Walka o szczupłą sylwetkę z pewnością nie jest prosta. Każdy, kto postanawia zgubić zbędne kilogramy, musi liczyć się z tym, że czeka go ciężka praca, kulinarne wyrzeczenia oraz spora doza aktywności fizycznej, za którą to nie każdy przecież przepada. I tak, aby ułatwić sobie cały ten żmudny proces i trochę go przyspieszyć, wielu z nas sięga po różnego rodzaju "wspomagacze", jak np. specjalne suplementy czy herbatki.
Herbatki odchudzające cieszą się ogromną popularnością, głównie z powodu łatwości ich przygotowania, dobrego smaku, przystępnej ceny oraz wrażenia nieszkodliwości, jakie wywołują. Warto jednak zadać sobie pytanie o sens picia odchudzających naparów. Czy faktycznie mają one znaczący wpływ na masę ciała?
|
|
Herbatki jednoskładnikowe
Najczęściej wybieranymi jednoskładnikowymi herbatami na odchudzanie są herbata zielona oraz pu-erh. Ta pierwsza jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, działa przeciwzapalnie, wspomaga trawienie i oczyszcza organizm. Odchudzające działanie zielonej herbaty wiąże się m.in. z tym, iż ma ona przyspieszać metabolizm, a więc sprawiać, iż spalamy więcej kalorii nawet wówczas, gdy nie prowadzimy aktywnego trybu życia, oraz tym, iż reguluje ona pracę jelit i przyspiesza wydalanie nadmiaru wody z organizmu, dzięki czemu w początkowym okresie jej regularnego picia waga spada szybciej. Czy jednak dzieje się tak dlatego, że spalamy tłuszcz? Jeśli tak, to na pewno nie tylko dlatego. Pamiętajmy, że każdy usunięty z organizmu nadprogramowy litr wody to 1 kilogram masy ciała mniej. Nic więc dziwnego, że na początku diety kilogramy spadają tak szybko. Niemniej, zielona herbata pobudza i dodaje energii, a więc faktycznie pozwala na spalanie większej ilości kalorii, gdyż dzięki niej możliwe jest podjęcie intensywniejszego treningu.
Czerwona herbata, czyli np. wspomniany pu-erh, wykazuje podobne właściwości co herbata zielona, niemniej wywoływane przez nią pobudzenie jest mniejsze, podczas gdy wpływ na pracę jelit zdecydowanie bardziej efektywny. Herbata pu-erh wspomaga trawienie, dzięki czemu czujemy się lekko i mamy więcej energii. Przeciwdziałając zaparciom, sprawia, że zalegające w jelitach resztki pokarmowe nie powodują wzdęć, zwiększających obwód brzucha, i nie powodują, że ukazywana na wadze liczba się zwiększa.
Napary ziołowe
Napary ziołowe wybierane przez osoby odchudzające się to głównie mięta, koper, krwawnik, a więc te, które, tak jak pu-erh, zapobiegają wzdęciom i regulują trawienie. Dzięki nim, nawet jeśli nie chudniemy relatywnie szybciej, czujemy się lżej, nie mamy problemów z regularnym odwiedzaniem toalety, nie mamy wzdęć.
Popularna wśród osób odchudzających się jest również pokrzywa, która usuwa nadmiar wody z organizmu i oczyszcza go, co jest szczególnie ważne podczas walki z nadmiarem kilogramów dlatego, że w tkance tłuszczowej zbierają się toksyny, które podczas jej spalania uwalniają się do krwiobiegu. Dzięki oczyszczającym naparom szybciej się ich pozbywamy.
Godnym uwagi naparem dla wszystkich miłośników produktów wysoko węglowodanowych jest natomiast morwa biała. Spowalnia ona bowiem rozkład oraz przyswajanie się zawartych w pożywieniu cukrów, dzięki czemu zapobiega nagłym skokom poziomu glukozy we krwi.
Herbatki wieloskładnikowe
Herbatki wieloskładnikowe, rzekomo posiadające właściwości odchudzające, to mieszanki różnego rodzaju ziół (np. pokrzywy, wierzby białej, mięty itd.), herbat (czerwonej, zielonej, białej, yerba mate, oolong itd.) oraz dodatków, nie tylko aromatycznych, ale zawierających tzw. substancja aktywne np. termogeniki. Termogeneza jest procesem wytwarzania ciepła, podczas którego organizm spala kalorie, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Należy do naturalnych przemian zachodzących w organizmie człowieka i zwierząt stałocieplnych. Jednym z jej rodzajów jest termogeneza poposiłkowa, którą wzmagają termogeniki. Klasyczne związki o działaniu termogenicznym to: kofeina, guarana, synefryna, forskolina, katechiny, piperyna, salicyna czy też l-tyrozyna. Wracając do herbatek wieloskładnikowych, w tego typu mieszankach znajdziemy m.in. kofeinę, guaranę, inulinę (lub inny błonnik), l-tyrozynę, l-karnitynę, wyciąg z ananasa lub grejpfruta. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to, co bądź ma przyspieszać metabolizm, bądź wspomagać trawienie, usuwać nadmiar wody z organizmu czy dodawać energii. Należy dodać, że produktami wzmagającymi termogenezę oprócz niektórych herbat są np. imbir, kakao czy chili - zwłaszcza imbir dodany do herbaty nie tylko upiększa smak takiej herbaty ale też rozgrzewa no i podkręca metabolizm.
Herbatki wieloskładnikowe, pite w rozsądnych ilościach, zwykle nie są niebezpieczne, niemniej trzeba pamiętać o tym, iż niektóre z nich wzbogacane są o zioła wykazujące działanie przeczyszczające, jak np. senes. Odchudzanie oparte na przyjmowaniu tego typu środków nie tylko mija się z celem, ale jest również bardzo niebezpieczne. Nadużywanie środków przeczyszczających nie tylko rozleniwia jelita, tj. sprawia, że po ich odstawieniu czekają nas zaparcia, z którymi naprawdę ciężko będzie potem walczyć, ale też zwiększa ryzyko niedoborów niezbędnych składników pokarmowych oraz odwodnienia. Poza tym, po zakończeniu takiej kuracji zgubione kilogramy bardzo szybko powrócą.
Czy warto pić herbatki odchudzające?
Herbatki odchudzające, czy to jednoskładnikowe, czy wieloskładnikowe, mogą okazać się być bardzo korzystne dla zdrowia czy samopoczucia, a więc warto je pić! Nie wolno jednak z ich spożywaniem przesadzać. Z pewnością stanowią doskonałą alternatywę dla np. słodkich napojów gazowanych, niemniej nie można oczekiwać, iż samo picie wykazującego odchudzające czy oczyszczające właściwości naparu sprawi, iż w dwa czy trzy tygodnie osiągniemy upragnione rezultaty i zdobędziemy atrakcyjną, szczupłą sylwetkę. Koniecznie zwracajmy uwagę na skład takich herbatek, sprawdzajmy, czy nie zawierają podejrzanych składników, sztucznych dodatków, środków słodzących i składników przeczyszczających. Herbatki odchudzające z mniejszym lub większym powodzeniem wspomogą proces walki z nadwagą, niemniej same, tj. bez zmiany diety oraz wprowadzenia do codziennej rutyny aktywności fizycznej, niewiele pomogą. Pamiętajmy - one nie odchudzają, a jedynie podkręcają metabolizm.