka, pół szklanki tuńczyka, pół grejpfruta, parówka, pół banana) i raczej mało pożywne.Szybkie efekty

   Dieta militarna pomaga schudnąć nawet do 4 kg w ciągu zaledwie 3 dni stosowania. Kuracja jest bardzo monotonna, ponieważ jadłospis jest z góry ustalony i obejmuje bardzo wąską grupę produktów. Zdecydowanie za mało w niej warzyw i nabiału. Co ciekawe, choć eliminuje ona mnóstwo zdrowych produktów dopuszcza możliwość spożywania rafinowanego cukru, choćby pod postacią lodów. Dieta militarna nie eliminuje mięsa - nie jest to sposób na odchudzanie dla wegetarian. Nie można jej zakwalifikować ani do nisko węglowodanowej, ani do nisko tłuszczowej, ani też do innych diet eliminacyjnych. Blisko jej do diety 1000 kcal, ale jest mniej elastyczna pod względem jadłospisu.Kto wymyślił dietę militarną?

   Dieta militarna została opracowana w Stanach Zjednoczonych z myślą o wszystkich osobach, które w krótkim czasie chcą zrzucić kilka kilogramów. Na pierwszy rzut oka efekt jo-jo murowany, ale niekoniecznie tak się dzieje. Dietę trzydniową można (a nawet trzeba) powtarzać co 4-5 dni. Nie jest to dobra metoda dla osób, które ciężko pracują fizycznie. Jadłospis obejmuje tylko trzy posiłki - śniadanie, lekki obiad i kolację. Nie wolno nic jeść między posiłkami. Można spożywać tylko płyny: wodę, dietetyczne napoje gazowane, a także herbatę i kawę. Spośród ogółu technik przyrządzania posiłków dozwolona jest tylko jedna: gotowanie. Dość niezrozumiałe jest ograniczenie zakresu stosowanych przypraw do pieprzu i soli. Doskonale wiemy, że większość ziołowych i pikantnych ziół korzystnie wpływa na proces odchudzania.Po 3 dniach maksymalnie 1500 kcal!

   Militarny program żywieniowy nie jest tak restrykcyjny po 3 dniach. Na kolejne 4-5 dni osoba stosująca dietę może ułożyć jadłospis samodzielnie, z dowolnych produktów, byleby wartość kaloryczna menu nie przekroczyła 1500 kcal. Pewną zaletą diety żołnierskiej jest to, że nie wymaga stosowania wyszukanych i drogich produktów.Nie tracisz tłuszczu tylko wodę!

   Podczas trzech dni diety żołnierskiej tracisz głównie wodę. Żeby spalać tkankę tłuszczową potrzeba czasu, a do wymodelowania sylwetki - ćwiczeń. Pewnym skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie tej diety przez kilka tygodni i połączenie jej z treningami. Dni treningowe nie mogą jednak przypadać na 3 dni restrykcyjnego żywienia. Wtedy jednak pojawia się kolejny problem: jak mięśnie mają się zregenerować, jeżeli organizm będzie otrzymywał małe porcje kalorii?   Stosowanie diety żołnierskiej jest ryzykowne także dlatego, że nie zawsze jest możliwe ukształtowanie nawyków żywieniowych i zmiana złych na dobre. Wtedy po zakończeniu stosowania diety wojskowej może pojawić się efekt jo-jo połączony z niekontrolowanym apetytem na ulubione przysmaki. Monotonny jadłospis może też skutkować niedoborem witamin i minerałów, któremu sprzyja dodatkowo ograniczone spożycie warzyw.

   Podsumowując powyższe rozważania o diecie militarnej, choć to dość ciekawy sposób na zrzucanie nadprogramowych kilogramów, to nie możemy go polecić. Diecie żołnierskiej daleko do zbilansowanej, a do tego jeszcze może ona mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie.
Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJNOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJNOWOŚCI WYDAWNICZE