Dzisiaj jest: Czwartek, 30.03.2023 Imieniny: Amelii i JanaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Jak skutecznie schudnąć - kluczowe zasady rozsądnego odchudzania


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Jak skutecznie schudnąć - kluczowe zasady rozsądnego odchudzania
   Szczupła sylwetka to nie tylko kwestia gustu, ale również zdrowia. Nadwaga i otyłość są jednymi z najczęstszych przyczyn chorób metabolicznych i cywilizacyjnych. Trzymanie się kilku zasad zdrowego stylu życia nie tylko pozwala ich w dużej mierze uniknąć, ale również efektywnie wycofać, gdy już wcześniej zdążyło do nich dość. Sprawdźmy, jak podejść do odchudzania rozsądnie - nie powinien być to sprint, a raczej maraton. Inaczej efekt jojo gwarantowany.

Efektywne odchudzanie - czy dieta cud istnieje?

   Dieta odchudzająca do niedawna kojarzyła nam się z raczej ubogim menu, często opartym na zielonych sałatkach, co wpływało na negatywne postrzeganie jej. Odbieraliśmy ją jako wymagający, restrykcyjny, ale zamknięty w pewnym przedziale czasowym plan działania, po którego przejściu będzie można wrócić do dawnych nawyków, licząc na to, że efekty wypracowane przez kilka miesięcy wyrzeczeń mimo to z nami zostaną. Nic bardziej mylnego! Dziś już wiemy, że najbardziej efektywnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest nie skrajnie ograniczona dieta trwająca kilka tygodni bądź miesięcy, ale... Zmiana stylu życia - małymi krokami, ale na trwałe. Odpowiednio zbilansowane i nieprzetworzone posiłki, bogate w witaminy wspomogą organizm, dzięki czemu odzyska on witalność. Respektowanie zasady zdrowej ilości snu i ograniczenie stresu przełoży się m.in. na mniejsze wydzielanie greliny (nazwanej stymulatorem głodu). Więcej na temat jej wpływu na odchudzenie przeczytasz tu: https://synergiczni.pl/dieta-sport/jak-schudnac-i-opanowac-hormon-glodu-greline

   Wszystko powyższe pozwoli to zminimalizować ryzyko powstawania najczęstszych współcześnie schorzeń, zwanych cywilizacyjnymi, które w mniejszym bądź większym stopniu również zależne są od diety - tj. dietozależne, a co więcej, także wpływają na nadmierne tycie "z powietrza" (to jeden z objawów np. niedoczynności tarczycy czy insulinooporności). Zatem chcąc schudnąć w sposób rozsądny, aby rezultaty nie odeszły szybko w zapomnienie, powinieneś bazować na 3 głównych zasadach:

• zdrowe, odpowiednio zbilansowane pod względem mikro i makroelementów posiłki, składające się z nieprzetworzonej, odżywczej żywności;
• regularna aktywność fizyczna;
• ujemny bilans kaloryczny - tu zasada jest prosta. Za pomocą parametrów, takich jak Twój wiek, wzrost, waga i codzienny poziom ruchu, możesz wyliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych bezpłatnie w sieci), następnie należy odjąć od wyniku około 300-500 kcal i trzymać się tej kaloryczności rozpisując swój dzienny jadłospis Dopiero ujemny bilans kaloryczny przynosi zauważalne skutki działań mających na celu redukcję wagi.

   Więcej o nich w następnej części artykułu.Odchudzenie z głową - zasady zdrowego stylu życia

   Jak już wspomnieliśmy, zdrowy styl życia, obok ujemnego bilansu kalorycznego, to jeden z głównych czynników pomocnych w osiągnięciu pożądanej wagi. Jednak co oznacza w praktyce to dosyć szerokie określenie? Postaramy się w prosty sposób przybliżyć, jak zasady zdrowego życia powinny wyglądać w praktyce:

1. Żywienie Optymalna ilość posiłków w ciągu dnia to 3 do 5. Powinny być one spożywane w regularnych porach, nie w pośpiechu, dokładnie przesuwane. Wybieraj produkty z prostym składem, bez zbędnych wypełniaczy. Staraj się przemycać jak najwięcej warzyw, również tych zielonych liściastych. Mają nie tylko multum witamin, ale również dostarczą Ci błonnika niezbędnego do prawidłowej perystaltyki jelit. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Unikaj nadmiernych ilości cukru i białej mąki - staraj się wybierać ich zdrowsze zamienniki.
2. Aktywność fizyczna - rodzaj aktywności jest dowolny - ważne, by była ona wykonywana regularnie, w średnio umiarkowanym nasileniu. Dlatego warto jest wybrać sport, który sprawia nam przyjemność - by codzienne motywowanie się do jego wykonywania nie sprawiało dodatkowych trudności.
3. Styl życia - zarówno stres, jak i niewystarczająca ilość snu wpływają negatywnie na odchudzanie, m.in. poprzez wydzielanie większych ilości greliny. Warto jest stosować techniki relaksacyjne i wyciszające, które najlepiej wprowadzić przed samym snem. Nie tylko przyczyni się do zredukowania napięcia, ale również przełoży na lepszy wypoczynek nocny i głębszy, spokojniejszy sen.

   Osiągnięcie wymarzonej sylwetki na stałe jest jak najbardziej wykonalne. Wystarczy tylko podejść do tego z głową - rozpisać plan działania, poszukać przepisów i znaleźć w sobie odpowiednią motywację (np. ponowne wciśnięcie się w jeansy sprzed 5 lat). Szansa na powodzenie w realizacji marzenia wzrośnie proporcjonalnie do poziomu motywacji!
Zobacz więcej na temat:

odchudzanie


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 0.00 Ocen: 0


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJNOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJNOWOŚCI WYDAWNICZE