Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?


   O tym, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, wiemy właściwie wszyscy. Co jednak kryje się pod słowem "szkodliwe"? Z tego już nie każdy zdaje sobie sprawę. Warto wiedzieć, że palenie wiążę się nie tylko z ryzykiem zachorowania na nowotwory płuc, ale także przełyku, języka, nerki oraz trzustki. Rak trzustki jest uznawany za jeden z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów i często niestety kończy się śmiercią.

   Mówi się, że palacze często są chudzi, bo tracą apetyt, nijak jednak ma się to do zdrowia. Palacze mają zwężone naczynia krwionośne, co sprawia, że wzrasta ciśnienie krwi. Ponadto ich dobry cholesterol znacząco spada, a wzrasta ten zły - jak widać, szczupłość wcale nie idzie w parze ze zdrowiem, dlatego warto rzucić palenie, póki nie jest za późno. Wielu palaczy obawia się jednak wzrostu wagi po rozstaniu z papierosami. Jak nie przytyć po rzuceniu palenia?





Dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia?

   Nikotyna zmniejsza apetyt, a palenie sprawia, że smaki potraw pozostają przytłumione, nie masz więc aż takiej ochoty na jedzenie. Gdy rzucasz palenie, organizm stopniowo zaczyna wracać do normy, intensywniej więc uderzają w niego wszystkie smaki i zapachy. Prowadzi to do zwiększenia apetytu. Ponadto palenie przyspiesza metabolizm, więc nie dosyć, że jesz mniej, to jeszcze to szybko spalasz.

   Palaczom towarzyszy również głód nikotynowy, który niestety nie zanika wraz z porzuceniem nałogu. Kiedy zaczynają odczuwać ochotę na papierosa, próbują ją czymś zastąpić. Najczęściej wybierają wtedy produkty przetworzone, takie jak fast-foody czy słodycze, których spożywanie jest prostą drogą do przytycia i zwiększenia masy ciała.



Nowe nawyki

   Przestawienie się z kilku papierosów dziennie na całkowity brak dostępu do nikotyny jest szokiem dla organizmu. Palenie można potraktować jako nawyk. Nawyk to czynność wykonywana automatycznie, której uczymy się poprzez regularne powtarzanie. Postaraj się zastąpić nawyk palenia nowym nawykiem. Niech to jednak nie będzie sięganie po słodycze w porze podwieczorku ani też zajadanie głodu tłustymi i pełnych węglowodanów prostych - niezdrowymi fast-foodami. Spróbuj uczynić swoim nowym nawykiem sport. Dzięki niemu nadal utrzymasz przyspieszony metabolizm i będziesz spalać tłuszcz, a przy okazji twoje ciało pozostanie w lepszej kondycji. Na początku regularna aktywność fizyczna może być trudna, ponieważ palenie mogło zmniejszyć wydolność twoich płuc, im szybciej jednak zaczniesz o siebie dbać, tym regeneracja będzie przebiegać lepiej. Sport zwiększa wytrzymałość, pozwala odpocząć od codziennych obowiązków i napełnia satysfakcją.



Jedzenie ma znaczenie

   Jeśli chcesz rzucić palenie, od początku musisz ustalić ze sobą zasady. Najlepiej byłoby spisać je na kartce i mieć wszystko w widocznym miejscu. Zrób listę produktów dozwolonych i tych, których powinieneś unikać. Twój organizm nie jest w najlepszym stanie, szczególnie, gdy paliłeś latami. Przydadzą mu się teraz owoce, warzywa, zdrowe węglowodany złożone (ryż brązowy, kasza jaglana, niepalona kasza gryczana, pieczywo razowe na zakwasie itd.) i białko dobrej jakości (ryby i dobre mięso czerwone). Jak nie przytyć po rzuceniu palenia? Przyjrzyj się temu, jak wyglądał twój jadłospis do tej pory. Być może nie jadłeś zbyt wiele, ale pamiętaj, że bez papierosów może się to zmienić. Jeśli poczujesz głód, nie zapychaj się bezwartościowymi kaloriami, ale przygotuj sobie porządny posiłek, który nasyci cię i dostarczy organizmowi witamin i minerałów. Czasem ochota na konkretną żywność wynika z niedoboru witamin. Przykładowo, apetyt na słodkości i niedocukrzenie jest wynikiem niedoboru chromu, a ochota na kwaśne produkty może wynikać z niedoborów witaminy C (z kwaśnym smakiem kojarzą się m.in. kiszona kapusta i kiszone ogórki, produkty bogate w tę właśnie witaminę).



   Warto również postawić na detoksykację organizmu, by mógł on oczyścić się z nadmiaru trujących substancji zebranych w organizmie. Staraj się jeść warzywa i owoce działające detoksykacyjnie, na przykład czosnek, jabłka, seler naciowy, białą kapustę, pietruszkę i buraki - dobrym rozwiązaniem na oczyszczanie organizmu jest sporządzanie z ww. owoców i warzyw świeżo wyciskanych - działających detoksykacyjnie soków.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.80 Ocen: 5

SONDA


Jaki jest Twój ulubiony napój?


Archiwum sond »

NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE