Dzisiaj jest: Czwartek, 25.04.2024 Imieniny: Marka i Jarosława



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Jak wybrać dobrego dietetyka?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Jak wybrać dobrego dietetyka?


   Znalezienie dietetyka nie jest trudne, ale znalezienie dobrego specjalisty może już stanowić wyzwanie. Dlaczego? Wpływa na to kilka czynników, między innymi wykształcenie i specjalizacje. Jeśli płacimy za czyjeś usługi, chcemy, by były one przeprowadzone w sposób profesjonalny. Z tego względu przed wyborem dietetyka warto sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Jak wybrać dobrego dietetyka?





Po pierwsze: wykształcenie

   Łatwo zostać dietetykiem; wiele szkół policealnych oferuje kursy, dzięki którym już po dwóch semestrach można pochwalić się dyplomem dietetyka. Istnieje jednak duża różnica między kwalifikacjami osoby, która ukończy studia i tej, która zrobi kurs. Widać to już chociażby po programie zajęć; na studiach dietetycznych poruszane są zagadnienia z fizjologii, toksykologii, biochemii, a więc częściowo materiał pokrywa się ze studiami medycznymi. Kurs dietetyki natomiast skupia się na podstawach i na planowaniu diet, przez co absolwentowi może zabraknąć specjalistycznej wiedzy, pomocnej np. przy planowaniu diet dla osób z poważnymi schorzeniami. Oczywiście ta zasada nie musi działać zawsze - z pewnością znajdzie się dietetyk, który po kursie nie przestaje się dokształcać i ma wielu zadowolonych pacjentów. Jeśli jednak zamierzamy się wybrać po raz pierwszy do dietetyka i nie mamy wystarczającej wiedzy o żywieniu, by skontrolować jego umiejętności, warto postawić na kogoś z tytułem magistra.



Po drugie: nastawienie do pacjenta

   Dobry dietetyk powinien zlecić wykonanie badań przed ułożeniem jadłospisu. Dodatkowo w przypadku konkretnych chorób powinien wziąć pod uwagę to, że dieta musi być ułożona indywidualnie pod pacjenta. Żaden dobry specjalista nie zleci "diety ogólnej", pasującej do każdego - ponieważ taka nie istnieje! Jeśli zauważysz, że znajomi dostali podobne lub identyczne jadłospisy, zmień dietetyka. Nawet jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań i możesz spożywać większość produktów, to płacisz za indywidualne podejście, a nie za masową rozpiskę, bo takie można znaleźć w internecie. Warto o tym pamiętać.



Po trzecie: zrozumienie

   Dobry dietetyk weźmie pod uwagę możliwości finansowe pacjenta i dostosuje dietę również do jego portfela. To dość istotne, ponieważ nie zawsze zdrowy jadłospis idzie w parze z niskimi kosztami. Nie znaczy to, że nie da się takiego ułożyć - ale właśnie dlatego powinno wybrać się dobrego dietetyka, który potraktuje każdego pacjenta poważnie, niezależnie od jego możliwości finansowych.



Po czwarte: wiedza

   Dobry dietetyk nie kończy nauki wraz z zakończeniem studiów, ale rozwija się przez całe życie. Uczestniczy w konferencjach, czyta publikacje naukowe, interesuje się najnowszymi faktami z zakresu dietetyki i nauki o żywieniu. Dzięki temu może aktualizuje swoją wiedzę i traktuje pacjenta profesjonalnie. Jak to sprawdzić? Taki dietetyk z pewnością będzie chciał się pochwalić ukończonymi kursami i poinformuje o nich na stronie internetowej, ale nawet jeśli nie znajdziesz takiej informacji, to zawsze możesz poprosić o skan dokumentów poświadczających umiejętności danej osoby.



Po piąte: gabinet

   Ta zasada nie dotyczy osób, które współpracują z dietetykiem online. Specjalistę, który wykonuje pracę stacjonarnie łatwo skontrolować - sprawdź, czy dana osoba posiada urządzenie - analizator składu masy ciała (tkanki tłuszczowej / beztłuszczowej). Zasada działania analizatorów składu ciała opiera się na zjawisku bioimpedancji. Przez ciało badanego przepuszcza się słaby impuls elektryczny. Sama waga nie jest wystarczająca, ponieważ wiadomo już, że pomiar kilogramów nie jest zupełnie miarodajny (waga może się wahać i zmieniać np. przed spodziewaną menstruacją). Urządzenie do badania składu masy ciała jest znacznie bardziej szczegółowe i powinno stanowić podstawowe wyposażenie dobrego gabinetu dietetycznego.



Po szóste: aktualizacja

   Nawet najlepsza dieta z czasem może się znudzić, dlatego powinna być na tyle atrakcyjna dla pacjenta, by nie kojarzyła się ze smutnymi wyrzeczeniami. Istotna jest też aktualizacja diety - powtarzanie co tydzień tego samego jadłospisu może doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Przy odchudzaniu dbanie o wartości odżywcze jest kluczowe; spożywamy mniej kalorii niż zwykle, trzeba więc zadbać o to, by żywność przyniosła organizmowi jak najwięcej korzyści.



Podsumowanie

   Warto poświęcić wyborowi dietetyka dłuższą chwilę, by mieć pewność, że trafimy na osobę wykwalifikowaną i odpowiednią wykształconą. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy konkretny specjalista jest gotów podjąć się układania diet dla osób ze szczególnymi problemami, np. z insulinoopornością czy z niedoczynnością tarczycy. Jeśli tak, to świadczy to o dodatkowych kompetencjach dietetyka - z pewnością warto więc skorzystać z jego usług. Za to najlepiej zrezygnować z tych osób, które mają diety ułożone "na zapas" i wręczają je pacjentowi już po pierwszej wizycie - oznacza to, że nie podeszły poważnie do zanalizowania stanu osoby badanej.




Zobacz więcej na temat:

dietetykdieta


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE